loading

ماسکنه و چیزهایی که باید دربارۀ آن بدانیم


ماسکنه (ماسک + آکنه) از جمله وضعیت های پوستی است که با شیوع بیماری های تنفسی و الزام استفاده از ماسک های مناسب، برای برخی از ما ایجاد شد. بر خلاف نام آن، این وضعیت تنها بروز جوش در نواحی پوشش یافته توسط ماسک تنفسی را شامل نمی شود و طیف و شدت بروز نسبتاً متنوعی دارد. برای دانستن بیشتر، همراه بمانید.

ماسکنه چیست؟

برخلاف این فکر که استفادۀ طولانی مدت از ماسک تنفسی تنها باعث بروز آکنه یا جوش در نواحی تحت پوشش زیر ماسک می شود، اما ماسکنه وضعیت های دیگر پوستی را هم در بر می گیرد. این درگیری ها و التهابات شامل آکنه معمولی، آکنه روزاسه، درماتیت تماسی، فولیکولیت  و مانند اینها  می شوند.

آکنه (جوش)

زمانی که منافذ پوست توسط چربی ها، سلول های مرده، آلودگی (اعم از گرد و غبار یا پس ماندۀ مواد آرایشی)، مو یا باکتری مسدود می شوند، سر زدن جوش ها دور از انتظار نیستند. اینها تنها عوامل بروز جوش نیستند بلکه عوامل ژنتیکی، تغییرات سطح هورمون ها در بدن، استرس و حتی رطوبت بالا نیز میتوانند چنین وضعیتی را برای پوست ایجاد کنند.

آکنه ها انواع مختلفی دارند و از جوش های زیر پوستی ریز تا کورک ها و دمل ها را در بر می گیرند.

آکنه روزاسه

این نوع از وضعیت پوستی بیشتر در بزرگسالان دیده می شود و همراه با التهاب و قرمزی ناحیۀ درگیر است. در این حالت، احتمال ایجاد کورک و قرمزی بیشتر وجود دارد.

درماتیت تماسی

زمانی بروز می کند که پوست شما به ماسک واکنش آلرژیک نشان دهد یا به مواد سازندۀ ماسک، حساس باشد. این نوع از درماتیت (اگزما) می تواند همراه قرمزی، خارش و تاول بروز کند.

درماتیت اَتوپیک

شایع ترین نوع اگزما که شامل خشکی، خارش و گاهی ترک و خونریزی پوست است. این نوع از اگزما می تواند باعث ایجاد عفونت نیز بشود.

درماتیت سبورئیک

نوعی از اگزما که التهاب، قرمزی خارش و پوسته پوسته شدن را به همراه دارد.

فولیکولیت

این عارضه به دلیل عفونتی که فولیکول های مو به وجود می آورند ایجاد می شوند. این عفونت باعث ایجاد برآمدگی هایی خواهد شد که همانند آکنه هستند.

ماسکنهدلایل بروز ماسکنه

در بیشتر مواقع، علت بروز جوش های ماسکی به دلیل وجود یکی یا همزمان چند عامل است. از جملۀ آنها می توان به سایش ماسک بر پوست، بسته شدن منافذ، رشد باکتری ها و همچنین محیط مرطوبی که در نتیجۀ بازدم ایجاد می شود اشاره کرد. حساسیت پوست شما به مواد سازندۀ ماسک نیز دلیل دیگری برای ماسکنه است.

چطور درمان کنیم؟

بررسی شرایط فردی و محیطی و کم کردن اثر آنها از جمله عواملی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند. به عادات و مراقبت های پوستی خود توجه کنید. رفع یا اصلاح آنها در پیشگیری از بروز جوش ها  یا درمان آنها موثر خواهد بود.

شستشوی صورت

با توجه به تجمع چربی، رشد باکتری ها و عواملی از این دست، پیشنهاد می شود روزانه صبح و شب صورت خود را با شوینده های مناسب نوع پوست خود تمیز کنید. پس از هر فعالیتی که باعث تعرق یا افزایش رطوبت زیر ماسک می شود، تکرار این عمل توصیه می شود.

استفاده از مرطوب کننده

به منظور جلوگیری از خشکی پوست در نتیجۀ شستشو، از مرطوب کننده استفاده کنید. دقت داشته باشید که این مرطوب کننده از نوع غیر جوش زا یا مناسب پوست های آکنه ای باشد. بهتر است مرطوب کننده  حاوی سراماید، هیالورونیک اسید یا دایمتیکون باشد.

استفاده از کورتیزون و مرطوب کننده های حاوی سراماید (سرامید)

اگر جوش های شما به همراه خارش باشند، می توانید از یک کرم حاوی کورتیزون ملایم استفاده کنید. این کرم به همراه سراماید موجود در کرم مرطوب کننده در کاهش خارش و التهاب پوست به شما کمک می کند.

از آرایش دوری کنید.

در طول مدت درمان، از آرایش کردن چشم پوشی کنید. مواد آرایشی می توانند منفذ پوست را ببندند و در بدتر شدن شرایط سهیم باشند.

راه های پیشگیری

  • اگر از ماسک های قابل شستشو استفاده می کنید، پس از هر بار مصرف آنها را تمیز کنید.
  • به منظور جلوگیری از تجمع باکتری، از کرم های آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید. کرم را قبل از زدن ماسک به صورت به پوست خود بمالید.
  • سعی کنید هر ۴ ساعت در موقعیتی قرار بگیرید که بتوانید برای پانزده دقیقه ماسک را از صورت خود بر دارید.
  • قبل از استفاده از ماسک، مرطوب کننده را فراموش نکنید.
  • پس از استفاده از ماسک، صورت خود را بشویید.
  • از محصولات التهاب زا همانند لایه برداری های فیزیکی و شیمیایی، رتنویید ها یا افتر شیو دوری کنید.
  • از محصولات فاقد بو استفاده کنید.

درمان و پیشگیری از آکنه

منابع:

Healthline.com

Medicalnewstoday.com

My.clevelandclinic.org

Yalemedicine.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *