loading

نوشیدنی الکلی: ۶ اتفاقی که در بدن ایجاد می کند


نوشیدنی الکل بر اساس آموزه های شریعت، مواردی هستند که باید از آنها دوری کرد. علم جدید نیز این دوری کردن را مورد تأیید قرار می دهد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از نوشیدن آنها صرفنظر نمی کنید، به خواندن ادامه دهید تا بدانید پس از آنکه الکل، به هر مقدار، وارد بدن شما می شود، چه اتفاقاتی برای ارگان هایتان می افتد. همراه بمانید.

حقایقی در مورد الکل

در حالت کلی، الکل  و نوشیدنی های الکلی را می توان به دلیل اثراتی که در عملکرد بدن ایجاد می کند، جزء مواد مخدر (Drug) به حساب آورد. الکل ها بر اساس فرمول شیمیاییشان انواع مختلفی دارند. آنچه در نوشیدنی های الکلی مورد استفاده قرار می گیرد، مادۀ شیمیایی اتانول است که در نتیجۀ فعالیت مخمر ها و مواد قندی (و در واقع تخمیر مواد اولیه) به دست می آید. پس از اینکه این مایع از طریق بلع وارد بدن شود، از آنجا که ماده ای محلول در آب است، سریعاً جذب (یا به عبارتی حل در) خون می شود و از آنجا که خون به همه جا سرک می کشد، این مادۀ خارجی را نیز با خود هر جایی که می رود، می برد. این انتقال فقط مربوط به اندام های خودتان نخواهد بود؛ اگر خانمی باردار باشید، الکل می تواند وارد بدن جنین داخل رحم شما نیز بشود. از آنجا که وظیفۀ اصلی کلیه ها تصفیۀ خون از مواد مضر است، مقداری از الکل مصرف شده وارد این ارگان شده و برای خروج از بدن آماده می شود. مصرف الکل می تواند باعث تغییر در عملکرد کلیه ها شود و کارایی آنها را در تصفیۀ خون کاهش دهد؛ یکی از این کاهش کارایی ها، تضعیف توانایی کلیه در تنظیم مقدار آب موجود در بدن است. با کم آب شدن بدن به دلیل استفاده از الکل، در عملکرد سلول ها و ارگان ها خلل وارد می شود و در نتیجه کارایی کل بدن کاهش می یابد. نوشیدن زیاد الکل می تواند بر فشار خون و همچنین دارو هایی که برای مداوای فشار خون بالای خود استفاده می کنید نیز اثر سوء بگذارد.

نوشیدنی های الکلی می توانندد بر کبد شما نیز اثر داشته باشند؛ این اتفاق از طریق اثری که میان حجم خون تصفیه نشده توسط کلیه ها و عبور آن از کبد می افتد ایجاد می شود.

با توجه به خاصیت انحلال پذیری الکل در آب، از آنجا که استخوان ها و بافت های چربی، مقدار کمی آب دارند، حجم الکل موجود در اینها کمتر خواهد بود. به علاوه در مقایسه با حجم آبی که در خون وجود دارد، سایر ارگان های بدن، آب کمتری دارند و بنابراین بیشترین مقدار الکل را می توان در خون یافت نمود.

میزان الکلی که پس از نوشیدن هر کدام از انواع نوشیدنی های الکلی وارد بدن شما می شود، متفاوت خواهد بود و بنابراین نمی توان به طور قطع تعیین کرد میزان صدمۀ وارده به هر ارگانتان چگونه است. نوشیدن بیشتر از سه بار در روز یا بیش از هفت بار در هفته برای خانم ها و بیشتر از چهار بار در روز یا بیشتر از چهارده بار برای آقایان، به عنوان مصرف بی رویه تلقی می شود؛ هر چند معیار تعیین مصرف بی رویه بستگی به عوامل مختلفی همچون سن، وزن، وضعیت سلامتی و نژاد فرد نیز دارد؛ در واقع اینها عواملی هستند که بر میزان تجزیه شدن الکل در بدن تأثیر می گذارند و در نتیجه برای افراد با سنین، جنسیت و نژاد مختلف، اثرات مختلفی را شاهد خواهیم بود.

مقدار کمی از الکل مصرف شده از طریق پوست، تنفس و ادرار، بدن را ترک می کند. مقداری که در بدن می ماند بستگی به حجم الکل مصرف شده، درجۀ آن و اینکه چقدر سریع مصرف شده باشد دارد. علاوه بر این، ترک این ماده از بدن به سلامتی و عملکرد کبد نیز مرتبط است.

الکل در ارگان های بدن

ورود به خون

در بالا اشاره شد که پس از بلع نوشیدنی الکلی، این ماده وارد خون می شود. این ورود از دو طریق انجام می پذیرد:

از طریق دهان

مقدار کمی از الکل بلافاصله پس از ورود به بدن، از طریق رگ های خونی کوچک موجود در دهان و زبان و مخاط ها جذب بدن می شود. مصرف زیاد نوشیدنی الکلی می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و حنجره را افزایش دهد.

از طریق معده و روده

از آنجا که مولکول های الکل بسیار ریز هستند، معده نمی تواند آن را کاملاً هضم کند و مقداری از الکل مصرف شده از طریق دیوارۀ معده وارد جریان خون خواهد شد. در صورتی که معده خالی باشد، این مایع سریعاً جذب روده ها و همچنین سیستم گردش خون می شود.

در صورت پر بودن معده و به خصوص مواد غذایی سرشار از پروتئین، از آنجا که الکل زمان بیشتری را در آنجا سپری می کند، مقدار بیشتری از طریق این ارگان جذب خون می شود. علاوه بر این، آنزیم های معده، زمان بیشتری دارند تا قبل از انتقال آن به روده، پیوندهای مولکولی آن را بشکنند. باقیماندۀ الکل جذب نشده در معده، از طریق رودۀ کوچک وارد جریان خون می شود.

مقادیر کم الکل باعث افزایش ترشح شیرۀ معده می شوند که در نتیجه بر افزایش اشتها اثر می گذارد. در مقابلِ افزایشِ بیش از اندازۀ شیره، مصرف بیشتر الکل باعث از بین رفتن اشتها می شود که در صورت ادامه و تکرار رفتار، به فقر غذایی و سوء تغذیه می انجامد.

اختلاط الکل زیاد با شیرۀ موجود در معده، بر این ارگان بدن آسیب وارد می کند. با افزایش غلظت مخلوط دو مادۀ مذکور و آسیب دیوارۀ معده، بدن برای دفع ضرر، شیوۀ خاص خود را انتخاب می کند که همان استفراغ و بیرون راندن محتویات معده است.

اثر الکل در ارگان های مختلف

در خون

پس از آنکه الکل از طریق دهان، معده و روده وارد گردش خون شما می شود، سفر پر سرعت این مادۀ خارجی به اندام های و سلول های مختلف بدن آغاز می گردد و تا وقتی که کبد موفق به شکستن پیوند های آن شود، در بدن به گشت و گذار می پردازد. الکل باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود؛ این موضوع باعث خواهد شد تا:

۱-حجم خون بیشتری به سطح پوست برسد و باعث قرمز شدن آن شود؛

۲-احساس گرمای موقت تجربه شود؛

۳-پس از افزایش دما، کاهش دمای بدن به سرعت احساس خواهد شد؛

۴-فشار خون افت می کند؛

در کبد

مقدار زیادی از الکل وارد شده به بدن توسط کبد به آب، دی اکسید کربن و مواد دارای انرژی تجزیه می شود. سرعت این تجزیه نسبتاٌ کم است و بنابراین هرچه مقدار الکل وارد شده به بدن شما بیشتر باشد، زمان بیشتری نیز در خون و سلول ها باقی می ماند. کبد در هر ساعت تنها می تواند یک سهم مشخص از الکل را تجزیه کند. در زمانی که نوشیدنی الکل به مقدار و دفعات زیادی مصرف شود، کبد آسیب های جدی خواهد دید. این آسیب شامل چرب شدن کبد و سیروز کبدی خواهد بود.

از کبد سالم تا کبد سیروز شده

در کلیه و ادرار

کلیه ها وظیفۀ تصفیۀ خون و ایجاد تعادل در مایعات بدن و دفع ضایعات از طریق ادرار را بر عهده دارند. با مصرف الکل، فعالیت کلیه ها بیشتر می شود و در نتیجه ادرار بیشتری نیز تولید خواهد شد. افزایش در دفع ادرار غالباً باعث خشکی بدن و احساس تشنگی می شود.

در مغز و سیستم عصبی

الکل موجود در خون، سریعاً به سمت مغز پیش می رود. اثرات این ورود بین ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از مصرف مشخص می شود. این اثرات از گیجی فرد تا تغییر در احساسات، قدرت یادآوری و درک را به همراه دارند. با افزایش غلظت الکل در خون (سطح Blood Alcohol Concentration=BAC )، عملکرد و رفتار بدن و ارگان ها تغییر می کنند:

-BAC برابر ۰.۰۲ درصد بر قوۀ قضاوت و تصمیم گیری، منع (بروز) احساسات و سطح آنها اثر می گذارد و باعث افزایش حس آرامش و پر حرفی می شود؛

-BAC برابر ۰.۰۶ درصد زمان ارایۀ عکس العمل ها را کاهش می دهد و هماهنگی بدن تحت تأثیر قرار می گیرد؛ هرچند این تغییرات مشهود نخواهند بود؛

اثرات BAC در سطوح مخالف

-وقتی برابر ۰.۱ درصد شود بر بینایی، قدرت تکلم، تعادل و خود کنترلی اثر می گذارد؛

-در مقدار ۰.۱۸ درصد راه رفتن (بر خط مستقیم) و ایستادن و حتی بستن دکمه های لباس را مختل می کند؛

-در مقدار ۰.۲ رصد، حافظه مختل می شود و در کارایی مراکز هوش، احساسات و توانایی های احساسی مغز اختلال ایجاد می گردد؛

-در BAC 0.3 درصد، بدن کاملاً وارد مرحلۀ گیجی می شود. نشانه های این مرحله شامل سختی در تکلم، دو بینی، مشکل در شنوایی، مشکل در تشخیص فواصل، عدم توانایی در راه رفتن به صورت نرمال و تغییرات خلق ناگهانی هستند؛

-BAC برابر ۰.۴ درصد باعث می شود مغز به سختی بتواند عملکرد درست خود را داشته باشد و سیستم اعصاب غیر فعال می شود. فرد به حالت بیهوشی یا نیمه هوشیاری می رسد. بدن به سختی می تواند خود را حرکت دهد. در این حالت استفراغ یا بی اختیاری در دفع ادرار محتمل است؛

-BAC در سطح ۰.۵ درصد فرد را وارد کما می کند؛ تنفس، فعالیت قلب و فشار خون به شدت کاهش می یابد و بدن وارد مرحلۀ خطرناکی می شود. مغز دیگر نمی تواند دمای بدن را کنترل کند. وقوع مرگ محتمل است و در بیشتر مواقع نیز اتفاق می افتد.

فرشته مرگ

در شش ها

مقداری از الکل مصرف شده از طریق ریه ها از خون تبخیر شده و وارد بازدم می شود. علاوه بر این، بخار الکل نیز می تواند از همین طریق وارد جریان خون شود.

در پوست

مقداری از الکل از طریق رگ های خونی موجود در زیر پوست تبخیر می شود. در واقع پوست به دلیل خاصیت و بافتی که دارد می تواند منشایی برای ورود این ماده به بدن نیز باشد.

محاسبۀ تقریبی حجم الکل موجود در خون (BAC)

با توجه به مطالب بالا، و علی الخصوص اتفاقاتی که در سطوح مختلف حجم الکل برای مغز پیش می آید، شاید بد نباشد به عنوان پیش گیری از خطر بدانید میزان الکلی که شما را در وضعیت های مختلف قرار می دهد چقدر است. این مقدار تقریبی است. بر اساس یافته های سم شناساناس و به خصوص دانشمند سوئدی پیشگام در این زمینه، ویدمارک، برای محاسبه شما نیاز به:

-وزن بر حسب گرم؛

-فاکتور مربوط به جنسیت (R)؛ و

-حجم الکل مصرف شده بر مبنای معیار استاندارد در دورۀ زمانی مورد نظر

دارید.

بر اساس متغیر های فوق، غلظت الکل موجود در خون برابر خواهد بود با:

برای خانم ها و آقایان، مقدار R به ترتیب برابر با ۰.۵۵ (پنجاه و پنج صدم) و ۰.۶۸ (شصت و هشت صدم) است.

به منظور به دست آوردن وزن الکل مصرف شده، می توانید تعداد دفعات مصرف را در مقدار مجاز تعیین شده توسط مراجع ذیصلاح کشور محل سکونتتان تعیین کنید. به عنوان نمونه مقدار معیار

-در استرالیا، هنگ کنگ، ایرلند و فرانسه ۱۰ گرم

-در کانادا ۱۳.۶ گرم

-در اتریش ۲۰ گرم

-در ایسلند و بریتانیا ۸ گرم و

-در ژاپن ۱۹.۷۵ گرم

تعیین شده اند.

با توجه به مرور اتفاقاتی که پس از مصرف نوشیدنی الکلی و ورود آن به بدن پیش می آید، جدا از حرمت شرعی آن، کاهش و محدود کردن مصرف بهترین کمکی است که فرد، به خود می نماید.

منابع:

Alcohol.org.nz

Drinkaware.co.uk

Drugs.ie

Gambonelaw.com

Kidney.org

Ncbi.nlm.nih.gov

Wikipedia.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *