loading

ویتامین E و منافع آن برای پوست صورت

ویتامین ای-تصویر شاخص

ویتامین E از دسته ویتامین های محلول در چربی است که به طور طبیعی در برخی مواد غذایی یافت میشود. در واقع، ویتامین E به مجموعه ای از ساختارهای محلول در چربی گفته میشود که مشخصاً خواص  آنتی اکسیدانی دارند. با توجه به این خاصیت انحلال پذیری، بدن میتواند آن را ذخیره نماید. از بین تمام این ساختارها، فقط نوع آلفا توسیفرول برای انسان مناسب و قابل متابولیز است. آنچه ما با نام عمومی ویتامین E میشناسیم نیز همین ساختار است. علاوه براین، این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از تشکیل لخته خون در رگهای قلبی هم میشود.

این ویتامین در محصولات آرایشی- بهداشتی با نام های توکوفرول استات (tocopherol acetate)، توکوفریل لینولئات (tocopheryl linoleate) یا توکوفریل نیکوتینات (tocopheryl nicotinate)  معرفی میشود.

ویتامین E برای پوست

با توجه به ساختار این ویتامین، از آنجا که اشعات فرابنفش و مجاورت با نور آفتاب سطح ویتامین E موجود در پوست را کاهش میدهند، ترکیبات مورد بحث میتوانند در کم کردن آسیب پوستی ناشی از اشعات فوق مفید واقع شوند. از دیگر عوامل کاهش آن در بدن میتوان به افزایش سن اشاره کرد. علاوه بر این، با توجه به خاصیت التهاب زدایی، مبارزه با رادیکال های آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن، میتوان نشانه های خشکی پوست، بیماری کبد چرب و سرعت پیشرفت آلزایمر از نوع خفیف تا متوسط را با آن درمان کرد.

بیشتر داروهای موضعی ویتامین E به شکل ِاستر مانند ویتامین E استات وجود دارد. این داروها پس از نفوذ در پوست، به شکل فعال ویتامین E (آلفا توکوفرول) هیدرولیز میشوند. سایر فرمولاسیون های موضعی شامل توکوفرول لینولئات، توکوفرول نیکوتینات، توکوفرول سوکسینات، پتاسیم آسکوربیل توکوفریل فسفات و توکوفروسلان هستند. این اسامی در زمان انتخاب ویتامینE برای مصرف موضعی میتوانند راهگشا باشند. پایداری و عدم اکسیداسیون ویتامین E به فرم و نوع آن بستگی دارد. نوعی از آن با نام dl-α-tocopheryl-acetat پایدارترین گونه است. ویتامین E در فرم آلفا توکوفرول در زمان مواجه با هوا، به آرامی اکسید میشود.

مزایای ویتامین E برای پوست

محافظت از لایۀ لیپیدی پوست؛ این محافظت باعث میشود سد محافظتی پوست در معرض عوامل منفی قرار نگیرد.

مرطوب نگه داشتن پوست؛ این ویتامین رطوبت موجود میان سلول های پوست شما را برای مدت بیشتری باقی نگه میدارد.

بهره بردن از خاصیت آنتی اکسیدانی؛ ویتامین E باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد (مولکول هایی با الکترون آزاد که بسیار فعالند و واکنش های آنها می تواند نتیجه خوبی نداشته باشد) میشود. این امر در مورد سبوم (چربی) پوست و جلوگیری از اکسیداسیون آن مانع ایجاد جوش های سرسیاه میشود.

دلیل اینکه به این جوش ها سرسیاه میگوییم این است که چربی های موجود در منافذ پوست سفت شده و در اثر اکسیداسیون تیره میشوند.  ویتامین E کمک میکند این روند اکسیداسیون، با سرعت کمتری انجام پذیرد.

جلوگیری یا درمان چروک های سطحی و نازک؛ ادعا میشود که ویتامین E برای جلوگیری یا رفع چروک ها مفید است. این موضوع از نظر علمی اثبات شده نیست.

بهبود تغییر رنگ پوست در اثر آفتاب؛ اشعات فرابنفش آسیب های جدی به بافت پوست وارد میکنند که در نتیجه رنگ پوست تغییر کرده و تیره میشود (آفتاب سوختگی و برنزه شدن). ویتامین E میتواند اثر این تخریب ها را خنثی و رنگ پوست را به حالت نرمال بازگرداند.

بهبود سلامت ناخن ها؛ تحقیقات نشان داده اند که مکمل های این ویتامین میتوانند از بروز سندرم ناخن زرد جلوگیری کنند. این سندرم باعث پوسته پوسته شدن، ترک و زردی ناخن ها میشود.

کپسول  ویتامین Eتوجهات

۱-در حالتی که ویتامین E کپسولی در حالت خالص مورد استفاده قرار میگیرد، میتواند برای پوست های حساس یا نازک مانند پوست اطراف چشم، باعث واکنش های پوستی شود؛

۲-این کپسول ها برای پوست های چرب و مستعد آکنه مناسب نیستند زیرا می تواند دورن منافذ پوست بنشیند و آن را مسدود کند؛

۳-از مصرف همزمان آن با محصولاتی که حاوی رتنویید/ رتینول یا ویتامین A هستند، جداً خودداری کنید؛

۴- برخلاف مورد قبل، استفاده از آن همزمان با ویتامین C میتواند اثرات هر دوی آنها را قویتر کند.

نحوۀ استفاده

میتوانید از خواص نسبت داده شده به این ویتامین برای پوست با مصرف موضعی آن در طول شب بهره ببرید. با توجه به آنکه فرم کپسولی در دست، غلیظ است بهتر است قبل از خواب آن را استفاده کنید. برای پخش پذیری راحت تر از یک روغن حامل مناسب با نوع پوست خود کمک بگیرید. با استفاده در شب و قبل از خواب، به این ساختار شیمیایی فرصت میدهید تا به آرامی جذب پوست شود.

۱-صورت خود را از آرایش یا هر نوع آلودگی پاک کنید. پیشنهاد میشود برای شست و شو از آب ولرم و شوینده های غیر صابونی، ژل ها، پن ها یا شوینده های خانگی خودتان استفاده کنید؛

۲-کپسول را با نوک سوزن تمیز و استریل شده سوراخ و محتویات آن را خارج کنید. با توجه به غلظت آن و سفتی کپسول، میتوانید قبل از سوراخ کردن آن را در دستان خود نگهدارید تا گرم شود. گرما میتواند کمک کند محتویات کپسول راحت تر خارج شوند؛

۳-برای هر یک تا دوقطرۀ آن، ۱۰ قطره روغن حامل مناسب نوع پوست (جوحوبا، بادام یا نارگیل) اضافه کنید؛

۴-با حرکات دورانی کوچک، مخلوط را روی صورت پخش کنید. قبل از رفتن به رختخواب حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید تا ملحفه و روبالشی چرب نشوند.

میتوانید هفته ای یک یا دوبار این عمل را تکرار کنید.

ویتامین E و شایعات مربوط به آن

با وجود تمام خواص خوب این ساختار شیمیایی، لزوماً تمام آنچه در مورد و اثرش بر بیماری های مختلف میشنویم، درست نیست. به موارد زیر دقت کنید.

مراقبت از قلب

باور عمومی این است که افرادی که سطح بالاتری از این ویتامین را در بدن خود دارند، ریسک بیماری های قلبی در آنها کاهش مییابد. مطالعه ای که برای ۸ سال، چهارده هزار مرد آمریکایی را مورد بررسی قرار داد نشان داده است که این موضوع صحت ندارد. این مطالعه نشان داد که مصرف بالای این ویتامین میتواند ریسک ابتلا به سکتۀ مغزی را افزایش دهد.

سرطان

آزمایش ۵ ساله روی سی و پنج هزار آقا مشخص کرد این ویتامین تأثیری بر کاهش روند هیچ نوع سرطانی ندارد. در بررسی که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت، معلوم شد افرادی که این ویتامین را (بدون نظر پزشک) مصرف کرده بودند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در خود را ۱۷ درصد بالا برده اند.

درمان پوست

ادعا میشود که این ویتامین میتواند در صورت اعمال بر پوست، آثار زخم (آکنه) را از میان بردارد. هرچند تعدادی آزمایش، این ادعا را تأیید کرده اند اما تعداد بیشتری، این ادعا را رد کرده اند. این آزمایش ها مشخص کردند که ویتامین E بر تسریع روند زخم اثری ندارد و حتی میتواند باعث بدتر شدن ظاهر آن اسکار شود. در این میان، باید احتمال ابتلا به درماتیتیس را هم در نظر گرفت.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *