loading

ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست می تواند در نتیجۀ به دست آمده از آنها مهم باشد؟ از آنجا که حجم محصولات مراقبتی تولید شدۀ موجود در بازار که هر کدام برای موضوعی خاص در نظر گرفته می شوند بی شمار است، شاید برای عده ای از ما گیج کننده باشد که ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست به چه صورت است و آیا اصلاً باید ترتیبی در نظر گرفت یا خیر.

مطلب زیر سعی دارد نقشۀ راهی از ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی روزانه و شبانۀ پوست را  ارایه دهد.

۱-   آیا در استفاده از محصولات مراقبتی باید ترتیبی در نظر گرفت؟

اکثر ما از هر صنف و طبقۀ اجتماعی و با هر نوع ایده و تعریف متفاوتی، ظاهر خوب پوستمان برایمان مهم است. برخی از ما با استفاده از روش های سنتی و خانوادگی و تجربۀ بزرگتر های فامیل از پوست خود مراقبت می کنیم (مثل استفاده از سفید آب و قره قوروت و ماسک ماست و …) و بعضی دیگر با استفاده از محصولات کارخانه ای موجود در بازار سعی در بهتر کردن وضعیت پوستمان داریم؛ اما هدف یکی است: مراقبت بیشتر و بهتر از پوست صورت.

وقتی صحبت به اینجا می رسد با حجم زیادی از محصولات مراقبتی مورد استفاده در روز و شب مواجه می شویم که بعضاً نمی توانیم تصمیم بگیریم به چه ترتیب باید از آنها استفاده کنیم. ولی آیا اصلاً جواب به این سردرگمی و توجه به ترتیب استفاده از محصولات مهم است؟

جواب یک بلۀ صد در صد است! باید دانست که هر کدام از محصولات مراقبتی با کارکرد خاصی تولید شده اند و هدف مشخصی را دنبال می کنند.  برای بعضی از آنها باقی ماندن روی سطح پوست کافی است ولی بعضی دیگر باید به داخل پوست نفوذ کنند تا بتوانند وظیفۀ خود را به خوبی انجام دهند.

اگر به شیمی محصولات تولیدی و همچنین ساختار پوست توجه کنیم، می بینیم که مسئله، میزان نفوذ پذیری محصولات مراقبتی به داخل پوست بر اساس ساختار (مانند نوع ماده از نظر جامد و مایع بودن و همچنین اندازۀ مولکول های محصول) است. اگر ابتدا یک مادۀ نفوذ ناپذیر که مانند یک پوشش روی سطح پوست باقی می ماند استفاده شود، مسلماً راه نفوذ مواد دیگر به داخل پوست بسته می شود و در واقع با استفاده از آنها پولمان را دور ریخته ایم!

قبل از پرداختن به ترتیب استفاده از محصولات بهتر است یک قانون جامع را بدانیم: ترتیب کلی استفاده، از رقیق ترین محصولات به غلیظ ترین آنها است. ولی این یک لزوم نیست زیرا بسته به نوع محصول و خاصیت و کارکرد آن ممکن است این ترتیب کمی جابجا شود.

۲-   ترتیب استفاده از محصولات مراقبت روزانه از پوست

  1. پاک کردن صورت:

   این مرحله بستگی به نوع پوست شما از نظر داشتن پوست خشک، چرب یا نرمال دارد. گاهی تنها شستشوی صورت با آب ولرم کافی است. ولی در برخی مواقع ممکن است در اثر فعل و انفعالات پوست از شب گذشته ( مانند ترشح چربی) به چیزی بیشتر از یک آب ولرم نیاز باشد تا آن را تمیز تر نمود. چنانچه شما از جملۀ چنین افرادی باشید می توان از پاک کننده های غیر صابونی یا همان کلینزر(Cleanser) ها استفاده کرد.

  2. تونر:

   در نتیجۀ انجام دادن مرحلۀ قبل، منافذ بسته شدۀ پوست از چربی (طبیعی/ محیطی) و سایر آلودگی ها پاک می شود و به عبارتی منافذ باز هستند. با توجه به ساختاری که تونر دارد، استفاده از آن پوست را از این بازشدگی محافظت می کند که به اصطلاح می گویند آن را جمع می کند. این محصولات سریعاً جذب پوست می شوند. تونر ها علاوه بر بستن منافذ پوست، سلول های مرده را نیز از پوست جدا می کنند و بنابراین لایه بردای سبکی انجام می دهند.

  3. سرم ها:

   محصولاتی مراقبتی که چند سالی است در بازار تولیدات داغ شده اند. این محصولات به دلیل غلظت بالا و در نتیجه تمرکز مواد مؤثر مورد توجه قرار گرفته اند. آنها علاوه بر جذب سریع به داخل پوست، می توانند در آبرسانی به آن نیز مفید واقع شوند. می توان از سرم های ویتامین C به صورت روزانه استفاده کرد. بسته به نوع پوست، سرم می تواند حاوی AHA یا BHA باشد.

  4. کرم دور چشم:

   محافظت از پوست لطیف دور چشم را می توان یک قدردانی کوچک از این عضو مهم دانست! این پوست لطیف مستعد خطوط پنجه کلاغی و چروک های زودرس است؛ بنابراین از ابتدای ۲۰ سالگی به بعد بهتر است به مراقبت از آن توجه کرد. کرم دور چشم می تواند حاوی ضد آفتاب باشد. علاوه بر این، برای مراقبت بیشتر از پوست نازک اطراف چشم می توانید در صورتیکه ضد آفتابتان باعث سوزش چشمتان نمی شود از آن کرم در اطراف چشمتان استفاده کنید.

  5. استفاده از کرم های درمان جوش:

   اگر پوست شما آکنه دار است، این مرحله نیز باید رعایت شود. این کرم های درمانی جهت خشک کردن این جوش ها هستند پس نباید به کل صورت زده شوند چون باعث خشکی مناطق غیر درگیر خواهند شد. می توانید به کمک یک مشاور خوب و با تجربه که در قسمت آرایشی- مراقبتی اکثر داروخانه های امروزی حضور دارند، از دارو های موثری که نسخۀ پزشک احتیاج ندارند استفاده کنید. در اینصورت حتماً با مشاور در خصوص داروهایی که برای این مشکل خاص و سایر داروها و مکمل هایی که استفاده می کنید صحبت کنید تا تداخل دارویی- درمانی ایجاد نشود.

  6. مرطوب کننده:

   مرحلۀ بعد، آبرسانی به پوست به کمک کرم های مرطوب کننده است. مهم نیست پوست شما از چه نوع است زیرا همۀ انواع پوست به مرطوب کننده نیاز دارند اما آنچه دقت به آن مهم است آنکه کرم، مناسب نوع پوست شما باشد. می توان از مرطوب کننده ای استفاده کرد که شامل آنتی اکسیدان هم باشد تا علاوه بر آبرسانی به پوست به تجدید ساختار پوست نیز کمک شود. اگر شما مرحلۀ قبل، یعنی استفاده از پماد ها یا لوسیون های درمان آکنه، را انجام داده باشید بهتر است تا جذب محصول استفاده شده در آن مرحله صبر کنید. به علاوه اگر از مرطوب کنندۀ حاوی SPF استفاده می کنید، پیشنهاد می کنم این مطلب را نیز مورد توجه قرار دهید.

  7. استفاده از رتینول یا محصولات ضد چروک:

   رتینول ماده است که با پیری زودرس مقابله می کند. این کار از طریق فعال سازی تولید کلاژن انجام می شود. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع محصول ضد چروک از یک مشاور/متخصص پوست کمک بگیرید.

  8. ضد آفتاب:

   قرار گرفتن در محیط خارجی بدون استفاده از ضد آفتاب می تواند یک خیانت به پوست باشد! پیشنهاد می شود ضدآفتاب را متناسب با نوع فعالیت روزانۀ خود انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر قرار است به یک راهپیمایی در دامنۀ کوه یا شنا در یک استخر رو باز یا دریا روید بهتر است از محصولی استفاده کنید که در برابر عرق و آب مقاوم باشد. به علاوه چنانچه قصد آرایش کردن نیز دارید، بهتر است از نوع کرمی محصول ضد آفتاب استفاده کنید تا کمی آبرسانی به پوست انجام دهد و به علاوه ظاهر کیکی به کرم پودر یا پودر صورتتان ندهد.

  9. آرایش! 

خانم های عزیز پس از انجام مراحل مراقبتی قبل، حالا می توانند از محصولات آرایشی خود استفاده کنند.

۳-   ترتیب استفاده از محصولات مراقبت شبانه از پوست

مراحل مراقبت شبانه از پوست تا حدودی مانند مراحل انجام شده در صبح است. به یاد داشته باشید برای انجام پروسۀ مربوط به مراقبت شبانه، ابتدا باید آرایش خود را پاک کرده باشید.

۱. پاک کردن صورت:

    در این مرحله می توانید از پاک کننده هایی که لزوماً تنها برای پاک کردن آرایش هستند، استفاده کنید. چه آرایش داشته باشید و چه روز بدون آرایشی را سپری کرده باشید، آلودگی هایی روی پوست شما جمع شده اند که نیاز به از بین بردن آنها دارید. البته می توانید از روش پاک کردن دوبل استفاده کنید. به این ترتیب که ابتدا با یک مادۀ روغنی مناسب مانند روغن نارگیل یا وازلین صورت را ماساژ دهید تا مواد خارجی در چربی حل شوند. پس از پاک کردن صورت از چربی با آب ولرم یا دستمال، از شویندۀ معمول خود استفاده کنید.

۲. استفاده از تونر، اسپری های زیبایی و سرم های مرطوب کننده:

همانند مرحلۀ صبح، صورت را به تونر مناسب، آغشته کنید. در این مرحله می توانید برای ایجاد رطوبت بیشتر، از سرم های مرطوب کننده یا اسپری های آبهای زیبایی مانند آب انگور و … استفاده کنید.

۳. کرم دور چشم؛

۴. سرم های درمانی، کرم ها و پد ها:

مانند دیگر قسمت های بدن، پوست نیز خود را بازسازی می کند و این عمل را زمانی انجام می دهد که ما در خواب هستیم. بنابراین توصیه می شود تا درمان ها و مراقبت های درمانی پوست در شب انجام شوند. توجه داشته باشید محصولی را انتخاب کنید که پوست شما در آن زمان بیشتر از بقیه به آن نیاز دارد. سنگین کردن پوست با انواع مختلف محصولات چندان رضایت بخش نیست. به این چند توصیه دقت کنید:

الف- از بین داروها (مانند محصولات ضد آکنه) یا محصولات لایه بردار (AHA، ماسک های سم زدا)، یکی را انتخاب کنید. اگر در یک شب از هر دو استفاده کنید، تداخل ایجاد شده می تواند باعث ایجاد التهابات پوستی شود؛

ب- کرم های حاوی رتینول را همزمان با محصولات لایه بردار استفاده نکنید؛

ج- در هفته تنها یک تا سه بار از محصولات لایه بردار استفاده کنید.

د- ماسک های سم زدا /خاک رس: برای بسیاری از افراد یک بار در هفته هم زیاد است!

۵. ماسک آبرسان یا روغن صورت:

اگر پوست شما خشک است، بهتر است از یک ماسک مرطوب کننده یا روغن صورت استفاده کنید؛

۶. کرم مرطوب کننده یا کرم شب:

معمولاً کرم های مورد استفاده در شب، سنگین تر و غلیظ تر هستند تا طی چند ساعت جذب پوست شوند.

موارد ذکر شده در بالا، مواردی کلی در خصوص ترتیب درست استفاده از محصولات مراقبتی پوست هستند و همانطور که در ابتدای مطلب عنوان شد، تصمیم گیری در خصوص توالی استفاده به بافت محصول شما نیز مرتبط است.

علاوه بر این، از آنجا که محصولات مراقبتی برای جذب شدن به زمان نیاز دارند، بهتر است خود را با کوهی از محصولات مراقبتی روبرو و مسئله را پیچیده نکنید و به خود و پوستتان زمان مناسب را بدهید. به پوستتان گوش دهید چه درخواستی از شما دارد و سپس بدون استفاده از محصولاتی که برای جذب نیاز به زمان زیادی دارند و شوق استفاده را از شما می­گیرند، از آن مراقبت کنید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

نگاشته شده توسط تیم We Are Shimas

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *