loading

سلول های بنیادین در محصولات مراقبتی پوست


سلول های بنیادین. برای بعضی از ما تنها مجموعه ای از سلول ها هستند مثل دیگر سلول های بدن و برای بعضی از ما، پشتوانه ای برای بقا. سرعت علم در یافتن حقایق موجود قابل تحسین است. البته شاید کمی هم بد عادت شده باشیم و انتظار داریم هر مشکل و ناخوشایندی پیرامون ما سریع برطرف شود. دانشمندان در این راه تلاش های زیادی می کنند و گاه از یک یافته چندین بهره برداری می شود. همین سلول های بنیادین یکی از آنها است که در ابتدا برای محافظت از سلامت بدن نگهداری می شدند و حالا در محصولات زیبایی به کار برده می شوند. اما واقعاً چه هستند و چطور در محصولات زیبایی استفاده می شوند؟ برای دانستن، همراه بمانید.

سلول های بنیادین انسانی چه هستند؟

سلول های بنیادین سلول هایی هستند که بالقوه می توانند در بدن به هر نوع سلول دیگری تبدیل شوند. آنها را می توان سیستم اصلاحی بدن در نظر گرفت. این سلول ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. این دسته ها عبارتند از سلول های بنیادین جنینی و سلول های بنیادین بزرگسالی.

سلول های بنیادین همانند دیگر سلول های بدن از غشای سلول که ترکیبی لیپدی است، سیتوپلاسم و نوکلئوس که شامل تمام اطلاعات ژنتیکی در قالب DNA است تشکیل می شود. در مقابل، وجوه تمایزی بین این سلول ها و دیگر سلول های بدن وجود دارند. این تمایزات عبارتند از:

۱-سلول های بنیادین می توانند برای زمانی طولانی خود را تقسیم یا تجدید کنند.

۲-غیر تخصصی هستند یعنی به عنوان مثال مانند سلول های پوست تنها برای این ارگان کاربرد ندارند.

۳-پتانسیل این را دارند که به سلول های تخصصی تبدیل شوند.

تقسیم سلول های بنیادیناین سه خاصیت باعث شده است تا دانشمندان و محققین بررسی های بیشتری روی این نوع از سلول ها و کاربردهای آن در مقولۀ سلامتی داشته باشند. به عبارتی می توان با استفاده از این خصوصیات از آنها برای جبران نواقص سلولی استفاده نمود.

این سلول های اولیه که همانند مواد خام سازندۀ بدن هستند در بدن یا شرایط آزمایشگاه تقسیم و تکثیر می شوند. سلول های ساخته شده از این سلول ها را سلول های فرزند می نامند. این سلول های فرزند می توانند به تولید سلول های بنیادین جدید بپردازند یا موظف به ایجاد سلول های ارگان های بدن شوند.

سلول های بنیادین در بزرگسالان به تعداد کمی در بافت هایی از بدن همانند مغز استخوان یا چربی یافت می شوند. برخلاف باورهای قبلی، تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که سلول های بنیادین بزرگسالان نیز می توانند به هر سلولی تبدیل شوند.

درمان با سلول های بنیادین انسانی

درمان با سلول های بنیادین، پاسخ گویی ترمیم بافت های آسیب دیده، ناکارآمد یا بیمار را با استفاده از سلول های بنیادی یا مشتقات آنها شامل می شود. از این سلول ها در مواردی همچون ترمیم بافت ها و درمان بیماری های عروقی، مغزی و خونی استفاده می شود.

سلول های بنیادین گیاهی

سلول های بنیادین گیاهی همانند منبعی برای سلول های جدید برای رشد یا جایگزینی بافت های خاص عمل می کنند. این سلول ها نیز همانند سلول های انسانی، می توانند برای ساخت بافت های خاص تقسیم شوند. بنابراین، مشابه سلول های بنیادین انسانی (و حتی حیوانی)، سلول های بنیادین گیاهان نیز دارای خاصیت درمانی برای گیاه هستند. تحقیقاتی که بر روی این سلول ها انجام شده است نشان داده اند که مواد آنتی اکسیدانی موجود در آنها می توانند برای محافظت سلول های پوست از اشعات فرابنفش، التیام التهابات، خنثی کردن رادیکال های آزاد و معکوس کردن روند پیری به دلیل نور خورشید (فوتو ایجینگ-photo aging) مفید باشند. بنابراین مواد آرایشی-بهداشتی که شامل عصارۀ به دست آمده از سلول های بنیادین گیاهان هستند این توانایی را دارند که به ساخت سلول های سالم و محافظت از اشعات فرا بنفش کمک کنند. بر خلاف سلول های بنیادین اپیدرمال پوست که نمی توانند خود را بازتولید کنند، سلول های بنیادین گیاهی قادر به بازتولید یک گیاه کامل و جدید هستند.

سلول های بنیادین در محصولات مراقبت پوستی

همانگونه که در بالا اشاره شد، از سلول های بنیادین در درمان و ترمیم بافت های آسیب دیدۀ بدن استفاده می شود. این سلول ها حاوی آمینو اسید ها و پپتید ها هستند. این دسته از مواد، موادی هستند که می توانند برای بازسازی بافت پوست و به عبارتی در جوانسازی آن به کار بسته شوند. با توجه به آنکه حیوانات و گیاهان هر دو دارای سلول های بنیادین هستند، در چند سال اخیر تحقیقاتی در خصوص استفاده از آن ها در محصولات زیبایی پوست و مشخصاً کرم های ضد پیری و ضد چروک پوست انجام شده  است و نتایج جالبی نیز به دست آمده است. تحقیقات نشان داده­اند استفاده از این این سلول ها می تواند اثر بخشی کرم های مراقبتی را افزایش دهد، اما چگونه؟

آمینو اسید ها و پپتید های موجود در سلول های بنیادین، منابع جوانسازی پوست هستند. البته با توجه به اعتراضاتی که در خصوص منابع انسانی و حیوانی این سلول ها برای استفاده در محصولات زیبایی شده است، تحقیقات مربوطه سمت و سوی خود را به بیو تکنولوژی و سلول های بنیادین گیاهی تغییر داده اند.

 استفاده از این سلول ها در محصولات زیبایی، به معنای آن نیست که سلول ها در حالت زندۀ آزمایشگاهی روی پوست شما قرار می گیرند بلکه در واقع عصارۀ این سلول ها به خصوص از نوع گیاهی آن است که در محصول مورد استفادۀ شما یافت خواهد شد.

در چه محصولات زیبایی استفاده می شوند؟

با توجه به ساختار این سلول ها و اثراتی که بر بدن و مشخصاً بافت ها دارند، در صنعت مراقبت و زیبایی پوست، استفاده های گوناگونی از این سلول های دوست داشتنی می شود. بر این اساس، محصولات متعددی را که محتوی این سلول ها، عمدتاً سلول های گیاهی هستند، در بازار می توان یافت. نمونه ای از این محصولات عبارت اند از:

  • محصولات بازسازی پوست که از عواملی همچون جراحی یا سوختگی آسیب دیده اند. از پیش رو ترین کمپانی ها در این زمینه می توان به شرکت زوگلو (Xoglo) اشاره کرد که با تحقیقات گسترده در این زمینه محصولات با کیفیت و قابل اعتمادی را به بازار معرفی کرده است.
  • پاک کننده های صورت (کلینزر ها). این نوع از پاک کننده ها می توانند بر حسب نوع سلول بنیادی که در آنها استفاده می شود عملکرد گوناگونی از خود نشان دهند. به عنوان مثال نوعی از آن می تواند قدرت بازسازی پوست را تقویت کند. این خصیصه باعث نرمی و صافی پوست می شود. همچنین اسید های چرب موجود در سلول، عناصر فعال در سم زدایی، آنتی اکسیدان ها و ضد التهاب های گیاهی موجود در کلینزر می تواند پوست را پاک کند، چربی اضافی آن را از بین ببرد و آلودگی های موجود در سطح پوست را تمیز کند.

ماسک صورت

  • سرم های مرطوب کننده: این سرم ها می توانند شامل پروتئین ها و پپتیدهای سلول های بنیادین باشند. این عناصر باعث می شوند روند پیر شدن پوست معکوس شود  و در کنار عناصر رطوبت رسان به رطوبت رسانی پوست نیز کمک شود.
  • کرم های دور چشم: ممکن است ناخوشایند باشد ولی احتمال اینکه سلول های بنیادین انسانی در این نوع کرم ها وجود داشته باشد، بالا است. مادۀ موثر حاصل از سلول ها، ساختاری از پروتئین ها و فاکتور های رشد را داراست که به پوست قدرت بازسازی می دهد. این نوع از کرم ها با چنین مواد مورد استفاده در آنها می توانند به سنتز و تولید الاستین و کلاژن کمک کنند. این سنتز باعث کاهش خطوط ریز و چروک های سطحی می شود، رنگ رخساره را بهبود می بخشد و باعث ضخیم شدن لایۀ اپیدرمال اطراف چشم می شود.

  • سرم های بازسازی پوست: این سرم ها هم با عناصر انسانی ساخته می شوند. این سرم ها به احتمال زیاد از سلول های بنیادین مغز استخوان ساخته می شوند تا به بازسازی بافت پوست و درمان آسیب های آن کمک کنند. این فرایند شامل به تعویق انداختن نشانه های پیری و جوانسازی پوست می شوند. این ترکیبات می توانند با ویتامین هایی همچون A، C و E ترکیب شوند تا خواص بیشتری به سرم مورد استفاده ببخشند.
  • ماسک های مرطوب کننده: در این نوع از محصولات مراقبتی پوست، تکنولوژی به صورتی استفاده می شود که برای دستیابی به رطوبت شدید و ماندگار، سلول های بنیادین به عمق پوست نفوذ کنند. با توجه به این خاصیت قوی در رطوبت رسانی، خطوط ریز پوست و چروک ها پر می شوند و ظاهر پوست یکدست تر می شوند.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Dermstore.com

Mayoclinic.org

Medicalnewstoday.com

Medlineplus.gov

Nature.com

Ncbi.nlm.nih.gov

The-dermatologist.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *