loading

آرد برنج: ماسکی جدید


برنج، مادۀ غذایی اصلی برای بسیاری از ما خانواده های ایرانی است. این دانۀ خوراکی، سرشار از آمینو اسیدها، اسید فولیک و آلانتوئین و مواد مغذی دیگر است. قبلاً دربارۀ آب برنج و خواص آن برای مو، صحبت کردیم. در اینجا قصد داریم ماسکهای صورتی را معرفی کنیم که جزء اصلی تشکیل دهندۀ آن، برنج و آرد برنج هستند. همراه بمانید.

خاصیت ماسک برنجی

ماسکی که آرد برنج از مواد تشکیل دهندۀ آن باشد، میتواند به  دلیل وجود نوعی از آلفا هیدروکسی ها به نام اسید فیتیک به لایه برداری از پوست کمک کند. با توجه به این لایه برداری (ضعیف) میتوان امیدوار بود که ماسک برنجی، برای رفع آکنه و لکه های تیرۀ پوستی مفید باشد. علاوه بر این، این ماسک ها میتوانند به افزایش رطوبت پوست و درخشندگی آن بیفزاند. این ماسک ها معمولاً محدودیت ندارند و میتوانند برای انواع پوست استفاده شوند. میتوانید از این ماسک در روتین اسپای خانگی خودتان استفاده کنید.

ماسک صورت با آب برنج

مواد لازم

برنج                نصف فنجان

آب                  به مقدار کافی

دستمال کاغذی (آشپزخانه)، تنظیف یا پارچه الیاف

برنج را پس از پاک کردن و شستن اولیه، در ظرف کوچکی بریزید. آب را به مقداری که در حدود دو سانتیمتر بالاتر از سطح آن باشد، اضافه کنید. مخلوط برنج و آب را کمی هم بزنید تا دانه ها به یکدیگر ساییده شوند. اجازه دهید برای ۳۰ دقیقه تا یک ساعت یعنی تا زمانی که آب کدر رنگ می شود، استراحت کند. پس از این مرحله، مخلوط را صاف کنید. دستمال را به اندازۀ گردی صورت ببرید و جای چشم ها، سوراخ های بینی و لب ها را خالی کنید. میتوانید از قرص های ماسک فشرده ورقه ای در بازار هم کمک بگیرید. پارچه را ۱۰ دقیقه در آب برنج بخیسانید و سپس آب اضافه را بگیرید (بچلانید).

قرص ماسک نقابیحالا در محلی آرام دراز بکشید و تنظیف را برای مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود نگه دارید. پس از این مدت، صورت خود را با آب ولرم بشویید و از مرطوب کنندۀ همیشگی خود استفاده کنید.

ماسک صورت با آرد برنج و سیب زمینی

مواد لازم

سیب زمینی کوچک      ۱ عدد

آرد برنج                       به مقدار لازم

سیب زمینی را پس از شستن و پوست کندن، رنده کنید. سیب زمینی رنده شده را فشار دهید تا آب آن خارج شود. تفاله ها را کنار بگذارید. به تدریج به آب سیب زمینی به دست آمده، آرد برنج را اضافه کنید تا خمیری به دست آید. سفتی خمیر را در حدی نگه دارید که بتوانید آن را روی صورت پخش کنید. خمیر را روی صورت پخش کرده و برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. خمیر را با استفاده از آب ولرم و حرکات دورانی از صورت پاک کنید. مواد مغذی و نشاستۀ سیب زمینی در کنار مواد مفید موجود در آرد برنج و همچنین نشاستۀ آن میتوانند به شفافیت، از بین بردن لک ها و تیرگی ها و قوام پوست شما کمک کنند.

ماسک صورت با آرد برنج و شیر

شیر                ۱ قاشق غذاخوری       

زردچوبه           ۱ پینچ

آرد برنج          به مقدار کافی

شیر و زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید. آرد برنج را کم کم ضافه کنید تا خمیری پخش پذیر داشته باشید. خمیر را برای حداکثر ۳۰ دقیقه روی صورت خود نگهدارید. سپس با کمی آب آن را خیس کنید و با حرکت دایره ای آن را از صورت پاک کنید. صورت را با آب گرم بشویید. این ماسک به دلیل اسید لاکتیک موجود در شیر و آلفا هیدروکسی اسید آرد برنج از پوست لایه برداری ملایم کرده و آن را شفاف میکند.

اگر به ساخت ماسک های خانگی علاقه داشته باشید، میتوانید مطلب مربوط به مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت ماسک های خانگی را مطالعه نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *