loading

تالک: استفاده و مضرات


پودر تالک و مشتقات آن همچون پودر تالکوم از جمله موادی است که در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی یافت می شود: پودر بچه، پودر های آرایشی (پنکیک)، پودر های ثابت کننده آرایش، دئودورانت ها و مانند اینها. اما با این همه کاربرد، آیا استفاده از آن بی ضرر است؟

تالک چیست؟

تالک با پیشینه ای در مصر باستان، ترکیبی معدنی از مگنزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن است. منبع این ترکیب، سنگ های موجود در پوستۀ زمین هستند. تالک پس از استخراج از معادن، خرد، خشک و به ذرات نرم و ریز آسیاب می شود. پودر سفید رنگ با نام پودر تالکوم شناخته می شود. این پودر، جاذب خوبی برای رطوبت است و به همین دلیل در بسیاری از محصولات مانند پودر های بچه و بدن از آن استفاده می کنند. همچنین این پودر در محصولات استفاده شده باعث نرمی و براق شدن می شود. در فرم طبیعی، برخی از تالک ها ممکن است حاوی مقداری آزبِست باشد.

آزبست ها یا پنبه های نسوز، گروهی از مواد معدنی هستند که به صورت الیاف یافت می شوند. تحقیقات نشان داده اند که آزبست ها می توانند در ابتلابه سرطان ها به خصوص سرطان دستگاه تنفسی مؤثر باشند.

تالکی که حاوی آزبست باشد در صورت ورود به مجاری تنفسی، باعث سرطان شود. در مورد اثرات تالک بدون آزبست، تحقیقات در حال جریان هستند.

کاربرد تالک

با توجه به خواصی همچون جذب رطوبت، کنترل کنندۀ چربی، افزایش براقیت، غلیظ و روان کنندگی، تالک کاربردهای مختلفی از صنایع بهداشتی تا سرامیک و آرایشی پیدا کرده است. نمونه ای از محصولات حاوی تالک عبارتند از:

  • پودر بچه
  • محصولات بدن و حمام
  • لوسیون ها
  • محصولات بهداشتی بانوان
  • سایۀ چشم
  • کرم پودر
  • رژ لب
  • دئودورانت
  • ماسک صورت

اگر در لیست مواد اولیۀ محصول در اختیارتان (ingredient)، پور تالکوم (Talcum powder) یا تالک آرایشی  (Cosmetic talc) یافتید، استفاده از محصول را محدود یا متوقف کنید.

کاربردهای تالکخطرات

در رابطه با اثرات مضر پودر تالک بر سلامت انسان، تحقیقات متعددی انجام شده اند. در این میان، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، وابسته به سازمان بهداشت جهانی:

  • تالک حاوی آزبست را به عنوان مادۀ سرطان زای انسان دسته بندی می کند؛
  • به دلیل فقدان اطلاعات از مشاهدات بالینی و آزمایشگاهی انجام شده بر حیوانات، تالک فاقد آزبست تنفس شده را غیر قابل طبقه بندی به عنوان سرطان زا در نظر می گیرد؛
  • بر اساس شواهد محدود حاصل از آزمایش های انسانی مرتبط با سرطان تخمدان، پودرهای بدن حاوی تالک استفاده شده در ناحیۀ تناسلی، احتمالاً سرطانزا طبقه بندی می شوند؛

سرطان تخمدان

مشاهدات بالینی نشان داده اند در برخی موارد، ورود ذرات پودری به اندام تناسلی، رحم و لوله های فالوپ به دلیل مصرف تالک در ناحیۀ تناسلی، نوار های بهداشتی، محصولات فیزیکی ضد بارداری و مانند اینها می تواند باعث ابتلا به سرطان تخمدان شود.

سرطان رحم

برخی تحقیقات نشان داده اند استفاده از پودر تالک در ناحیۀ تناسلی می تواند ریسک ابتلا به سرطان اندومتر را تا حدودی افزایش دهد.

سرطان ریه

مطالعاتی وجود دارندکه نشان می دهند معدنچیان تالک، ریسک افزایش یافته ای در مورد ابتلا به ریسک ریه و دیگر بیماری های تنفسی دارند. پیچیدگی نتیجه گیری از  این تحقیقات به آن دلیل است که تالک در فرم طبیعی می تواند حاوی مقادیری از آزبست و دیگر مواد معدنی مضر باشد. کار کردن در معدن، معدنچیان را در معرض دیگر موادی نیز قرار می دهد که می توانند برای ریه ها مضر باشند.

افزایش ریسک ابتلای ریه در زمان استفاده از پودر تالک آرایشی گزارش نشده است.

از دیگر اثرات مضر تالک می توان به تحریکات شدید در دستگاه تنفسی به خصوص در نوزادان به دلیل استنشاق ذرات پودر بچه اشاره کرد.

لوازم آرایش حاوی تالک

نمونه ای از برندهای حاوی تالک مضر

پودر بچه

Johnson’s Baby Powder, CVS Brand Baby Powder, Rite Aid Baby Powder, Anti Monkey Butt Powder, Assured Shower & Bath Absorbent Body Powder, Angel of Mine Baby Powder, Family Dollar Mild Baby Powder, Shower to Shower Morning Fresh Absorbent Body Powder

رژ گونه

Maybelline New York Expert Wear Blush Gentle Rose, N.Y.C. New York Color Cheek Glow Powder Blush West Side Wine, NARS Blush Torrid

سایۀ چشم

Physician’s Formula Shimmer Strips Custom Eye Enhancing Shadow & Liner Hazel Eyes, Black Radiance Eyeshadow Quartet Retro Chic, Stila Eye Shadow Trio Venus, Dior 5-Colour Iridescent Eyeshadow Petal Shine

کرم پودر

Black Opal True Color Liquid Foundation Heavenly Honey, Laura Mercier Foundation Powder Number 2

پودر صورت

LA Colors Pressed Powder Nude, Revlon Color Stay Pressed Powder Fair, Cover Girl TruBlend Mineral Loose Mineral Powder Translucent Fair, Physician’s Formula Summer Eclipse Bronzing & Shimmery Face Powder Moonlight/Light Bronzer, Wet n Wild Bronzer Light/Medium, Iman Luxury Pressed Powder Clay Medium Dark, Coty Air Spun Loose Face Powder Translucent, Black Opal Color Fusion Powder Mosaic Raspberry Bronzer, Almay Nearly Naked Loose Powder Light/pale, Clinique Stay Matte Sheer Pressed Powder Invisible Matte

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Cancer.org

Drugwatch.com

Fda.gov

Sbmu.ac.ir

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *