loading

موهامونو بیگودی ببندیم؟


آراستن مو ها می تواند یکی از دغدغه های خانم هایی باشد که همیشه به آراستگی ظاهر خود اهمیت می دهند و برای این کار، روش های مختلفی همچون سشوار یا اتوی مو را امتحان می کنند؛ هرچند این روش ها می توانند برای مو مضر باشند. استفاده از بیگودی، در صورتی که برای تسریع فرایند از گرمای سشوار استفاده نشود، می تواند روشی جایگزین برای به دست آوردن ظاهر مناسب باشد اما به آن شرط که طریقۀ استفاده از آن را به درستی بلد باشیم. در این نوشتار قصد بر آن است تا نحوۀ مناسب انجام این کار را برای بیگودی هایی چون چسبنده، شانه ای، حرارتی، فومی و …بدانیم. چنانچه به آگاهی یافتن از انواع بیگودی علاقمند باشید، می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

انتخاب بیگودی مناسب

اولین قدم در استفاده از بیگودی ها، مشخص کردن هدف است. آیا می خواهید مو هایتان تاب درشت داشته باشند یا ریز؟ می خواهید مو هایتان مواج باشند یا تنها در انتها کمی حالت بگیرند؟ نتیجه منوط به نوع بیگودی است. هر چه قطر بیگودی مورد استفادۀ شما کوچکتر باشد، تاب موهایتان مشخص تر و بیشتر خواهد شد و در مقابل، بیگودی های بزرگتر موهای صاف تر و تاب باز تری را برایتان ایجاد خواهند کرد. اما در این انتخاب افراط نکنید زیرا حجم مو ها و سر نیز مهم است تا بتوانید بیگودی ها را روی سر جادهی کنید.

جهت بستن مهم است

یکی از نکاتی که در بستن بیگودی به سر باید به آن دقت کنید، جهت بیگودی ها و پیچش است. قبل از پیچش، تصمیم بگیرید موهایتان قرار است پس از خشک شدن در چه حالتی و در چه جهتی قرار بگیرند. این موضوع به این دلیل قابل توجه است که مو ها در حالی که (معمولاً) خیس هستند به دور بیگودی پیچیده می شوند و در نتیجه جهت خشک شدن مهم می شود. به عکس های زیر توجه کنید که چطور جهت بستن بیگودی، خواب مو ها را تعیین می کند.

نوع مو و انتخاب بیگودی مناسب

علاوه بر اینکه اندازۀ بیگودی و طول موهایتان به هم ارتباط دارند، حالت موهایتان در انتخاب نوع بیگودی تأثیر گذار است. چنانچه شما موهایی صاف و لخت دارید و بخواهید تنها انتهای موهایتان حالت بگیرد می توانید تقریباً از انواع بیگودی ها استفاده کنید. در مقابل اگر موهایی تابدار یا فر داشته باشید و به دنبال موهایی صافتر باشید، باید به دنبال استفاده از بیگودی هایی باشید که بتوانند ساقۀ نزدیک به سر را نیز تحت تاثیر قرار دهند. زیرا در غیر اینصورت ریشه موهایتان فر و ساقۀ موهایتان صاف خواهد بود.

آماده سازی مو ها و ابزار

مگر در حالت هایی که در این مقاله به آنها اشاره شده است، بهتر است مو هایتان نم مناسبی داشته باشد. به تجربه دریافته ام سطح نم بالاتر مو ها، نتیجۀ بهتری در دوام و ظاهر ایجاد خواهد کرد و هر چه مو خشک تر باشد نتیجه متفاوت تر خواهد بود؛ حتی می توانید موهایی وز دار به دست آورید. چنانچه احساس کردید در زمان پیچیدن، موهایتان به خصوص در نوک خشک شده اند، آنها را با آب، اسپری کنید. از آن چشم پوشی نکنید زیرا ممکن است پس از باز کردن بیگودی ها احساس کنید وقت و انرژی و صبری که کرده اید به هدر رفته است.

قبل از پیچیدن مو ها، آنها را به خوبی شانه کنید و از محصولات معمول حالت دهی استفاده کنید. به عنوان مثل اگر از نرم کننده های خارج حمام یا روغن های مو استفاده می کنید، این کار را قبل از استفاده از بیگودی هایتان انجام دهید. چنانچه مو های نازک یا کم حجمی دارید از محصولات حجم دهنده به ترتیبی که همیشه از آنها استفاده می کنید، استفاده کنید.

تعداد بیگودی ها به حجم و طول مو ها و اندازۀ بیگودی ها بستگی دارد بنابراین در دفعات اول ممکن است مجبور شوید کارتان را در چند مرحله انجام دهید تا نهایتاً متوجه تعداد مناسب و مورد نیاز شوید.

تا آنجا که ممکن است از استفاده از سشوار برای خشک کردن موهایتان اجتناب کنید تا روش را برای موهایتان ایمن نگه دارید.

صبور باشید.

برای اطمینان از اینکه آیا زمان باز کردن موهایتان فرا رسیده، آخرین بیگودی پیچیده شده را باز کنید و به میزان خشکی یا نمناکی موهایتان توجه کنید. اگر حتی احساس کمی نم کردید، مجدداً بیگودی را ببندید و دوباره صبر کنید. اگر به دلیل تفاوت در حجم موهای پیچیده شده، احساس کردید بعد از باز کردن، بعضی از دسته های اولیه همچنان نمناکند، دوباره آنها را بپیچید. طول زمان خشک شدن در صورت عدم استفاده از سشوار می تواند طولانی باشد بنابراین چنانچه می توانید، بیگودی ها را قبل از خواب ببندید و با همان بخوابید (کار سختی است). تجربۀ شخصی من، برای موهایی تا شانه حدود ۶ الی ۸ ساعت متناسب با حجم خیسی مو است.

حداقل دو سایز مختلف در اختیار داشته باشید.

هرچه قطر بیگودی بیشتر باشد، حجم و حالت بیشتری نصیبتان می شود و موها زودتر هم خشک می شوند. ممکن است حجم موهای شما به قدری باشد که نخواهید موهای دو طرف سر یا قسمت تاج حجم زیادی پیدا کنند. بنابراین می توانید برای این قسمت ها از سایزهای کوچکتر استفاده کنید.

حواستان به زاویۀ دست نسبت به سر باشد.

با پیچاندن موها، شما در ظاهر مو دخالت می کنید. هر چه زایۀ دسته موی در حال پیچش نسبت به سر بیشتر شود، پس از خشک شدن ریشۀ موها از سر فاصلۀ بیشتری گرفته و مو حجیم تر به نظر می رسد. تعیین زاویۀ مناسب بستگی به سلیقۀ شخصی و حجم مو ها و ضخامت آنها دارد. ممکن است همۀ موهایتان را با زاویۀ ۹۰ درجه نسبت به سر بپیچید یا آنکه زاویۀ ۴۵ درجه را انتخاب کنید. سلیقه و نتیجۀ مورد انتظارتان تعیین کننده این زاویه است.

شروع به کار

پس از آماده سازی اولیه، حالا نوبت مرحلۀ عملی است.

۱-در اولین قدم، یکی از بیگودی ها را بردارید و آن را به طور افقی روی سر قرار دهید. به کمک این کار می توانید عرض مناسب دسته های مویتان را بیابید و بنابراین در زمان پیچیدن، تمامی موها در یک دسته باقی می مانند. این موضوع به خصوص وقتی که موهایتان تابدار یا مجعد باشد، مهم تر می شود (فرض بر این است که تنها تفاوت بیگودی هایتان در قطر آنها است و ارتفاع یکسانی دارند). در همان حال که بیگودی را با یک دست نگه داشته اید، با دست دیگر و به کمک یک شانه (ترجیحا دنبالۀ شانۀ دم باریک) از کنار بیگودی فرقی تا ابتدای گردن (محل رویش مو ها) باز کنید. حتما توجه کنید که شانه از روی سر بلند نشود زیرا بر فرق و در نتیجه عرض دسته های مو اثر می گذارد. همچنین تا آنجا که می توانید فرق را صاف و  بدون انحنا ایجاد کنید. با این فرق ایجاد شده، موهای کنار سرتان از بقیه مو ها جدا می شوند. آنها را به کمک یک گیره یا کش ببندید. همین کار را برای طرف دیگر انجام دهید. حالا موهایتان سه قسمت شده اند.

۲-پس از تقسیم بندی اولیه، از جلوی سر شروع کنید. بیگودی ای که به نظرتان مناسب است انتخاب کنید. یادتان باشد هرچه قطر بیگودی کمتر باشد، پیچ و تاب و فری مو ها بیشتر خواهند شد.

۳-بیگودی را به صورت عمودی روی سر بگذارید. در اینحالت باید قسمت دایره ای شکل روی موهایتان باشد. از پشت بیگودی موهایتان را جدا کنید. این کار کمک می کند تا حجم مناسبی از مو ها را برای پیچیدن دور حالت دهنده بیابید.

۴-موهای دسته شده تان را به خوبی شانه کنید و در زاویۀ مناسب نسبت به سر نگهدارید.

۵-بیگودی را انتخاب کنید و مو ها را از نوک، شروع به پیچیدن دور آن کنید ( تقلب: می توانید به جای آنکه دقیقاً از نوک مو ها شروع کنید، از کمی بالاتر شروع کنید و مویی که در پایین بیگودی قرار می گیرد را با دست دور آن بچرخانید و بعد شروع به پیچین ادامۀ ساقه مو کنید). توجه داشته باشید میزان کشیدن مو ها مناسب باشد. اگر مو ها شل پیچیده شوند، کارتان بی نتیجه است. کشیدن زیاد هم مناسب نیست زیرا مو ها نمناک هستند و این، آسیب پذیری آنها را بیشتر می کند. تا جایی که مناسب می دانید، به پیچیدن ادامه دهید: اگر می خواهید کل ساقه مو هایتان تحت تاثیر قرار بگیرند، تا ریشۀ مو ها ادامه دهید. همچنین به جهت پیچش دقت کنید. اگر در ابتدا، ابزار زیر موهایتان قرار بگیرد، به این معنا است که خواب مو ها به سمت داخل خواهد بود و اگر روی مو ها قرار گیرد، تاب موها به سمت بیرون می شوند.

۵-بیگودی را با یک سنجاق سر یا گیرۀ مناسب، روی سر محکم کنید.

۶-مراحل ۳ تا ۵ را برای تمامی مو های قسمت میانی انجام دهید.

۷-برای قسمت های کناری نیز می توانید همین مراحل را تکرار کنید. برای آسانی کار می توانید از قسمت های دور تر شروع کنید و به سمت گوش و شقیقه حرکت کنید.

۸-پس از اتمام کار می توانید درصورت دلخواه، روی موهایتان را با یک روسری خیلی نازیک و حتی توری ببندید.

۹-مدت زمان لازم برای خشک شدن را به مو ها دهید. برای باز کردن، اجازه دهید بیگودی ها با غلتیدن باز شوند و آنها را نکشید. این کار فرم تاب ها را به هم می ریزد و ظاهر بدی به مو ها می دهد.

می توانید به سلیقه تان مو هایتان را با انگشت یا برس مناسب شانه کنید یا آنها را در همان حالت تاب دار باقی بگذارید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *