loading

برنزه شدن با اتوبرنزرها


تفاوت انواع مختلف ضد آفتاب چیست؟برنزه شدن به خصوص در فصل تابستان یکی از سرگرمی های پرطرفدار است و برای این کار افراد، روش های مختلفی را انتخاب می کنند: ساحل دریا و قابل تحمل کردن گرمای آفتاب با صحبت های دوستانه با همراهان و نوشیدنی های خنک، پشت بام خانه، کنار استخر، تخت های سولاریوم، اسپری ها، استفاده از اتو برنزر ها و بعضی هم تنها اکتفا به استفاده از پودر های برنزه برای آرایش روزانه. در اینجا، ابتدا کمی به فرایند برنزه شدن پوست توسط آفتاب یا سولاریوم می پردازیم و بعد توجه خود را روی استفاده از اتو برنزر ها معطوف می کنیم.

برنزر آرایشی

برنزه شدن و فرایند آن چیست؟

شاید برنزه شدن را بتوان ارتباط ایجاد شده میان ملانین پوست و اشعات فرابنفش خورشید دانست. دراین ارتباط، این اشعه روی ملانین پوست (رنگدانه هایی که رنگ پوست را ایجاد می کنند) تأثیر می گذارد. این تأثیر در بیرونی ترین لایۀ پوست یعنی اپیدرم اتفاق می افتد. وقتی سلول های مربوط به رنگ پوست شما در معرض نور آفتاب و اشعۀ با طول موج کوتاه اشعات فرابنفش قرار می گیرند، این سلول ها ماده ای به نام ملانین تولید می کنند که مسئول برنزه شدن شما هستند. این ملانین وقتی به لایه های بالاتر اپیدرم می رسد، تحت تأثیر اشعات با طول موج بلند فرا بنفش اکسیده و تیره رنگ می شوند. این تیره رنگ شدن، روش محافظتی پوست در برابر مقدار بیش از اندازۀ اشعات فرابنفش است.

تخت های برنزه شدن هم از این اشعه استفاده می کنند. نمونه های اولیه ابتدا از اشعۀ با طول موج میانی استفاده می کردند که باعث سوختگی بیشتر می شد ولی بعدها از اشعۀ با طول موج بلند استفاده کردند. این تغییر رویه، چندان هم نفعی ندارد زیرا پژوهش ها نشان داده اند که می توانند احتمال ابتلا به سرطان پوست و آسیب به سیستم ایمنی بدن را افزایش دهند. اگر با دقت به پوست افرادی که برای مدت زیادی تحت اشعات بوده اند دقت کنید، می بینید که پوستشان دارای چروک های عمیقی هستند.

استفاده از اتو برنزر ها

در مقابل روش اشعه­ ای، روشی دیگر ابداع شد که در آن از ترکیباتی آزمایشگاهی برای تغییر دادن رنگ پوست استفاده می شود. مادۀ موثر در این محصولات، دی هیدروکسی استون (DHA) است که باعث رنگ دهی به پوست می شود و معمولاً منشا گیاهی دارد. DHA به پروتئین های سطح بالایی پوست می چسبد. هر چه آن ناحیه از پوست، پروتئین بیشتری داشته و ضخیم تر باشد، پوستتان بیشتر تغییر رنگ می دهد؛ بنابراین پیشنهاد می شود قبل از استفاده از این محصولات پوست به خوبی لایه برداری شود. از آنجا که در این روش، تنها لایۀ بیرونی، تحت تأثیر قرار می گیرد بنابراین رنگ جدید شما تا زمانی که سلول های آن قسمت از پوست بازسازی و تجدید نشده باشند، برایتان باقی می ماند.

سابلیم برنز لورال

آیا اتو برنزر ها امن هستند؟

هرچند استفاده از این محصولات نسبت به استفاده از آفتاب و سولاریوم امن تر هستند ولی احتمال واکنش های آلرژیک در کوتاه مدت وجود دارد. اثرات سوء بلند مدت چندان شناخته شده نیستند. یک تحقیق نشان داده است که DHA اضافه شده می تواند به DNA های پوست آسیب برساند که این به معنی انجام تحقیقات بیشتر روی این ماده است. این ماده در حال حاضر برای مصرف خارجی و مستثنی نمودن لب ها، چشم ها، گوش­ها، بینی و لایه های مخاطی است.

انواع اتو برنزر ها

در حال حاضر، این محصولات در انواع متنوعی در بازار وجود دارند. نمونه های اولیه، به صورت کرم در بازار یافت می شدند. انواع دیگر آنها به شکل لوسیون، فوم و اسپری در دسترس قرار دارند.

در هر کدام از این حالت ها، علاوه بر اینکه باید راحتی خود در زمان استفاده را سنجید، باید به نوع رنگی که آن محصول به پوست می دهد نیز دقت کرد.

کرم اتوبرنزانت ن.کس

چگونه از اتو برنزر ها استفاده کنیم؟

پس از اینکه بر حسب سلیقه و تجربه، محصول مورد نظر خود را انتخاب کردید، نوبت به استفاده از آن و به دست آوردن پوستی برنزه بدون مضرات اشعات فرابنفش می شود. برای اینکه بتوانید به چنین هدفی دست پیدا کنید، بهتر است به نکاتی که در زیر به آنها اشاره می شود توجه نمایید:

۱-اگر نوبت اصلاح و از بین بردن موهای زایدتان نزدیک است ۲۴ ساعت قبل از انجام فرایند، به این امر بپردازید و با استفاده از اپیلاتور، موم و هر روش دیگر مورد استفاده تان مو ها را از بین ببرید.

۲-قبلاً اشاره شد که مادۀ مؤثر این محصولات یعنی DHA به ملانین آمده به سطح پوست می چسبد. با توجه به آنکه سلول های پوستی، هر چند روز یکبار خود را بازسازی می کنند، بهتر است قبل از مصرف محصول، خودتان به پوست کمک کنید و یک لایه برداری انجام دهید. این کار را می توانید به روش سنتی کیسه و سفید آب یا به روش مدرن و استفاده از لیف های مربوطه انجام دهید. این کار کمک می کند تا پروسۀ زدودن سلول های مردۀ پوستی زودتر انجام گیرد و سلول های تازه را در اختیار داشته باشید در نتیجه می توانید امیدوار باشید رنگتان زمان بیشتری برنزه می ماند.

۳-قبل از استفاده از محصول مطمئن شوید هیچ رطوبتی روی پوستتان نیست. این بدان معنا است که علاوه بر اینکه باید خشک باشید، نباید از لوسیون ها و مرطوب کننده ها نیز استفاده کنید. این کار باعث می شود مواد موثر محصول در ارتباط بیشتری با اپیدرم قرار گیرند.

۴-چنانچه محصولتان همراه لیف یا دستکش مخصوص نیست، می توانید از سر انگشتان خود برای یکنواخت کردن محصول روی پوست خود استفاده کنید. در این حالت حواستان باشد که مدام کف دست ها و نوک انگشتان خود را تمیز کنید زیرا در غیر اینصورت، بعداً پشیمان می شوید. استفاده از دستکش های پلاستیکی و به خصوص لاتکس چندان نمی تواند کمک کننده باشد. بر اساس تجربۀ شخصی، پخش کردن و از بین بردن خطوط و رد به جا مانده با استفاده از دستکش لاتکس کمی وقت گیر است.

۵-از پاها شروع کنید و کم کم به سمت زانو ها، ران ها، شکم، نیم تنه، دستان، آرنج ها، زیر بغل و گردن بیایید. چنانچه از بالای بدن به سمت پایین حرکت کنید، ممکن است مجبور به خم شدن شوید که در نتیجه محل هایی که با محصول پوشش داده اید در تماس با نواحی تازه قرار می گیرند که می تواند بر نتیجه اثر داشته باشد. برای پشتتان در صورت لزوم کمک بگیرید.

۶-برای نواحی که دارای پوست ضخیم و شیار های عمیق هستند (مانند زانو یا قوزک پا و مانند اینها) سعی کنید از باقی مانده محصول که در نواحی دیگر استفاده کرده اید، استفاده کنید. افزایش حجم محصول در این نواحی، رنگ پر رنگ تر و غیر واقعی را به شما بر می گرداند.

۷-برای صورت محتاط باشید و از مقادیر بسیار کم و حتی آنچه روی کف دستتان از مراحل قبل باقی مانده استفاده کنید. صورت معمولاً تیره تر از دیگر قسمت های بدن است.

۸-در زمانی که اولین اقدام شما در استفاده از محصول است، صرفه جو باشید و در برابر وسوسۀ استفادۀ زیاد از محصول مقاومت کنید. مقادیر کم می توانند تغییرات مناسبی ایجاد کنند و چنانچه حجم مناسب را که باعث تغییر رنگ اساسی می شود را ندانید، احتمال اینکه به هویجی سخن گو تبدیل شوید وجود دارد.

۹-پس از پوشش نواحی مورد نظرتان، قبل از پوشیدن لباس بهتر است مطمئن باشید که محصول کاملاً خشک شده است زیرا در غیر اینصورت میتوانید لباس هایتان را نیز برنزه کنید. بنابر این بهتر است زمانی اینکار را انجام دهید که مطمئن هستید می توانید محدودۀ خصوصی خود را حفظ کنید.

۱۰-مراقبت های پس از استفاده را مطابق با دستور العمل محصولتان مراعات کنید.

۱۱-قبل از استفادۀ مجدد برای تغییر دادن شدت رنگ، بهتر است ۲۴ الی ۴۸ ساعت صبر کنید تا تغییر رنگ واقعی را مشاهده کنید. می توانید هر دو سه روز یکبار، به تجدید پروسه اقدام کنید.

۱۲-با توقف تجدید استفاده، کم کم متوجه می شوید که رنگ ها در حال از بین رفتن است و ممکن است پوست (به خصوص در نواحی ساعد) به حالت کک و مک دار دیده شوند. با هر بار استحمام نیز متوجه کفی رنگی می شوید.

۱۳-با توجه به تنوع محصولات در فرمولاسیون و نوع محصول شاید مجبور به استفاده از مارک های متفاوت شوید تا رنگ مناسب و محصولی که کاربردش برایتان آسانتر است را بیابید.

۱۴-تیره شدن پوست به معنای ایجاد محافظ پوست در برابر اشعات مضر خورشید نیست بنابراین در اینحالت نیز از استفاده از ضد آفتاب خود غافل نشوید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Health.harvard.edu

تیم We are Shimas

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *