loading

آیا اصلاح با تیغ بر رشد و ضخامت مو های زاید تاثیر دارد؟


شاید بار ها و بار ها این مطلب را شنیده یا احساس کرده باشید که اصلاح موهای زاید تان با تیغ، موهای رشد کرده بعد از اصلاح را تیره تر، ضخیم تر و زبر تر می کند و حتی رشد آن ها سریعتر می شود. اینکه چقدر این احساسات درست و واقعی است موضوعی است که در اینجا می خواهیم به بررسی آن بپردازیم.

بررسی ها و تحقیقات مختلفی در خصوص این موضوع انجام شده است که می توان پیشینۀ اولین مورد آن را مربوط به یک تحقیق کلینیکی که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد دانست. حتی در همان زمان نیز ایده هایی که در مورد اثر اصلاح با تیغ بر مو ها وجود داشت رد شدند. بررسی هایی که بعد ها نیز انجام شدند نتایج به دست آمدۀ اولیه را مورد ارزیابی قرار دادند و همچنان نتایج قبلی تأیید شدند.

اما این ایده ها همچنان پا برجا مانده اند و خیلی از ما هم بر درست بودن آن اصرار می کنیم.

آیا اصلاح مو با تیغ باعث افزایش رشد یا ضخیم شدن آن می شود؟

ممکن است افزایش سرعت رشد موی سر برای برخی از ما خیلی خوشایند باشد و همواره به دنبال راهی باشیم تا هر چه زودتر به مو های بلند تری دست پیدا کنیم: انواع مواد خوراکی مغذی که شامل ویتامین ها و مواد معدنی هستند را امتحان می کنیم؛ سعی می کنیم مراقبت های فیزیکی ای همچون استفاده از روغن های طبیعی را به کار بندیم و در برخی موارد که سرعت رشد آنها دلخواه ما نیست تقصیر را به گردن ژن ها می اندازیم. تغذیه و ژن! دو عاملی که از داخل بدن بر رشد مو های ما اثر دارند.

به مو های زاید برگردیم. این مو ها نیز از همان بدنی می رویند که مو های سر روییده اند ولی شاید ارتباط دادن سرعت رشد و اصلاح کردن آنها با تیغ به دلیل تغییر ظاهر شان در زمان رشد مجدد باشد. مو هایی که هنوز با تیغ اصلاح نشده اند نوک نازکتر و صاف تری دارند. زمانی که مو ها مجدداً رشد می کنند، شما در واقع قسمت انتهای ساقۀ مو (پایه) را می بینید که زبر تر و ضخیم تر هستند.

شمای انتهای مو اصلاح شده

این مو های رشد پیدا کرده حتی تیره تر هم به نظر می رسند. این موضوع مربوط به همان قسمت انتهایی است که حالا بهتر و بیشتر دیده می شوند. علاوه بر این عواملی همچون نور (به خصوص نور آفتاب)، صابون ها و مواد شیمیایی دیگری که در ارتباط با مو ها قرار می گیرند، بر رنگ مو ها اثر دارند و آنها را روشن می کنند در حالیکه موهایی که پس از اصلاح رشد کرده اند هنوز آنچنان در معرض این عوامل قرار نگرفته اند.

از دیگر عواملی که ممکن است احساس شود مو ها تیره تر شده اند، تضاد رنگ پوست با مو ها است. هرچه پوست بدن روشن تر باشد، احساس تیره تر شدن مو ها پس از اصلاح با تیغ بیشتر خواهد بود.

شاید از خود بپرسید چرا در روش هایی همانند استفاده از موم (وکس) و اپیلاتور چنین اتفاق و احساسی مشاهده نمی شود. خوب، موضوعی که باید در این رابطه به آن توجه داشت به تفاوت نحوۀ عملکرد و اثر این روش ها بر ریشۀ مو ها بر می گردد.

برای توضیح بیشتر، اجازه دهید اشاره ای کلی به پروسۀ رشد مو داشته باشیم. نقطۀ آغازین مو فولیکول ها هستند که در زیر پوست قرار می گیرند. ریشۀ مو ها به کمک پروتئین ها و خون تشکیل خود را آغاز می کنند. زمانی که مو رشد خود از ریشه اش را آغاز می کند موادی همچون سبوم ها به راحت شدن پروسه کمک می کنند و زمانی که مو از پوست بیرون می زند، دیگر نمیتوان آن را ساختاری زنده به حساب آورد.

هنگامی که مو ها با تیغ اصلاح می شوند در واقع قسمت مرده ای که از پوست بیرون آمده است تحت تاثیر قرار می گیرد و بریده می شود؛ بنابر این در این روش با ریشۀ مو ها که در زیر پوست قرار دارند کاری نداریم و اینکه تصور کنیم از طریق اصلاح با تیغ بر ضخامت و میزان رشد مو تاثیر می گذاریم درست نیست. در مقابل زمانی که مو از ریشه تحت تاثیر قرار می گیرد یعنی زمانی که روش هایی چون استفاده از وکس، اپیلاتور یا لیزر را به کار می بندیم، پروسۀ رشد مو از سر گرفته شده است و اینبار است که ریشۀ مو تحت تاثیر قرار می گیرد.

تفاوت اصلاح با تیغ و موم

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Byrdie.com

Healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *