loading

محصولات محافظت مو در برابر حرارت: مد یا لزوم؟


 محصولات محافظت مو در برابر حرارت ابزار های آرایشی همانند اتو های مو، محصولاتی هستند که بسیاری از افراد خبره بر آن توجه دارند. شاید برخی این محصولات را تنها یک مد و فشار تبلیغاتی و مانند اینها بدانند و به توصیه هایی که در قبال استفاده از این محصولات که در غالب اسپری ها و کرم ها و سرم ها قبل از استفاده از ابزار حالت دهی مو می شود وقعی نگذارند. قصد داریم در این مطلب به این موضوع بپردازیم که این محصولات واقعاً چه هستند و چگونه می توانند از موها محافظت کنند. به عبارت دیگر یک مد هستند یا توصیه مفید؟

اثر حرارت بر مو ها

در مقالات متعددی که در سراسر دنیای مجازی و حقیقی انتشار پیدا کرده اند، بار ها و بار ها به آثار مخرب و زیانبار حرارت بر مو ها اشاره شده است:

خشکی مو ( به واسطۀ بخار شدن رطوبت مو)؛

آسیب رنگدانه های مو ( و نتیجتاٌ بد رنگ شدن مو)؛

آسیب به کوتیکول مو ( باز شدن خواب کوتیکول ها و در معرض خطر قرار گرفتن کورتکس و مدولا) و

آسیب به کراتین مو ( آسیب به پروتئین مو که وظیفۀ قدرت دهی و حفظ خاصیت کشسانی آن را بر عهده دارد).

بنابراین به نظر می رسد زمانی که استفاده از حرارت برای حالت دهی به مو ها بتواند چنین آثاری داشته باشد، در بلند مدت زیبایی مو ها را از بین ببرد و در نتیجه باید به دنبال راهکاری در جهت حذف یا آهسته کردن فرایند آسیب باشیم.

توصیۀ اصلی، حداقل کردن تعداد استفاده از ابزار آلات و محدود کردن آن تعداد به هفته ای یک تا دو بار است. علاوه بر این که در این فاصله از مراقبت های دیگری همچون روغن درمانی، استفاده از ماسک های موی مناسب و دیگر روش های مراقبتی هم باید نظر داشت.

محصول محافظت از حرارت: اتخابی مناسب

برای اینکه آسیب های گفته شده در بخش قبل را به حداقل برسانیم، همان طور که گفته شد دو راهکار داریم: ۱- حذف ابزار حرارتی یا ۲- استفاده از راهکاری برای کاهش اثر حرارت بر موها؛ که البته بحث ما موضوع دوم است.

به منظور کاهش اثر حرارت با توجه به ساختار مو باید ببینیم محصول روی تار های مو را خواهد پوشاند و مانند یک جلد تارهای آن را فرا می گیرد یا آنکه به داخل مو ها نفوذ خواهد کرد؟ به نظر نمی رسد پیشنهاد دوم چندان جالب باشد زیرا که نفوذ مواد شیمیایی به داخل ساختار مو خود باعث موارد دیگری خواهد شد که خارج از این بحث است پس گزینۀ جلد شدن مو ها را بررسی می کنیم.

محافط حرارت گارنیه تا 450 درجه فارنهایت

محصولات محافظت از حرارت با توجه به ساختار شیمیایی که دارند دو خصیصۀ اصلی را دارا هستند:

    • ساختار شیمیایی مواد به کار رفته در آنها به گونه ای است که باعث کند شدن انتقال گرما از ابزار حرارتی به مو می شوند؛
    • روی مو ها را می پوشانند.

ظاهراً مورد اول یعنی کاهش سرعت انتقال گرما موضوع اصلی تری است.

موادی که در محصول محافظت از حرارت به کار برده می شوند معمولاً از موادی انتخاب شده اند که باعث کاهش انتقال سریع دما به مو می شوند. زمانی که سرعت انتقال کاهش یابد، زمان بیشتری طول می کشد تا گرمای ابزار به لایه های داخلی مو برسد درحالیکه شما از بیرون به کمک حرارت پیوندهایی مولکول های مربوط به حالت دهی مو را تحت تاثیر قرار داده اید و به موها فرم دلخواه خود را داده اید.

توجه داشته باشید که مقیاس زمان و اندازۀ تار مو را باید در نظر داشته باشیم و منظور از طول کشیدن، تأخیری مثلاً ۵ دقیقه ای نیست ولی آن قدر هست که به ما فرصت دهد مو را حالت دهیم هرچند نهایتاً حرارت روی کوتیکول اثر می گذارد و در انتها همچنان کورتکس و مدولا (در صورت وجود در تارهای مو) تحت تاثیر قرار می گیرند.

یک محصول محافظت مو از حرارت خوب حاوی چه موادی است؟

اگر مطالب دیگر این سایت را مطالعه کرده باشید می دانید که سعی تیم ما انتخاب آگاهانه محصولات و روش های مراقبتی و سلامتی است و به همین دلیل بر لیست مواد تشکیل دهنده محصولات مورد استفاده توجه خاص می کنیم. این موضوع در مورد محصولات محافظت از حرارت هم باید رعایت شود. در اینجا به موادی اشاره می کنیم که وجود آنها در یک محصول محافظت از حرارت مورد انتظار است.

محافظ حرارت نلی برای سشوار و اتوی مو

مواد محافظ رطوبت مو

اگر به جملات تبلیغاتی که روی بسته بندی محصول درج شده اند توجه کنید ممکن است با عباراتی رو به شوید که سعی دارند بر این موضوع اشاره کنند که رطوبت موها حفظ خواهند شد، خشکی مو از بین می رود و مواردی از این قبیل. این شعار های تبلیغاتی می توانند گوشه چشمی به این موضوع داشته باشند که در خوشبینانه ترین حالت محصولی که در اختیار شما قرار دارد حاوی روغن های طبیعی (مانند نارگیل یا آرگان) یا اسید های چرب است. البته در بیشتر مواقع حجم این مواد با حجم به کار رفته از ساختار های بر پایۀ سیلیکون یا پلیمر تعدیل می شوند. از جمله موادی که به عنوان محبوس کننده رطوبت مو ها در محصولات استفاده می شود می توان به پروتئین هیدرولیز شدۀ گندم (Hydrolyzed wheat protein) یا هیدروکسی پروپیل پلی سیلوکسان (Hydroxypropyl Polysiloxane) اشاره کرد.

الکل ها

ممکن است زمانی که یک محصول مراقبت از مو ( نه لزوماً محصول محافظ حرارت که موضوع بحث فعلی است) را روی موهای نمناک خود استفاده می کنید، احساس کنید موهایتان سریعتر خشک می شود. احساس شما درست است. الکل های مورد استفاده باعث می شوند تبخیر رطوبت سریعتر انجام گیرد که در صورت استاندارد نبودن حجم به کار رفته می توانند باعث خشکی بیش از حد مو پس از استعمال محصول مراقبتی شده و یکی از دلایلی شوند که احساس کنید آن محصول اصطلاحاً به موهایتان نساخته است.

محصولات محافظت مو در برابر حرارت می توانند شامل مقداری از انواع خانوادۀ الکل باشند تا مدت زمان استفاده از ابزار گرمایی را کاهش دهند (یک تیغ دو لبه!).

جلد کننده های مو

با توجه به آنکه محصول محافظت مو از حرارت باید تارهای مو را به خوبی بپوشاند و به آن بچسبد باید از موادی استفاده شود که این خاصیت را به محصول بدهند. بیشترین موادی که به این منظور از آنها استفاده می شوند شامل PVP/DMAPA acrylates copolymer و Acrylamide copolymers هستند. البته ممکن است با ساختاری تحت نام Dynamx نیز برخورد کنید که مادۀ اختراعی نسبتاً جدیدی است.

محافظت کننده های حرارت قویتر

ترکیباتی همچون کواترنیوم-۷۰ (quaternium-70) و پلی کواترنیوم-۱۱ (polyquaternium-11) مقاومت خوبی در برابر گرما از خود نشان داده اند و به خوبی هم به تار های مو می چسبند.

علاوه بر دو ترکیبی که در بالا اشاره شد، ترکیبات بر پایۀ سیلیکون هم می توانند تا حدودی در برابر انتقال سریع گرما مقاومت کنند. از جملۀ این ترکیبات سیلیکونی می توان به دایمتیکون (Dimethicone) و سایکلومتیکون (Cyclomethicone) اشاره کرد (همانطور که قبلاً هم چندین بار عنوان شده است، بسیاری از فروشندگان و آرایشگران محترم تحت تاثیر توضیحات تولید کنندۀ عزیز سرم های مو و محصولات مراقبتی که تحت نام دو فاز و مانند اینها در بازار عرضه می شوند را قبل از استفاده از ابزار حرارتی پیشنهاد یا استفاده می کنند در حالیکه پایداری گرمایی آنها به طور مشخص معلوم نیست. در توضیحات یک محصول محافظت از حرارت استاندارد ذکر می شود که آن محصول تا چه میزان قدرت محافظت کنندگی در برابر گرما را دارد و برای استفاده قبل از چه نوع ابزار آرایشی حرارتی مثل سشوار یا اتوی مو مناسب است).

محافظ حرارت لورال برای سشوار و اتوی مو تا 230 درجه سانتی گراد

در این بین ترکیباتی از سیلیکون ها و کواترنیوم ها هم وجود دارند که خاصیت شیمیایی- فیزیکی خود را خواهند داشت و به چسبندگی و مقاومت گرمایی بیشتر کمک می کنند.

غیر از ترکیبات بالا، محصول محافظت از حرارت شما می تواند شامل موادی همچون آنتی اکسیدان ها و فیلتر های اشعات فرا بنفش نیز باشد که یک خاصیت اضافی برای اسپری شما خواهند بود.

با توجه به مطالب فوق، به نظر نمی رسد که استفاده از محصولات محافظت مو از حرارت تنها یک مد باشند بلکه می توانند با توجه به مواد تشکیل دهنده شان در محافظت مو در برابر گرما یا تسریع در حالت دهی مو یا افزایش نرمی و براقیت آن نیز مفید بوده و میزان آسیب به مو ها در نتیجۀ استفاده از ابزار گرما زا را کاهش دهند.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *