loading

سدیم لوریل سولفات: مضر یا مفید؟

sls products

 سدیم لوریل سولفات یا SLS ها، از جمله ترکیبات شیمیایی هستند که در محصولات مربوط به بهداشت فردی، خانگی یا سایر زمینه ها همانند شامپوهای بدن، صابون ها، خمیردندان ها، پاک کننده های صورت، پاک کننده های سطوح و حتی موتور شور ها وجود دارند. در سال های اخیر، از مضر بودن آن ها برای بدن بسیار می شنویم. اما اینکه اصلاً برای چه در محصولات بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته اند و آیا واقعاٌ مضر هستند، جای سؤال است. برای دانستن بیشتر، همراه بمانید.

معرفی

سدیم لوریل سولفات (Sodium Lauryl Sulfate- SLS) که با نام سدیم دودسیل سولفات (Sodium Dodecyl Sulfate) نیز شناخته می شود، یک سورفکتانت آنیونیک بسیار قوی است که به عنوان امولسیفایر استفاده می شود. غلظت این ترکیب شیمیایی در محصولات مصرفی بر اساس نوع محصول و سازنده متفاوت است و بین یک دهم درصد تا ۵۰ درصد محصولات را شامل می شود. بیشترین غلظت مورد اشاره، مربوط به محصولات صنعتی همانند زدایندۀ چربی موتورها، پاک کننده های سطح (کف منازل و …) و محصولات مورد استفاده در کارواش ها است.

sls appearance

موارد مصرف

سدیم لوریل سولفات که در شامپوها یا سایر مواد پاک کننده مورد استفاده قرار میگیرد، یک سورفکتانت است. سورفکتانت ها موادی هستند که باعث کشش سطحی آب می شوند. علاوه بر این، از آنها به عنوان یک عامل کف زا و پاک کننده نیز استفاده می کنند. خاصیت پاک کنندگی آنها (چربی زدایی) به دلیل توانایی شان در شکستن چربی و روغن است.

در برابر SLS ها، SLES ها یا سدیم لورت سولفات ها (Sodium Laureth Sulfate) قرار دارند. SLES ها از نظر فرمول شیمیایی همانند گروه اول اما نسبت به آنها ملایم تر هستند.

سدیم لوریل سولفات را میتوان در لیست مواد تشکل دهندۀ بسیاری از محصولات تمیزکنندۀ فردی، خانگی یا غذایی یافت:

  • محصولات پیرایشی همانند کرمهای اصلاح، نرم کننده (بالم) لب، ضدعفونی کننده دست، محصولات ناخن، پاک کنننده آرایش، کرم پودر، پاک کننده صورت، لایه بردارها، مایع دستشویی
  • محصولات مو مانند شامپوها، نرم کننده ها، رنگ مو، محصولات ضد شوره و ژل مو
  • محصولات مراقبت از دهان و دندان شامل خمیردندان، محصولات سفید کننده دندان و دهان شویه ها
  • محصولات حمام همچون روغن ها و نمک های حمام، شوینده های بدن و حباب حمام
  • کرم ها و لوسیون ها شامل کرم های دست، ماسک های زیبایی، کرم های ضدخارش، محصولات از بین برندۀ موهای زاید و ضدآفتاب ها
  • محصولات لباسشویی
  • اسپری های تمیزکننده
  • محصولات ظرفشویی
  •  به عنوان امولسیفایر یا غلیظ کننده مواد غذایی
  • برخی از مارشمالو ها و انواع به خصوصی از پایه های خشک مربوط به تولید نوشیدنی ها
  • برای ترکیب مرکبات یا سایر مایعات اسیدی با آب برای ساختن نوشیدنی های میوه ای

sls products

خطر مصرف SLS

بر اساس گزارش های FDA، این ترکیب شیمیایی یک افزودنی ایمن به محصولات غذایی است. هرچند اتحادیۀ اروپا در این موضوع تردید دارد.

همچنین بنابر گزارشی که در سال ۱۹۸۳ در مجلۀ بین المللی سم شناسی چاپ شد، چنانچه از محصول محتوی آن به مقدار کمی استفاده و بعد از آن شسته شود، همانند آنچه که در زمان استفاده از شامپوها و صابون ها اتفاق می افتد،مضر نخواهد بود. در صورتی که نوع محصول به گونه ای باشد که بر روی پوست باقی بماند، مقدار SLS نباید بیشتر از ۱درصد حجم کلی محصول باشد.

البته بررسی های اخیر، احتمال می دهند که در حالت کلی، این مواد ممکن است ریسک کمی برای انسان ها داشته باشند. به عنوان مثال، مطالعات جانوری نشان داده اند که تداوم تماس با سدیم لوریل سولفات  باعث تحریکات خفیف تا ملایم شوند. با این حال، همان ارزیابی به این نتیجه رسید که سطح استفاده از این ماده در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشت شخصی، ایمن است. همچنین باید توجه داشت اکثر محصولاتی که این ماده در آنها استفاده شده اند، محصولاتی هستند که از روی صورت پاک می شوند.

بر اساس نظر  آژانس محافظت محیطی آمریکا (EPA)، چنانچه میزان SLS در محصول مورد استفاده حداکثر  به مقدار  ۳۵۰ قسمت در هر یک میلیون(ppm)  باشد، احتیاجی به پاک کردن محصول از روی سطوح نیست.

مطالعات نشان داده اند که ارتباطی میان استفاده از سدیم لوریل سولفات و افزایش ریسک ابتلا به سرطان وجود ندارد. همچنین مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شد، نشان داد که این ترکیبات برای استفاده در محصولات تمیز کننده خانگی ایمن هستند.

خطر آن در چیست؟

بیشتر نکات منفی که در مورد سدیم لوریل سولفات وجود دارد مربوط به قسمت سولفات آن (ترکیبات گوگرد) است.

یکی از نکات منفی در مورد سولفات ها این است که بیش از اندازه تمیز می کنند. این توانایی بیش از اندازه باعث می شود علاوه بر آلودگی های غیر طبیعی نشسته بر روی مو یا پوست، چربی های طبیعی مو و پوست نیز آسیب ببینند. این در حالی است که بدن احتیاج دارد تا حدی از چربی طبیعی خود را حفظ کند. پاک کنندگی بیش از اندازه، باعث خشکی و التهاب می شود.

علاوه بر این، چنانچه از محصولات سولفات دار، به طرز درستی استفاده نشود، می توانند برای سلامتی مضر شوند. اما این موضوع، تنها زمانی اتفاق می افتد که در معرض حجم بزرگی از آن قرار گرفته باشیم. آنچه بین مصرف کنندگان محصولات حاوی سولفات همانند سدیم لوریل سولفات در اثر هجمۀ اطلاعات صفحات زرد رایج شده است، برداشت های نادرست از مقالات تحقیقی دربارۀ این نوع از ترکیبات است. یکی از این برداشت های نادرست، سرطان زا بودن سولفات ها است. هر چند هیچ مقالۀ علمی، ایجاد چنین ضرری را توسط سولفات ها محتمل نمی داند. به عنوان مثال آژانس بین ­المللی تحقیقات سرطان، برنامۀ ملی سم شناسی آمریکا، EPA و اتحادیۀ اروپا هیچ کدام سرطان زا بودن آن را تأیید نمی کنند.

ریسک هایی که سدیم لوریل سولفات ایجاد می کند، ریسک های خفیفی هستند. این ریسک ها شامل تحریکات چشم، تحریکات پوست و مسمومیت عمومی به شرط نوشیده شدن محصول است.

سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه، خطرات انسانی و محیطی محصولاتی که شامل سدیم لوریل سولفات هستند را بررسی کرده است. این سازمان به این نتیجه رسید که SLS ها هیچ خطر مزمنی برای سلامتی ندارند.

چه کسانی نباید از محصولات حاوی سولفات استفاده کنند؟

با توجه به اثر گذاری این ترکیبات بر چربی، افرادی که موهایشان چرب یا دارای شوره است، محصولات حاوی این مواد، برایشان اثر گذار هستند. اما در مقابل این گروه، افراد زیر باید از محصولات حاوی سولفات (سدیم لوریل سولفات) دوری کنند:

  • افراد دارای پوست حساس یا مشکلات پوستی
  • افراد دارای موهای خشک، تابدار، فر یا وز
  • افرادی که موهایشان رنگ شده است یا تحت سایر مواد شیمیایی بوده است.

منابع:

Healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *