loading

آنچه باید در مورد کرم های مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب بدانیم


کرم مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب! آیا واقعاً این کرم ها مانند یک ضد آفتاب جداگانه برای ما مفید هستند؟

۱- کرم مرطوب کنندۀ ساده یا دارای فاکتور محافظ؟

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که بسیار به مراقبت از پوست خود اهمیت می ­دهند و به نوعی یک اعتیاد خوب(!) به محصولات ضد آفتاب دارند؛ اعتیادی که خود را به صورت انتخاب کرم مرطوب کننده حاوی SPF یا کرم پودر SPF دار نیز نشان می­ دهد و  آن کرم ­ها را به نحوی انتخاب می ­کنند که خاصیت  محافظت در برابر آفتاب نیز داشته باشند و به دنبال عدد SPF روی محصول می­ گردند یا در مقایسه با یک محصول ساده، آنکه دارای این فاکتور است را انتخاب  می ­کنند.

 برای خود من بارها سوال بود که SPF  درج شده روی محصول چه منفعتی دارد زیرا توصیه ­ای که در مورد محصولات مراقبتی آفتاب وجود دارد این است که کرم ضد آفتاب باید در طول روز چندین بار تجدید شود (در حالت ایده ­آل هر دو ساعت یک بار) در حالیکه وقتی کرم پودری برای آرایش استفاده می­ شود ما معمولاً هر دو سه ساعت یک بار آرایش را کلاً پاک و تجدید نمی­ کنیم و فقط آن را روتوش(!) می­ کنیم. خلاصه که این موضوع با حساب و کتاب های من همخوانی نداشت! از میان مطالبی که برای رسیدن به جواب مورد مطالعه قرار دادم به مطالب جالبی در مورد SPF موجود در کرم ­های مرطوب کننده برخورد کردم که تقریباً همگی با هم اتفاق نظر داشتند. هرچند مطالبی هم وجود داشت که وجود SPF در مرطوب کننده را یک اتفاق خوب می دانستند ولی در بیشتر موارد توصیه آن بود که نباید فقط به کرم ­های حاوی SPF اکتفا نمود و دیگر از ضد آفتاب استفاده نکرد. امیدوارم نوشتار زیر که از یکی از مطالب مورد بررسی انتخاب شده­ است، اطلاعات خوبی به شما دهد!

۲-   آیا کرم های مرطوب­ کننده حاوی SPF واقعاً موثر هستند؟

من هیچوقت متوجه این موضوع نشدم که مرطوب­ کننده ­های حاوی SPF چطور کار می ­کنند؟ کرم ­های ضد آفتاب با هدف دفاع از پوست ساخته شده ­اند و مورد استفاده قرار می ­گیرند. آنها این دفاع را از طریق ایجاد مانع میان پوست صورت و خورشید انجام می­ دهند. این کرم ها خاصیت نفوذ­پذیری زیادی به داخل پوست ندارند زیرا فرض بر آن است که تنها مانع اشعات فرابنفش (UV) شوند. اما موضوع در مورد مرطوب کننده ­ها این طور نیست: هدف از ساخت آنها نفوذ عمقی به پوست و رطوبت رسانی به آن است.

بنابراین چطور یک محصول می­ تواند از هر دو لحاظ مفید واقع شود؟ (یعنی هم روی سطح پوست بماند تا مانعی برای اشعات مضر خورشید باشد و هم به خوبی به داخل پوست نفوذ کرده و آن را به خوبی مرطوب کند؟) و با توجه به این موضوع، چطور مرطوب­ کننده های حاوی SPF در بازار محصولات وجود دارند؟ باید دلیلی بر مفید بودن آنها وجود داشته باشد!

تصمیم گرفتم سؤالم را از چند پزشک متخصص پوست و افراد دارای تجربه در خصوص مراقبت ­های پوستی بپرسم. در ادامه نظر آنها را در مورد این موضوع خواهید خواند.

کرم مرطوب کننده

۳-   نظر متخصصین در مورد کرم ­های مرطوب­ کننده حاوی فاکتور حفاظتی خورشید

از نظر اولی هاسلَشر (Ulli Haslacher) ” ضد آفتاب یک جزء سازنده (ingredient) نیست. ضد آفتاب باید به عنوان یک مرحلۀ مهم در روتین مراقبت پوستی شما در نظر گرفته شود و باید همیشه قبل از آرایش صورت مورد استفاده قرار گیرد. هدف ضد آفتاب، تشکیل یک لایۀ محافظتی روی پوست برای حمایت از آن است- SPF موجود در آن برای ایجاد تعادل در رطوبت پوست یا رساندن مواد تشکیل دهنده به عمق پوست نیست”.

وی در ادامه می ­گوید که “از نظر FDA ضد آفتاب یک دارو است و بنابراین بر اساس قوانین برای اینکه این دارو مؤثر واقع شود باید میزان SPF  آن مقدار مشخصی باشد و جای کمی برای دیگر مواد سازندۀ موجود در محصول باقی بگذارد. از همه مهم­تر، پس از زمان کوتاهی پس از قرارگرفتن در مجاورت هوا و نور، برخی از مواد متشکلۀ ضد آفتاب غیر فعال می­ شوند (در حدود ۹۰ دقیقه) و خاصیت کلی کرم از بین می­ رود. اگر پوست شما در معرض خورشید قرار گیرد، نیاز دارید تا آن را مجدداً استفاده کنید. ضد آفتاب جزئی نیست که به یک مرطوب کننده اضافه شود و مصرف­ کنندگان باید در این مورد آگاهی کافی داشته باشند”.

مشابه این نظر را دکتر  ناوا گرینفیلد (Nava Greenfield) دارد که ترکیب دو محصول را پیشنهاد نمی ­دهد اما در عین حال، نظر دیگری را ارائه می­ دهد. “هرچند مرطوب ­کننده ­ها به داخل پوست نفوذ می ­کنند، آنها تنها از خارجی ترین لایه عبور می­ کنند که تقریباً روی پوست قرار دارد، همان مکانی که ضد آفتاب باید قرار گیرد”.

او ادامه می­ دهد “من مرطوب­ کننده ­های حاوی SPF را به دلیل دیگری پیشنهاد نمی­ کنم؛ ممکن است در لیبل محصول SPF 15 یا ۳۰ درج شده­ باشد ولی مقداری که شما روی پوست استفاده می­ کنید به اندازه­ ای نیست که پوشش کافی برای محافظت از آفتاب داشته باشد و علاوه بر این مادۀ مرطوب کننده نیز غلظت آن را کم می ­کند. بنابراین SPF مؤثر روی پوست شما به اندازۀ ۱۰ تا ۱۲ است. بهترین راه مصرف آن است که شما ابتدا مرطوب کننده و سپس SPF 30 یا بالاتر را حداقل ۱۵ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید. به این ترتیب شما نفع کاملی از ضد آفتاب خواهید برد”.

ضد آفتاب با عکسبرداری فرابنفش

منبع:  refinary29.com

عکس فوق میزان محافظت ایجاد شده توسط ضد آفتاب و مرطوب کنندۀ حاوی SPF را نشان می­ دهد. اولین عکس (سمت چپ) با یک دوربین معمولی گرفته شده­ است که مسلماً هیچ اطلاعات جدیدی به ما نمی ­دهد. عکس بعدی با کمک دوربین حساس به اشعۀ فرابنفش گرفته شده ­است. در این عکس می­ توان اثرات آفتاب (کک و مک) را راحت ­تر مشاهده کرد. در عکس سوم، از ضد آفتاب استفاده شده ­است و رنگ سیاه، همان مانع ایجاد شده در برابر اشعه فرا بنفش بعد از استفاده از ضد آفتاب است. در مقایسه با این عکس، عکس آخر قرار می­ گیرد که از شدت سیاهی کم شده و این همان کاهش غلظت و به تبع آن کاهش محافظت از پوست به دلیل ترکیب مواد ضد آفتاب با مواد مرطوب کننده است. با کمی دقت به دو عکس آخر متوجه می­ شویم که مرطوب کننده در نواحی­ ای مانند اطراف چشم استفاده نشده ­است و این نیز به دلیل ممانعت از استفاده از کرم ­های مرطوب­ کنندۀ معمولی روی پوست حساس این ناحیه است.

۴-   خلاصه کلام

از نظر کارشناسان مطلوب آن است که کرم مرطوب کننده و کرم ضد­آفتاب به طور جداگانه استفاده شوند و دلیل آنها نیز بیشتر از نظر خاصیت نفوذ پذیری هر کدام از دو محصول فوق ­الذکر به داخل پوست است.

این موضوع، در مورد توانایی ضد آفتاب برای نگهداشتن عدد SPF است زیرا که ترکیب آن با مواد دیگر نسبت فرمول مؤثر را برهم می ­زند. این موضوع در کنار این واقعیت نیز قرار می­ گیرد که شما باید در طول روز مرتباً از ضد آفتاب استفاده کنید (در حالیکه این کار را با مرطوب کننده نخواهید کرد).

با این وجود، هر چند توصیه شده نیست ولی استفاده از یک مرطوب­ کنندۀ حاوی SPF بهتر از عدم استفاده از SPF  در هر نوع آن است.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

 Byrdie.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *