loading

بیگودی و انواع آن


شاید اولین چیزی که با شنیدن نام بیگودی به ذهنتان برسد، حجم فرفری و تابدار از موهای بلند باشد یا حتی تجسمی از یک قاضی یا سیاستمدار قرن نوزدهم اروپایی. اما در واقع آنچه در جامعۀ ما با این نام شناخته شده است، ابزاری فراتر و کمک کننده تر از این تجسمات است. در تعریفی که از این ابزار ارایه می شود، آن را استوانه ای تو پر یا تو خالی معمولاً از جنس پلاستیک معرفی کرده اند که مو به دور آن پیچیده می شود تا حالتی تابدار پیدا کند. در این نوشتار به معرفی چندین نوع بیگودی موجود در بازار می پردازیم.

بیگودی های پارچه ای

اگر فیلم هایی با محتوای مربوط به قرن نوزدهم ( مطابق با اواخر قرن دوازدهم شمسی )را دیده باشید، خانم هایی را دیده اید که نوار هایی پارچه ای را به موهای خود بسته بودند. این ها، همان نسل اول بیگودی ها هستند که از اوایل قرن نوزدهم استفاده از آنها باب شد. این حالت دهنده های ابتدایی، باعث ایجاد تاب هایی مشخص و حلقه ای در موها می شدند. برای ایجاد تاب، موهای نم دار دور پارچه پیچیده می شد. موقعیت قرار گرفتن پارچه از ریشه یا میانه تارهای مو بود. برای محکم کردن پارچه و مو، دو سر پارچه به هم گره می خورد. این ابزار در طول شب روی مو ها باقی می ماند.

بیگودی پارچه ای

مدل مو در دوران ویکتوریایی

بیگودی های ابری

استفاده از این حالت دهنده ها در دهۀ سی میلادی ( حدود سال های ۱۳۰۹- ۱۳۱۰) آغاز شد. تاب ایجاد شده از آن ها، نرم، کوچک و S شکل می باشد. برای استفاده از این بیگودی ها، ابزار به صورت افقی از انتهای تارهای مو شروع به پیچش می کرد و با گیرۀ مخصوص در انتهای مو محکم می شد. تا زمان خشک شدن موها روی سر باقی می ماند.

بیگودی ابری

بیگودی های چسبی

این بیگودی ها که از دهۀ پنجاه میلادی ( ۱۳۲۸-۱۳۲۹ شمسی ) وارد بازار شدند و در بازار امروز ایران بیشتر از این نوع یافت می شود، استوانه هایی بودند که روکشی شانه ای و چسبنده داشتند. میزان تاب حاصل از آنها بستگی به قطر ابزار و طول مو دارد و بنابراین می توان از یک موی فرفری تا مویی صاف یا حالت دار را با آنها ایجاد کرد. این بیگودی ها نیز روی موی نمناک بسته می شوند. برای خشک کردن از سشوار های مخصوص (کلاهی) می توان استفاده نمود.

بیگودی چسبی

قوطی های فلزی

شاید خنده دار باشد ولی زمانی در دهۀ شصت میلادی ( ۱۳۳۸-۱۳۳۹ )، از قوطی های فلزی نوشیدنی هایی همچون نوشابه یا سودا برای به دست آوردن تاب هایی بزرگ و حجیم استفاده می شد. برای استفاده از این بیگودی ها، بر خلاف قبل، موها باید خشک باشد. قبل از پیچاندن قوطی، مو را با سشوار و برس گرد شانه می کنیم و در همان حال که مو ها هنوز گرم هستند، آنها را دور قوطی می پیچیم و تا زمان خنک شدن صبر می کنیم. برای محکم کردن از سنجاق سر استفاده می شود. شاید بتوان این نسل را ایدۀ اولیۀ بیگودی های برقی دانست که سال ها بعد به بازار عرضه شد.

بیگودی قوطی

بیگودی خم شونده

این بیگودی ها از دهۀ هشتاد میلادی ( ۱۳۵۸ شمسی ) وارد بازار شدند و تاب مارپیچی به مو ها می دهند. برای استفاده از این بیگودی ها، روی موهای خشک، موس یا کرم حالت دهنده بزنید و از نوک موها شروع به پیچیدن کنید و نهایتاً انتهای لوله را نزدیک هم نمایید. برای ایجاد بهتر تاب، می توانید موها را پس از بستن بیگودی، با سشوار گرم کنید. برای اینکه ظاهر بهتری به دست آورید، پس از باز کردن، با نوک انگشتان موهایتان را شانه کنید.

بیگودی خم شونده

بیگودی برقی

نوع دیگر از بیگودی ها، بیگودی های حرارتی هستند که شرکت های مختلفی همچون بابلیس، فیلیپس، کان ایر و مانند اینها آنها را تولید می کنند. این بیگودی ها ابتدا در سال ۱۹۳۰ ابداع شدند ولی پس از آن در ۱۹۵۳ با طراحی بهتری مجدداً به بازار برگشتند. برای استفاده از این بیگودی ها موها باید کاملاً خشک باشند و تاب به دست آمده بستگی به قطر بیگودی خواهد داشت. برای استفاده کافی است مو ها را از نوک دور آنها بپیچید و تا زمان خنک شدن، آنها را روی سر نگهدارید.

بیگودی برقی

تاب دهندۀ نواری

برای استفاده از این حالت دهنده، باید مو های خیس را به کمک قلاب مربوطه از میان استوانۀ مارپیچ رد کنید و تا خشک شدن مو ها صبر کنید. حجم فر و تاب این حالت دهنده ها تقریباً زیاد است.

تاب دهنده نواری

بیگودی شانه ای

این بیگودی ها که از سال ۱۹۵۹ میلادی ( ۱۳۳۷ شمسی ) وارد بازار شدند، از دو قسمت تشکیل می شوند. قسمت داخلی که شبیه یک برس گرد است و قسمت خارجی که توری یا پلاستیکی است. این نمونه از بیگودی ها به واسطۀ ساختار به کار رفته در آنها، نسبت به نمونه های قبلی موجود در بازار آراستن مو، باعث زودتر خشک شدن مو ها می شد. برای استفاده روی مو های نمدار، آنها را از انتهای مو استفاده کنید تا متناسب با قطر، پیچ  و تاب دلخواه را بیابید. برای محکم کردن آنها می توانید از سنجاق یا سیخ های بیگودی استفاده کنید.

بیگودی شانه ای

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Hairfection.com

T3micro.com

۱ دیدگاه

  • سلام. من یادمه مامانم از این بیگودی شونه ای ها داشت و بیشتر عصر های جمعه رو موهاش می بست. بعد که بزرگتر شدم و خواستم از اونا استفاده کنم بلد نبودم. میدیدم اون برس وسط تو کیسه بیگودی ها هست ولی نمیدونستم برای چیه. الان خودم از این چسبی ها گرفتم و وز موهامو با اونا می گیرم. خیلیم راضیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *