loading

یک اشتباه بزرگ: اتو کردن مو های خیس


اعتراف می کنم تا چند وقت پیش، بر خلاف تمامی توصیه هایی که در ارتباط با عدم استفاده از اتو های مو یا حالت دهنده ها روی مو های خیس یا نمدار می شد، چندان به این موضوع توجه نمی کردم و گاه گاهی از آنها روی موهای نمدار خودم استفاده می کردم؛ ولی در هر بار متوجه می شدم وقتی مو ها خیس هستند و هنوز کاملاً خشک نشده اند نیاز دارم ابزار حرارتی را چندین بار روی موهایم استفاده کنم ولی همچنان نتیجۀ دلخواهم را نمی گرفتم و موهایم وز دار یا پف کرده می شد و من از کیفیت دستگاه یا روش انجام و حتی حالت ناپذیری موهایم مایوس و نا امید می شدم. درجۀ حرارت را بالا می بردم ولی مشکل رفع نمی شد و فقط جیززززز موهایم بیشتر به گوش می رسید ( و بعد تاوان آن عجله و صبر نکردم را پس می دادم ). تا اینکه یاد گرفتم بر وسوسۀ استفاده از آن ها روی موهای نمدار غلبه کنم و البته که نتایج خیلی خیلی بهتری به دست می آورم. یکی از چیز هایی که کمک کرد بر آن وسوسه پیروز شوم، خواندن مطلبی کوتاه از Labmuffin بود که البته خود نویسنده هم اشتباهی که من مرتکب می شدم را نیز انجام می داد. نوشتار مذکور به بررسی این موضوع می پردازد که اصلاً چرا از نظر علمی و با توجه به ساختار مو، نباید ابزار حرارتی را روی موهای نمدار ( چه برسد به موهای خیس ) استفاده کرد. مطلب کوتاه است و خواندن آن زمان زیادی نمی گیرد ولی می تواند به شما هم در غلبه بر وسوسه تان کمک کند و یادتان بماند که چرا اتوی مو روی موی خیس، هرگز!

با وجود شنیدن تمامی صداهایی شبیه ترکیدن دانه های ذرت و شکافته شدن موها، برای سال ها از اتو های مو و حالت دهنده ها روی موهای نمدار یا خیس خود استفاده می کردم ولی مطالعاتی که اخیراً انجام دادم موضع مرا ۱۸۰ درجه تغییر داد. با خواندن مطالب متوجه شدم که هر کدام از موهای خشک یا خیس رفتار بسیار متفاوتی را از خود در برابر گرما نشان می دهند – و البته موی خیس، عکس العمل به شدت بدی دارد که به دلیل شکننده تر بودن آن نیست!

در ابتدا اجازه دهید مروری مختصر بر ساختار مو و اجزای اصلی آن داشته باشیم:

مدولا: هستۀ مرکزی که در موهای نازک و روشن وجود ندارد؛

کورتکس: لایۀ میانی که مسئول رنگ، جنس و قسمت اعظم مقاومت مو است؛

کوتیکول: لایۀ محافظ خارجی متشکل از سلول های درخشان هم پوشاننده شبیه فلس های ماهی.

(برای مطالعۀ بیشتر در خصوص ساختار مو می توانید مطلب تهیه شده توسط تیم We are Shimas  را  در اینجا ملاحظه فرمایید.)

در حالت عادی، کوتیکول ها سطحی صاف را تشکیل می دهند؛ اما آب می تواند به فاصلۀ میان آنها نفوذ کند. زمانی که یک موی سالم خیس می شود، می تواند در قسمت اسفنج مانند کورتکس تا ۳۰ درصد وزن خود آب جذب کند ( این مقدار برای مو های آسیب دیده افزایش می یابد ).

یک صاف کنندۀ موی معمولی بین ۱۸۵ تا ۲۳۰ درجۀ سانتی گراد گرم می شود. بازۀ تغییر دمای حالت دهنده ها (بابلیس ها) کمتر و بین ۹۵ تا۲۰۰ درجۀ سانتی گراد است. هر دوی این بازه های دمایی، بالاتر از نقطۀ جوش آب که برابر ۱۰۰درجه سانتی گراد است قرار می گیرند.

سوال این است: چه اتفاقی می افتد وقتی آب داخل مو ها با حرارتی که برابر نقطۀ جوشش است مواجه می شود؟ اتفاقی که می افتد، بی شباهت به ترکیدن دانۀ ذرت در زمان درست کردن پاپ کورن نیست!

پاپ کورن

زمانی که آب از مایع به گاز (بخار) تغییر شکل می دهد، پراکنده (نامتراکم) می شود. زمانی که گرمای زیادی به آن برسد، سرعت پراکنده شدن آن نیز بیشتر می شود. از آنجا که آب درون کورتکس بوسیله کوتیکول محبوس شده است، باید راهی برای خروج پیدا کند. درست است! آب به صورت انفجاری بخار می شود و بر هرچه بر سر راهش است، اثر می گذارد. آب جوش، تنها باعث خرابی درونی نمی شود؛ این آب به دنبال خروج از محیط به هر طریق ممکن است و برای این کار لایۀ خارجی کوتیکول ها را بلند می کند. حالا به جای آنکه لایه های کوتیکول خوابیده و تخت باشند، بلند شده اند.

تار مو زیر میکروسکوپ

نگران نباشید. این موضوع بیشتر برای موهایی اتفاق می افتد که در ارتباط بیشتر با صفحات صاف یا حالت دهندۀ ابزار حرارتی شما قرار می گیرند.  اما اگر هر روز این کار را انجام دهید، آسیب گسترش می یابد.

البته موهای خشک هم از این موضوع در امان نیستند. استفادۀ نامناسب از ابزار های حرارتی باعث ایجاد شکاف های میکروسکوپیک در سطح مو، تغییر دادن پروتئین های مو و تجزیۀ پیگمنت های آن می شود؛ اتفاقی که برای موهای خیس هم پیش می آید. تمامی این آسیب ها باعث ایجاد موهایی کدر، شکننده، دارای مو خوره، بد رنگ ، مستعد گره خوردن، کرک شدن و شکنندگی می شود.

چکاری می توانید انجام دهید؟ خوب، مشخصاً باید زمانی به صاف یا تاب دادن موهایتان بپردازید که آنها خشک شده باشند. همچنین می توانید به دنبال یک اسپری محافظ حرارتی باشید.

خوب، مطلب Labmuffin تمام شد. امیداورم همان طور که به من کمک کرد یادم بماند که روی مو های خیس از ابزار حرارتی استفاده نکنم، به شما  هم کمک کرده باشد. پیشنهاد می کنم به توصیه های زیر نیز توجه داشته باشید:

    • به دنبال اسپری های حرارتی ( یا بهتر و دقیق تر، محافظ مو در برابر حرارت ) باشید که میزان تحمل گرما به طور مشخص روی بسته بندی آنها درج شده باشد و تنها به عبارت مناسب برای استفاده قبل از سشوار و مانند اینها اکتفا نشده باشد؛
    • با توجه به آنکه اسپری های موجود بیشتر بر پایۀ آب ساخته شده اند، بهتر است در زمانی که هنوز موهایتان نمدار است، از آنها استفاده کنید تا همزمان با خشک شدن موهایتان، اسپری نیز خشک شود. فاصلۀ کوتاه میان استفاده از اسپری و ابزار حرارتی نیز می تواند ناخوشایند باشد؛ و
    • سعی کنید ابزار را با کمی فاصله از ریشۀ مو استفاده کنید. این کار باعث می شود ریشه ها از گرمای نسبتاً زیاد ابزار در امان بمانند و همچنین از آسیب رساندن به پوست سر که می تواند بر کیفیت مو ها تأثیر داشته باشد، پرهیز کرده باشید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

Labmuffin.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *