loading

شخصیت ما تحت تأثیر چه عواملی است؟


شخصیت، موضوع پیچیده ای است ولی همۀ ما، دیدگاه های تقریباً یکسانی از تعریف آن داریم. از جمله تعاریف ارائه شده برای آن عبارتند از:

شخصیت یعنی مجموعه ای از دریافت ها، هیجان ها، ذهنیت ها، انگیزه ها و اقدام های یک فرد در تعامل با شرایط محیطی مختلف. تعریف دیگر عبارت است از اینکه:

شخصیت شامل رفتار ها، سبک فکر‌ ها، شیوۀ حرف زدن، درک محیط و تعامل‌ های بین فردی است که پیوسته (بر اساس یک الگوی قابل تشخیص) در یک فرد مشاهده می‌ شود.

اینکه شخصیت چیست و چگونه می توان آن را تحلیل کرد یا عوامل اثر گذار بر آن را چگونه می توان کنترل کرد، موضوعی است که نظر افراد خبره را می طلبد. در اینجا، به ۹ حقیقت جالب در مورد شخصیت اشاره می کنیم. همراه بمانید.

۲۰درصد افراد به طور ذاتی، خجالتی هستند.

تقریباً ۲۰ درصد افراد، انسان هایی خجالتی به حساب می آیند. اگر مدتی طول می کشد تا با افراد یا در موقعیت های جدید احساس راحتی کنید، احتمالاً یک خجالتی بالفطره هستید! مکالمات کوتاه مدت با دوستان دربارۀ مسائل مختلف می تواند به شما برای فائق آمدن بر این موضوع کمک کند.

اتفاقاتی که برایمان پیش می آید، بیشترین تاثیر را بر شخصیت ما می گذارند.

تجربیات زندگی، میزان تحصیلات و بسیاری از عوامل دیگر، شخصیت ما را شکل می دهند.  البته اثر ژن ها و والدین را هم نباید نادیده گرفت و در این میان، نقش ژن ها مهمتر از نحوه و اصول تربیتی والدینمان است.

بوی بدن افراد نشان دهندۀ نوع شخصیت آنها است.

بدن افرادی که غالباً ناراحت یا عصبانی هستند، ترشحات بیشتری همانند عرق تولید می کند. این ترشحات، باکتری های مسبب بوی بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین بوی طبیعی بدن این افراد از افراد دیگری که به طور معمول آرامتر و خونسرد تر هستند، متفاوت تر و در برخی موارد مشهود تر است.

شخصیت ما با افزایش سن، تغییر می کند.

شخصیت ما به عنوان یک فرد بالغ، متفاوت از شخصیت زمان کودکیمان است. این تغییر پذیری، موضوع بدی نیست. بیشتر افراد، تغییراتی را  در جهت بهتر شدن  و توسعۀ شخصیتی تجربه می کنند. تحقیقات نشان داده اند با افزایش سن، افرادی خونگرم تر، یاری رسان تر و همراه تر می شویم. برای بسیاری از افراد، این اتفاقات در دهۀ سوم زندگی شروع می شود و تا ۶۰ سالگی ایشان ادامه پیدا می کند.

اگر از دستۀ افراد درون گرا باشید، ترجیح می دهید قبل از صحبت کردن در بارۀ موضوعی، کاملاً آن را تحلیل کرده باشید.

افراد درونگرا انرژی خود را از فکر کردن می گیرند بنابراین برای تحلیل مسائل به زمان نیاز دارند. به علاوه، این دسته از افراد دوست دارند که در تنهایی، تجدید انرژی کنند. در مقابل، افراد برونگرا انرژی خود را از همراهی با دیگران و معاشرت های اجتماعی دریافت می کنند. افراد برونگرا در همان زمانی که در مورد موضوعی صحبت می کنند، آن را مورد تحلیل قرار می دهند.

افراد درونگرا و برونگرا

شخصیت وظیفه شناسی کمک می کند شما سالم بمانید. 

اگر شخصیت شما به نحوی است که قبل از انجام دادن کاری، دربارۀ آن فکر می کنید، شما شخصیتی وظیفه شناس دارید. احتمالاً شما دربارۀ آنکه چه می خورید و چگونه فعالیت بیشتری داشته باشید و کمتر از الکل و دخانیات استفاده کنید، زیاد فکر می کنید.

منطقه ای از مغز که مسئول نوع شخصیت ما است، وظیفۀ حل مشکلات را هم بر عهده دارد.

منطقۀ قدامی مغز که پشت پیشانی قرار دارد، مسئولیت امور زیادی را بر عهده می گیرد. این منطقه علاوه بر کنترل شخصیت، کمک می نماید برنامه ریزی داشته باشیم، امور را سازماندهی و مسائل را حل کنیم. آسیب به این قسمت از مغز سبب تغییر در نحوۀ تفکر، احساسات و رفتارهایمان می شود.

مغز

برخی فرهنگ ها باور دارند گروه خونی افراد با شخصیت ایشان مرتبط است.

در طول دهۀ ۳۰ میلادی، تطبیق شخصیت افراد با گروه خونی ایشان، در ژاپن و کشورهای دیگری فراگیر شده بود. گفته می شد افراد با گروه خونی O اعتماد به نفس و انعطاف پذیری بیشتری دارند. این دو خصیصه باعث می شوند که آنها رهبران خوبی باشند. یا آنکه، افراد با گروه خونی A، افرادی آرام و صلح طلب هستند. با وجود اینکه این دسته بندی ها پشتوانۀ علمی ندارند،  اما بعضی افراد همچنان به آن اعتقاد دارند.

خودشیفتگی یک اختلال شخصیتی است.

افراد خود شیفته تصور می کنند از دیگران بهتر هستند و باید توجه ویژه ای به آنها شود. به همین دلیل سعی بر جلب نظر دیگران به انحای مختلف می کنند. آنها به احساسات اطرافیان اهمیتی نمی دهند و افراد نقدپذیری نیز نیستند. ژنتیک، آسیب های دوران طفولیت و آسیب های کلامی در اختلالات شخصیتی اثر گذارند.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *