loading

همه چیز دربارۀ تونر ها

تصویر شاخص

تونر ها یکی از محصولات مورد استفاده در روتین های پوستی هستند که به کمک آنها می توانیم مراقبت بهتری از پوست صورت در برابر عوامل استرس زای فیزیکی و شیمیایی موجود در محیط انجام دهیم. در این نوشتار قصد داریم نگاه دقیقتری به این محصول مراقبتی داشته باشیم. همراه بمانید.

تونر چیست؟

زمانی که قصد خرید یک تونر را داشته باشیم، متوجه می شویم محصول معرفی شده توسط فروشنده، ظاهری شبیه به آب معمولی با همان میزان غلظت دارد. البته، رنگ های مختلفی را نیز شامل می شود: بی رنگ، آبی، سبز، صورتی و حتی قرمز. معمولاً این رنگ ها نشان دهندۀ نوع پوست مناسب یا کارکرد اضافۀ آن تونر هستند. به عنوان مثال رنگ های آبی و سبز به ترتیب کد پوست های خشک و چرب در نظر گرفته می شوند و رنگ صورتی برای پوست های حساس. اما این یک طبقه بندی همیشگی و دقیق نیست. راهنمای مندرج روی بطری محصول، بهترین کمک برای انتخاب تونر مناسب نوع پوست ما است.

هدف اولیۀ تولید تونر ها، پاک کردن چربی اضافۀ پوست بود. این چربی، یا به واسطۀ نوع پوستی که چرب و مستعد آکنه است ایجاد می شود یا آنکه از بقایای شیر پاک کن یا پاک کننده های دیگر روی صورت باقی می ماند. این پاک سازی از چربی، معمولاً به دلیل میزان الکلی که در این محصولات وجود دارند، انجام می شود. البته همانطور که در بالا به طور ضمنی به آن اشاره شد، با توجه به تنوع تولید محصولاتی متناسب با نوع و نیاز پوست، در میزان الکل موجود در تونر تغییراتی ایجاد می شود یا مواد مؤثر دیگری که برای التیام بخشی، شفاف کنندگی، کوچک کردن منافذ پوست و امثال اینها کاربرد دارند، جزء مواد تشکیل دهندۀ تونر قرار می گیرند. بنابراین بر خلاف نمونه های اولیه که تنها برای از بین بردن چربی و آلودگی روی پوست کاربرد داشتند، تونر های امروزی کاربردها و فواید دیگری نیز دارند. کاربردهایی که قبلاً مربوط به تونیک ها می شد.

تفاوت تونر با شیر/ آرایش پاک کن ها

عمده ترین تفاوت این دو ردۀ محصول را می توان در توانایی پاک کردن آنها از آلودگی ها و آرایش صورت دانست. شیر پاک کن ها یا به طور کلی آرایش پاک کن ها، تنها می توانند آرایش یا مواد اضافی روی صورت را پاک کنند. این محصولات، با توجه به نحوۀ کارکردشان که باعث حل شدن مواد آرایشی روی پوست در مواد تشکیل دهندۀ خود هستند، آثاری از چربی و مواد دیگر را روی پوست باقی می گذارند. معمولاً پس از مصرف نیاز است تا به کمک آب، آن بقایا از روی صورت پاک شوند.

در حالی که مواد تشکیل دهندۀ تونرها چنین خاصیتی ندارند و نمی توان به کمک آنها، آرایش یا آلودگی های سنگین روی پوست صورت را پاک کرد.

تفاوت تونر و میسلار واتر

میسلار (می- سِل- آر) واتر ها محصولاتی با اهداف چندگانه هستند. با توجه به ساختار شیمیایی آنها، این محصولات برای پاک کردن آلودگی، آرایش و چربی صورت مورد استفاده قرار می گیرند و کمک می کنند تا منافذ پوست، تمیز شوند. علاوه بر این، میسلار واتر ها فاقد الکل هستند و بنابراین معمولاً باعث خشکی پوست نخواهند شد. این در حالی است که تونر ها، قدرت پاک کنندگی میسلار واتر ها را ندارند و بعد از پاک کردن صورت از آلودگی ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، با توجه به مواد سازندۀ خود، پوست را برای گام های بعدی روتین آماده می کنند. علاوه بر آنکه خود نیز حاوی موادی هستند که منافع مراقبتی برای پوست دارند.

تفاوت تونر و تونیک

هر چند هر دوی این محصولات، مایعات رقیق و سبکی هستند که باید بعد از پاک کردن صورت و قبل از به کاربردن سرم ها و کرم ها مورد استفاده قرار گیرند اما از یکدیگر تفاوت دارند. باید توجه داشت که تونیک ها می توانند خواصی که یک تونر دارد را داشته باشند اما عمدتاً برای یک هدف مشخص مانند روشن شدن پوست، نرم شدن، محکم شدن پوست و مانند اینها به کار برده می شوند. با توجه به گستردگی محصولات، نمی توان به راحتی تمایز این دو را از یکدیگر مشخص نمود.   

فواید تونر برای پوست

فواید تونر برای پوست را می توان در موارد زیر یافت:

پاک سازی بهتر پوست

به کمک ساختار شیمیایی خود، کمک می کنند تا باقیمانده های آرایش و چربی از پوست پاک شوند. همچنین کمک می کنند تا چربی هایی که در طول روز یا شب به واسطۀ فعالیت پوست، روی صورت تجمع پیدا کرده اند، از بین بروند.

پوستی متعادل تر

تونر ها کمک می کنند تا پوست بتواند خود را بازسازی کند. این موضوع، به خصوص زمانی که ما صورت و در واقع سلول های پوست را در معرض شوینده ها، شیر پاک کن ها و امثال اینها قرار می دهیم، مهم می شود.

به کمک تونر ها می توانیم پوستی نرم تر داشته باشیم و با انتخاب نوع درست متناسب با مشکل پوستی خود، به ترمیم و احیای پوست خود کمک بیشتری نماییم.

تنظیم میزان اسیدیتۀ پوست

میزان اسیدیتۀ بدن در ارگان ها و نواحی مختلف آن از یکدیگر متفاوتند. معده، اسیدی ترین بخش بدن با سطح اسیدیته ای بین ۱.۳۵ تا ۳.۵ و مایعات لوزالمعده قلیایی ترین موجودیت با سطحی برابر ۸.۸ هستند. پوست نیز، تا حدودی اسیدی قلمداد می شود و در دامنه ای بین ۴ الی ۶.۵ قرار می گیرد.

برخی محصولات پاک کننده، در میزان اسیدیتۀ پوست تداخل ایجاد کرده و باعث بر هم خوردن تعادل آن می شوند. اگر پوست به حال خود رها شود، نیازمند چندین ساعت خواهد بود تا به سطح اسیدیتۀ همیشگی خود برسد. اما، تونری که مناسب با نوع پوست شما باشد، سطح اسیدیتۀ مورد نیاز پوست را به سرعت باز می گرداند و مانع از ایجاد آسیب در عملکرد یا ظاهر پوست می شود.

حامی دیگر گام های مراقبت های پوستی

با توجه به ساختار تونر ها، زمانی که این محصولات روی پوست قرار می گیرند، محیط آن را به نحوی تغییر می دهند که بتواند محصولات مراقبتی را بهتر جذب نماید و بنابراین اثر بخشی آنها بیشتر می شود.

سایر مزایا

از دیگر مزایای استفاده از تونر روی پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    • درخشان شدن پوست
    • حس تازگی بعد از پاک کردن پوست
    • پاک کردن سلول های مردۀ پوست صورت
    • کاهش قرمزی و نقاط رنگی پوست (کک و مک)
    • باعث تولید ترکیبات جانبی کمتری در ترکیب با محصولات مراقبتی می شود.

تونر برای آقایان

با توجه به منافعی که این محصول مراقبتی برای پوست دارد، نمی توان استفاده از آن را مختص بانوان دانست. همانطور که محصولات دیگری همچون لایه بردار های اسیدی یا کرم های ضد آکنه، به جنسیت بستگی ندارند. زمانی که فرد، درگیر مشکلاتی همانند آکنه، حساسیت، چربی بیش از اندازه یا سایر موارد است می تواند به کمک استفاده از تونر مناسب، از پوست صورت خود مراقبت بیشتری انجام دهد.

انتخاب تونر مناسب  نوع پوست

تونر ها در سه دستۀ کلی

-برپایۀ الکل

-برپایۀ گلیسیرین یا گلیکول و

-بر پایۀ آب

یافت می شوند. در صورتی که پوست حساسی دارید محصولاتی که بر پایۀ آب هستند را انتخاب کنید.بهتر است در آنها اثری از الکل، اسانس یا حتی عصارۀ نارون کوهی (Witch Hazel) و ترکیبات آنها وجود نداشته باشد.

پوست چرب

هدف اولیۀ تونرها، پاک کردن چربی های اضافۀ پوست است. بنابراین هر تونری، این کار را به سادگی برای شما انجام می دهد. اگر بنابر نوع پوستتان نیاز داشته باشید تا چربی بیشتری از پوست شما پاک شود، به دنبال انواعی باشید که حاوی مواد مات کننده باشند. این خاصیت روی بسته بندی درج می شود بنابراین نگران شناخت مواد سازنده و اثر هر کدام از آنها نباشید.

تونر هایی که حاوی اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک باشند نیز به لایه برداری از پوست شما کمک می کنند.

نیاسیناماید موجود در محصول، به پوست کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کرده و بنابراین منافذ پوست به مرور ظاهر بهتری پیدا کنند.

جمعبندی: تونرهای مات کننده، پاک کنندۀ چربی ای هستند که باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند. این تونرها کمک خواهند کرد آرایش برای مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند. این تونر ها معمولاٌ حاوی نارون کوهی، عصارۀ لیمو یا مقدار کمی الکل هستند.

پوست مستعد آکنه

اگر پوستی دارید که مستعد انواع مختلف جوش هاست، به دنبال تونر هایی باشید که سبکترین لایه را روی پوست ایجاد می کنند. بهتر است از تونر های فاقد الکل استفاده کنید. الکل می تواند پوست را ملتهب و آمادۀ جوش کند. تونری که حاوی آلفا هیدروکسی اسید است، انتخاب خوبی خواهد بود. این اسید، علاوه بر آنکه به لایه برداری از پوست شما کمک می کند، باعث کاهش چربی ای که منافذ پوست را مسدود می کنند نیز می شود.

جمعبندی: تونر های این دسته، از موادی تشکیل می شوند که به تنظیم چربی و ضدعفونی بیشتر پوست شما کمک کرده و با لایه برداری از آن، در از بین بردن سلول های مرده و ممانعت از ایجاد جوش تسریع می بخشند. این تونر ها می توانند شامل اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکساید باشند.

پوست خشک

مسلماً اولین موضوع، این است که تونر انتخابی بتواند در آب رسانی به پوست کمک کند. بنابراین به موادی نیاز است که مولکول های بیشتری از آب را به خود جذب کرده و نگهدارند. تونر انتخابی شما باید فاقد  موادی همچون الکل باشد و در عین حال شامل مواد آبدوست همانند هیالورونیک اسید گردد.

جمعبندی: تونر ها یا تونیک هایی که حاوی روغن های مغذی هستند برای این نوع پوست ها می تواند مفید باشند.

پوست مختلط

در این حالت شما می توانید از منافع تونر های یاد شده در بالا بهره ببرید. به کمک نیاسیناماید، ظاهر منافذ باز پوست را بهبود بخشید و به کمک هیالورونیک اسید، آبرسانی بیشتری انجام دهید. همچنین، محصولی را انتخاب کنید که حاوی اسید سالیسیلیک و/ یا لاکتیک باشند. این دو، به لایه برداری از پوست شما کمک خواهند کرد.

جمعبندی: تونری متعادل کننده که حاوی گلاب (Rose Water) باشد، انتخاب خوبی است. شما همچنین این امتیاز را دارید که دو محصول را به کار ببرید. برای نواحی چرب صورتتان از تونر مربوط به پوست های چرب و در نواحی خشک، از محصول مناسب آن  ناحیه استفاده کنید.

پوست نرمال

این نوع پوست ها مشکلاتی که سایر انواع پوست با آن درگیر هستند را ندارند. بنابراین محصولاتی برای این نوع از پوست ها  کاربرد دارند که فاقد الکل باشند و به ملایمت پوست را برای مراحل بعدی روتین آماده کنند.

پوست حساس

اگر پوست شما، جزء این دسته است تونر انتخابیتان باید فاقد موادی باشند که این حساسیت را تشدید می کند. این مواد شامل اسانس های غیر طبیعی، رنگ ها، الکل و انواع سیلیکون ها است. تونر های ملایم که مواد موثرشان شامل بابونه است برایتان مفید خواهند بود.

پوست های آزرده از آفتاب یا در حال پیر شدن

مواد آنتی اکسیدان، موادی هستند که می توانند در مقابل این مشکل از شما و پوستتان حمایت کنند. بنابراین تونری را استفاده کنید که حاوی مواد آنتی اکسیدانی همچون ویتامین C باشد. هیالورونیک اسید نیز می تواند به دلیل خاصیت حفظ رطوبت خود، برای پوست شما فایده داشته باشد.

جمعبندی: پوست های پیر نیازمند توجه بیشتری هستند. بهتر است محصول حاوی اسید هیالورونیک، چای سبز، عصارۀ آسرولا یا مگنزیم باشد.

نحوۀ استفاده از تونر

توصیه های اولیه

با توجه به کارکردهای تونر ها، می توان صبح ها و شب ها از آنها استفاده نمود.

مراقب باشید که اگر تونر، محصول مراقبتی جدید شما شده است، در استفاده از آن محتاط باشید. برای اولین خرید، با متخصص پوست یا افراد دارای دانش و آگاهی تأیید شده مشورت کنید. این افراد نیازهای پوستیتان را بهتر متوجه خواهند شد.

چنانچه پس از مصرف، احساس خشکی، سوزش یا قرمزی در نواحی ای از صورت کردید، بهتر است استفاده از آن را متوقف کنید. دلایل مختلفی همچون عدم هماهنگی اسیدیتۀ محصول با پوست شما، حساسیت به یکی از مواد تشکیل دهنده، میزان مواد مصرفی و سایر موارد می تواننند عامل بروز مشکل باشند. توجه داشته باشید که هرچند مواد تشکیل دهندۀ تونر های تولید شدۀ کارخانجات مختلف، تقریباً با هم یکی است اما تغییر در اندازۀ مصرف یکی از آن مواد تشکیل دهنده، می تواند نتایج مختلفی را برای شما به همراه داشته باشد.

چگونگی مصرف

تونر ها را بعد از پاک کردن صورت از آرایش و آلودگی ها و قبل از استعمال کرم ها و سرم های مراقبتی- درمانی خود مصرف کنید. در واقع به کمک تونر ها، شما پوست را برای جذب بهتر محصولات آماده می کنید.

برای استفاده از آنها بر روی صورت می توانید از پدهای آرایشی، پنبه و حتی انگشتان خود استفاده کنید. در هر حالت، مطمئن باشید که آنها تمیز هستند تا موجب انتقال آلودگی به پوست نشوند.

در صورتی که از پد یا پنبه استفاده می کنید، صورت را از مرکز به سمت نواحی کناری و خارجی آن پاک کنید. پد/ پنبه را به آرامی روی پوست خود بکشید. از نواحی حساس همانند اطراف چشم ها که پوست نازک و حساسی دارند، دوری کنید.

اگر از انگشتان خود استفاده می کنید، سرانگشتان خود را با چند قطره از تونر مرطوب کنید.  سپس به کمک ضربه های آرام انگشتان بر صورت، تونر را به پوست بمالید.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *