loading

اثر اسید هیالورونیک بر پوست


اسید هیالورونیک از ترکیبات شیمیایی ای است که در مراقبت های مربوط به پوست از آن استفادۀ زیادی می شود. اینکه این ترکیب چیست و چطور برای پوست مفید واقع می شود موضوعاتی هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

اسید هیالورونیک چیست؟

اسید هیالورونیک ماده ای شفاف و چسبناک در طبقه بندی کلی پلی ساکارید ها (کربو هیدرات ها) است که به طور طبیعی درون بدن انسان و به خصوص به مقدار زیاد در پوست (تقریباً نیمی از کل مقدار موجود در بدن)، مایعات داخل چشم و مفاصل وجود دارد. این ماده در آزمایشگاه ها از طریق باکتری های مولد یا تاج خروس به دست می آید. این ساختار شیمیایی می تواند سرعت تولید کلاژن در پوست را افزایش دهد و در واقع درون آن هم ذخیره می شود.

مولکول اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک در زیبایی

عملکرد اصلی این ترکیب شیمیایی را می توان نگهداری رطوبت و روان کنندگی (به عنوان یک لوبریکانت) دانست. مولکول های اسید هیالورونیک وظیفۀ حفظ رطوبت را از طریق چسبیدن به مولکول های آب انجام می دهند. این خاصیت به خصوص در زمانی که پوست خشک است بسیار مهم می شود زیرا هرچه پوست خشک تر باشد، آسیب پذیریش نیز بیشتر می شود.

از لحاظ اندازۀ مولکولی، سه طبقه بندی برای این ترکیب شیمیایی وجود دارد: مولکول های کوچک، متوسط و بزرگ. نوع اسید هیالورونیک انتخابی بر اساس اندازۀ مولکول بستگی به این دارد که هدف محصول تهیه شده از این ماده چه باشد. به عنوان مثال از نوع حاوی مولکول های درشت در زمان میکرونیدلینگ استفاده می شود تا روی سطح پوست باقی بماند و به نگهداری رطوبت روی پوست خراشیده شده کمک کند. در واقع از دلایلی که استفاده از اسید هیالورونیک باعث بهبود ظاهر پوست و علی الخصوص ظاهر چروک ها می شود، همین خاصیت نگهداری آب توسط مولکول های آن است که با حفظ آب موجود در پوست یا اضافه شده به آن از طریق کرم های مرطوب کننده، باعث کمتر دیده شدن چروک ها می شوند.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که تزریق بعضی از محصولات این ماده به چروک های پوستی (تحت عنوان فیلر ها) می تواند باعث کاهش ظاهر چروک برای مدت یک سال شود. استفاده از اسید هیالورونیک تنها از طریق استفاده از کرم ها و لوسیون ها یا تزریق فیلر ها نیست بلکه چنانچه تحت فرمولاسیون مشخصی در کنار دیگر مواد مکمل و به صورت خوراکی برای سه ماه استفاده شود نیز می تواند برای پوست و ظاهر آن مفید واقع گردد.

علاوه بر حفظ رطوبت و لوبریکانت بودن، مولکول های اسید هیالورونیک برای پوست مانند یک محافظ در برابر اشعات UVA عمل می کنند زیرا باعث جلوگیری از تخریب کلاژن و خاصیت کشسانی پوست توسط این نوع از اشعات فرابنفش می شوند.

در محصول مراقبتی، به دنبال چه چیزی باشیم؟

در زمان انتخاب محصولی با هدف آنچه اسید هیالورونیک برای پوست انجام می دهد، به دنبال  محصولاتی باشید که در لیست مواد تشکیل دهندۀ آن بتوانید عباراتی همچون:

    • اسید هایولورونیک (hyaluronic acid)؛
    • هایلورونِیت سدیم (sodium hyaluronate – نمک اسید هیالورونیک که دارای مولکول های کوچکتر است و  در نتیجه راحت تر به داخل پوست نفوذ می کند)؛
    • اسید هیالورونیک هیدرولیز شده (hydrolysed (hydrolyzed) hyaluronic acid)؛  و
    • هایلورونِیت استیل سدیم (sodium acetyl hyaluronate)

را بیابید زیرا که هر تولید کننده ای یک یا ترکیبی از چند مادۀ ذکر شده را در محصول مراقبت پوستی خود به کار می برد.

برای آنکه بیشترین نتیجه را از محصول مراقبتی مورد استفادۀ خود که حاوی این ماده است ببرید نیز به دنبال محصولاتی باشید که حداقل حاوی ۱% از این ماده است. مقدار کمتر از این حجم، ممکن است شما را به نتیجۀ دلخواه نرساند.

چه نوع محصولی بیشترین اثر بخشی را دارد؟

با اینکه در سرم های صورت حجم مواد به کار رفته بالاتر است ولی در عین حال غلظت روانتری دارند.  استفاده از سرم های حاوی اسید هیالورونیک می تواند اثر بخشی بهتری داشته باشد. در صورت استفاده در فرم سرم، بهتر است حداقل ۱۵ دقیقه به پوست صورت وقت دهید تا به طور کامل مواد را جذب کند.

البته ترکیبات اسید هیالورونیک را می توانید در شوینده ها، کرم های آبرسان، تونر ها و مانند اینها نیز بیابید.

توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن خواصی که رتینول ها، نیاسینامید ها و ویتامین C بر پوست دارند، می توان اسید هیالورونیک را در کنار این مواد به کار برد و اثر توأمی را مشاهده نمود.

اثرات جانبی

از آنجا که این ماده به طور طبیعی در بدن وجود دارد، بنابراین واکنش های آلرژیک در زمان استفاده از استعمال خارجی اسید هیالورونیک به ندرت پیش می آیند. در برخی موارد ممکن است افراد پس از استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک از خشکی پوست شکایت کنند. در این حالت می توان با مراجعه به لیست مواد تشکیل دهنده، عامل آلرژی را شناسایی کرد و درمان مناسب را به کار برد یا آنکه با متخصص پوست مشورت نمود.

به علاوه، در صورت شیردهی یا بارداری بهتر است با پزشک مشاور، به خصوص در زمان استفادۀ  خوراکی از آن، صحبت شود.

سایر کاربردها

از دیگر فواید اسید هیالورونیک جز در مراقبت های مربوط به زیبایی پوست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

    • از این ماده در برخی اعمال چشم مانند رفع آب مروارید، پیوند قرنیه، ترمیم شبکیۀ جدا شده و دیگر آسیب های چشمی استفاده می شود؛
    • می توان با تزریق مستقیم آن به زانو برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو بهره برد؛
    • روند بهبود زخم ها را افزایش داد؛
    • درد های مفصلی را به دلیل افزایش خاصیت لغزندگی توسط آن تسکین داد؛
    • نشانگان رفلاکس اسیدی را بهبود بخشید؛
    • خشکی چشم و ناراحتی آن را کاهش داد یا رفع کرد؛ و
    • به استخوان ها استحکام بخشید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع

Healthline.com

Skincarebyalana.com

Telegraph.co.uk

Webmd.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *