loading

محصولات ناهمخوان پوستی


محصولات ناهمخوان پوستی ذهن شما را در گیر کرده اند؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که محصولات مراقبتی پوست نیز باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند؟ به عبارت دیگر آیا به این موضوع توجه کرده اید که آیا می توان محصولات مراقبتی متنوع را در کنار یکدیگر و در یک زمان یا با فاصلۀ کوتاه از زمان استفادۀ یکی دیگر، استفاده کرد؟

بسیاری از ما، پوست صورت و کیفیت آن را سرمایه ای می دانیم که همواره مراقب آن هستیم و سعی می کنیم با انجام روتین های مراقبتی، آن را شاداب نگهداریم و از بد پیر شدن یا زود پیر شدن آن جلوگیری کنیم. در این راستا، انواع و اقسام محصولات مراقبتی پوست را که در بازار وجود دارند و هر کدام با توجه به مواد متشکله شان عملکرد خاصی دارند را مورد استفاده و امتحان قرار می دهیم.

اما موضوعی که در زمان مصرف باید به آن توجه داشته باشیم این است که لزوماً نمی توان همۀ این محصولات را در کنار یکدیگر قرار داد و استفاده کرد زیرا می توانند از نظر ساختار شیمیایی و اثری که بر پوست می گذارند با یکدیگر نا سازگار باشند. به عبارت ساده تر، استفادۀ مواد نا سازگار در کنار یکدیگر می تواند باعث آسیب رساندن گاهی جدی به پوست شود و به قول معروف، می خواهیم ابروانش را درست کنیم ولی چشمش را کور می کنیم.

در این مطلب قصد داریم اطلاعات کلی در خصوص اینکه محصولاتی که حاوی ترکیبات خاصی هستند و نباید در کنار یکدیگر استفاده شوند را مرور کنیم ولی در این مقاله می توانید موادی که ترکیب کردنشان بی ضرر و حتی مفید است را بشناسید.

۱-    رتینول و هیدروکسی اسید ها

رتینول ترکیبی است که به عنوان  یک مادۀ ضد پیری شناخته می شود در حالیکه هیدروکسی اسید ها عاملی برای تقویت قدرت بازسازی سلول های پوست در نظر گرفته می شوند و در نتیجه به عنوان ترکیبی ضد چروک شناخته شده اند؛ بنابراین به نظر می رسد ترکیب این دو ماده  نیز از جمله محصولات ناهمخوان پوستی باشد. علاوه بر این هر کدام از آنها نسبت به پاسخ های آلرژیک فرد می توانند باعث خارش یا ناراحتی پوستی شوند که وقتی در کنار یکدیگر قرار گیرند، این موضوع را تشدید می کنند.

۲-    پر اکسید بنز-اویل و رتینول

پراکسید بنز-اویل ماده ای است که برای درمان آکنه از آن استفاده می شود. رتینول ماده ای ضد چروک و در برخی موارد بهبود دهندۀ آکنه است. برای بیشتر افراد زمانی که این دو ترکیب شیمیایی با یکدیگر آمیخته شوند، مادۀ حاصل باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و حتی بلند شدن پوست صورتشان می شود.  علاوه بر این برخی تحقیقات نشان داده اند که پراکسید بنز-اویل می تواند اثرات رتینول را از بین ببرد.

۳-    پراکسید بنزویل و ویتامین C

ترکیب همزمان آنها نیز از محصولات ناهمخوان پوستی هستند که استفاده شان با هم بی فایده است زیرا پراکسید بنزویل، ویتامین سی را اکسید می کند؛ بنابراین بهتر است در روزهای متفاوت از آنها استفاده شود.

۴-    پراکسید بنز-اویل و هیدروکینون

بنزویل ترکیبی برای درمان آکنه و هیدروکینون برای روشن کردن پوست استفاده می شوند. استفادۀ همزمان این دو ساختار مستقیماً به آسیب پوستی منجر می شود. علاوه بر این استفادۀ همزمان این دو می تواند باعث ایجاد لکه شود که البته با شستشو با آب و صابون از بین می رود.

۵-    ویتامین C و هیدروکسی اسیدها (آلفا و بتا هیدروکسی اسید)

ویتامین C ویتامینی است که نسبت به تغییرات محیطی بسیار ناپایدار است و برای آنکه فعال بماند نیازمند محیط مخصوص به خودش است. متخصصین پیشنهاد می دهند که این ویتامین را نباید همراه با رتینول، آلفا هیدروکسی اسید ها یا بتا هیدروکسی اسید ها استفاده کرد زیرا ترکیب شیمیایی آنها با یکدیگر همخوانی مناسب را ندارند. در واقع از آنجا که این ویتامین واقعاً ناپایدار است هر اسیدی که در کنار آن قرار گیرد تعادل PH را بی ثبات می کند و اجازه عمل کردن بهینه را از آنها می گیرد.

۶-     در زمان و بلافاصله پس از لایه برداری یا وکس از رتین-A استفاده نکنید.

استفاده از ترتینوئین و دیگر هم خانواده های البته ضعیف تر آن مانند رتینول پس از لایه برداری یا وکس (اپیلاسیون) می توانند ایجاد مشکل کنند. متخصصین پیشنهاد می کنند یک روز قبل و دو روز بعد از انجام لایه برداری یا اپیلاسیون که پوست همچنان آزرده است از استعمال آن خودداری شود. معمولاً اگر در حالیکه از این محصولات استفاده شده است اپیلاسیون انجام پذیرد، باعث پارگی هایی به خصوص روی پلک خواهد شد. این موضوع در ارتباط با انجام اعمال مربوط به لایه برداری غیر شیمیایی نیز اتفاق می افتد.

۷-    برخی از انواع آنتی بیوتیک ها و قرار گرفتن در معرض خورشید

اشعات خورشید با برخی از آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین، مینوسایکلین، داکسی سایکلین و باکتریم واکنش نشان می دهد. علاوه بر این آکوتان که شکلی قوی از ویتامین A (رتینول) است در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث سوختگی یا حساسیت به خورشید شود. هرچند ضد آفتاب تا حدودی مشکل را بر طرف می کند اما بهتر است در طول زمان استفاده از این آنتی بیوتیک ها، از قرار گرفتن مستقیم در آفتاب اجتناب کرد.

۸-    رتینول (رتینوئیدها) و هیدورکسی اسید های آلفا و بتا  

خاصیت لایه برداری (exfoliate) رتینول همانند این دو گروه هیدروکسی اسید نیست اما همچنان حاوی موادی برای لایه برداری ضعیفتر (peel) است و بنابراین سلول های پیر و آسیب دیده پوست را از آن جدا می کند. ترکیب آن با اسیدها می تواند باعث خشکی، سوزش و آسیب پوست شود. بنابراین این ترکیبات را نیز می توان به عنوان محصولات ناهمخوان پوستی در نظر گرفت.

۹-    رتینول (رتینوئید ها) و ویتامین C

 این ترکیب نیز می تواند باعث سوزش و التهاب، لایه برداری بیش از اندازه و قرمزی پوست شود. در صورت استفاده توام حساسیت پوست به خورشید را منجر می شوند بدین معنی که احتمال سوختن پوست و آسیب های ناشی از اشعات فرا بنفش بیشتر می شود. بهتر است استفاده از آنها با فاصله ای چند ساعته (مثلاً استفاده از ویتامین در صبح و استفاده از رتینول در شب) باشد.

۱۰-            محصولات با پایۀ آب و پایۀ روغن

 از دیگر محصولات ناهمخوان پوستی می توان به این دو نوع از محصولات اشاره کرد. موضوع به عدم ترکیب پذیری آب و روغن باز می گردد. زمانی که شما مثلاً از یک محصول با پایۀ روغنی استفاده کنید، روغن روی پوست را می پوشاند و اجازۀ تماس محصول آبی (مثلاً کرم مرطوب کننده) با پوست را نمی دهد.

۱۱-            استفاده از چند محصول اسیدی به طور همزمان

 (اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک/  اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک و مانند اینها)

 این ترکیبات برای جدا کردن سلول های مرده از سطح پوست مفید هستند ولی استفادۀ همزمان از آنها می تواند باعث بروز واکنش های شدید پوستی شود و توانایی پوست برای بازسازی را از بین ببرد. البته در صورتی که بتوانید حجم مناسب را بیابید آثار منفی را کاهش خواهید داد.

۱۲-            نیاسینامید و ویتامین C

 هر دوی اینها به تنهایی برای رفع  قرمزی پوست، جای زخم و مانند اینها مفید هستند ولی در صورت استفادۀ همزمان، نیاسینامید اثر ویتامین را از بین می برد و به ماده ای تبدیل می شود که باعث ترکیدن آکنه می شود.

امیدواریم لیست بالا، راهنمایی های مناسبی برای استفاده از محصولات مراقبتی پوست را در اختیار شما قرار داده باشد.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Globalnews.ca

Healthline.com

Thehealthy.com

Webmd.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *