loading

ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی و آرایشی مو


(به روز رسانی ۱۳۹۹/۰۹/۲۳)

رعایت ترتیب استفاده از محصولات مو و حالت دهنده ها، موردی است که میتواند نتایج خوبی داشته باشد. شما از بین نرم کننده، ماسک مو، موس، سرم، اسپری محافظ حرارت و … چه ترتیبی را رعایت میکنید؟

محصولاتی که در بالا به آنها اشاره شد، محصولاتی هستند که حداقل یکی از آنها در اختیار افرادیست که به مراقبت یا حالت دادن به موهای خود می پردازند. شاید گزینۀ انتخابی شما پس از شستشوی مو با شامپو، یک نرم کننده یا ماسک مو داخل یا خارج از حمام باشد و مراقبت از موهایتان تمام می شود. ولی اگر از بیشتر از یکی از آنها استفاده می کنید، آیا تا به حال به ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی و آرایشی موی خود فکر کرده اید؟ قبلاً در خصوص ترتیب استفاده از محصولات مراقبت پوستی صحبت شده است. اهمیتی مشابه آنها را می توان برای محصولات مو تصور کرد. این نوشتار به این موضوع می پردازد. لطفاً همراه بمانید!

گام های اصلی

به طور کلی، ۳ گام اصلی در رعایت ترتیب استفاده از محصولات مو وجود دارد:

   • گام اول، شامل استفاده از موادی است که رطوبت را در مو ها حفظ می کنند. اینها شامل نرم کننده های خارج از حمام یا محصولات مربوط به باز کردن گره های مو و مانند اینها هستند. استفاده از این محصولات روی مو هایی که آب اضافی آنها رفته است توصیه می شود؛
   • گام دوم آماده سازی موها برای استفاده از ابزار گرمایی برای حالت دهی آنها است. این شامل استفاده از محصولات محافظ حرارتی، حجم دهنده یا حالت دهنده هایی مانند موس است. برای این گام اجازه دهید موها خشک تر و محصولات قبلی جذب آنها شده باشند؛
   • گام آخر مربوط به محصولاتی است که برای حفظ حالت یا اضافه کردن برق و شفافیت بر روی موها استفاده می شوند.

در صورت استفاده از سشوار، پس از محصولات گام اول به مو فرصت دهید تا آن مواد را جذب کند. همچنین اجازه دهید بیشتر از ۸۰% خیسی مو از بین رفته باشد. در مورد اتوها و حالت دهنده های دیگر، موهایتان باید ۱۰۰% خشک شده باشند. در غیر اینصورت آسیب شدیدی به موهایتان وارد می شود. علاوه بر این، موهایتان خوب حالت نمی گیرند و برای کسب نتیجه، استفاده از ابزار را چندین بار تکرار می کنید. این تکرار نیز به مو ها آسیب می رساند.

نقشه ای برای ترتیب استفاده از محصولات مو و حالت دهنده ها

در بالا به گامهای اصلی ترتیب استفاده از محصولات مو اشاره شد. در ادامه به بررسی دقیق تر این ترتیب می پردازیم. در اینجا نیز مانند ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست، می توان یک قانون کلی را در نظر داشت. در هر گام، محصولات رقیق تر و سبک تر قبل از محصولات غلیظ تر و سنگین تر استفاده می شوند.

۱-    نرم کننده یا ماسک؟

اگر از افرادی باشید که نوع موهایتان یا رفتار شما با آنها، آنها را نیازمند نرم کننده و/یا ماسک مو کرده باشد میدانید که اولین گام در مراقبت و حالت دهی استفاده از این دو محصول است. اما سوال این است: کدام باید اول استفاده شود؟

خوب،  متاسفانه در بیشتر موارد، انتخاب اول نرم کننده میشود. شاید اگر با وظیفۀ این دو بیشتر آشنا شویم، ترتیب درست بهتر به یادمان بماند. ماسکهای مو عمدتاً برای تغذیه یا مواجهه با آسیبهای ساقۀ مو طراحی و تولید میشوند. به عبارت دیگر، آنها باید در نزدیکترین سطح به کورتکس یا مدولا قرار گیرند.

وظیفۀ اصلی نرم کننده ها عمدتاً توجه به کوتیکول مو است تا آن را به حالت اولیه برگردانند. زمانی که شما ساقۀ مو را به نرم کننده آغشته می کنید، سعی بر خواباندن و بسته شدن کوتیکول ها دارید در نتیجه کار را برای ماسک مو سخت می کنید. پس اول ماسک مو و سپس نرم کننده را استفاده کنید.

ماسک مووی پیاز

۲-    استفاده از اسپری های رفع گره خوردگی

اگر از افرادی هستید که موهایتان گره میخورند، قبل از هر محصول دیگری، باید گره ها باز شوند. این کار را میتوانید به کمک اسپری های مخصوص انجام دهید.

بهتر است محصولات مراقبتی را روی موهای نم دار استفاده کنید. سپس به کمک شانه زدن ملایم موها، محصول را به طور یکنواخت روی موها پخش کنید. پیشنهاد بهتر این است که به جای شانه، از انگشتان خود استفاده کنید. این کار مانع پاره شدن تارهای مو و تبعات آن در ظاهر مو می شود.

۳-    استفاده از نرم کننده ها و ماسک های خارج از حمام

 پس از باز شدن گرۀ موها، میتوانید از نرم کننده های خارج حمام استفاده کنید. این نوع از محصولات به خصوص برای افراد با موهای خشک یا وزدار مفیدند و به بهتر دیده شدن ظاهر موها کمک میکنند.چنانچه راغب باشید، می توانید مطلب مربوط به راهکارهایی جهت تحت کنترل درآوردن وز مو ها را مطالعه کنید.

۴-    افزایش حجم و حالت مو

برخی از افراد موهایی نازک، نرم یا کم پشت دارند که برای حالت دادن و آراستنشان نیازمند این هستندکه موها حجیم به نظر آیند. برای چنین افرادی قدم بعد در انتخاب محصول مو، چیزی است که بتواند به موها حجم و بافت و حالت (تکسچر) دهد. این محصولات را می توان در فرم اسپری یا موس پیدا کرد. این مواد حجم دهنده باید در قسمت نزدیک به پوست سر و ریشۀ مو مورد استفاده قرار گیرند تا از حالت خوابیدگی موها جلوگیری کنند. چنانچه از محصولات خارجی استفاده می کنید، به دنبال کلماتی که معادل حجم دهنده (Volumizer) یا افزایش تکسچر (Texturize) به مو هستند روی بسته بندی باشید.

اسپری حجم دهنده مو

استفاده از حجم دهنده مو

 

۵-    محصولات محافظت از حرارت

اگر می خواهید از حالت دهنده های گرمایی مانند اتوی مو استفاده کنید، این مرحله یک باید بدون چون و چرا است. این محصولات که با نام Heat Protectant شناخته می شوند، به واسطۀ فرمولاسیونی که دارند، از مو ها در برابر حرارت ابزار محافظت می کنند. در زمان خرید این محصولات که به صورت کرم، سرم یا اسپری وجود دارند، به میزان مقاومت گرمایی دقت کنید تا با اطمینان خاطر بیشتری دمای ابزار حرارتی را تنظیم کنید. در زمان استفاده از محصولات مطمئن شوید تار های موهایتان و به خصوص نوک آنها به طور مناسب آغشته شده باشند و بنابراین به سطح مو ها اکتفا نکنید.پس از استفاده از این محصولات فرصت کافی برای جذب و خشک شدن بدهید و سپس از ابزار حرارتی خود استفاده کنید.

اسپری محافظ مو

 

توجه داشته باشید که برخی از تولیدکنندگان محصولات مو که حاوی سیلیکون هستند، یکی از کاربردهای محصول خود را قابل استفاده بودن قبل از ابزار حرارتی می دانند. نقص این نوع محصولات در مشخص نبودن میزان مقاومت حرارتی آنها است. بنابراین توصیه می کنیم که مشخصاٌ به دنبال محصولی باشید که وظیفۀ اصلی آن حفاظت از مو در برابر حرارت عنوان شده باشد و بعد از آن وظایف دیگری را نیز دنبال می کند.

۶-     روغن های درمانی (مانند روغن های آبرسان)

این روغن ها به احتباس رطوبت در داخل موهایتان کمک می کنند. بنابراین می توانید با استفاده از آنها، موهایتان را خوشحال کنید. با توجه به روغن بودن آنها، در میزان مصرف به خصوص اگر دارای مو هایی کم پشت یا تار مو هایی نازک هستید دقت کنید تا باعث خوابیدن موهایتان نشود یا ظاهری چرب و کثیف به مو ها ندهند. علاوه بر این، حتی المقدور با فاصله از پوست سر آنها را استفاده کنید. استفاده از آنها نزدیک به ریشۀ مو نیز باعث کثیف به نظر رسیدن آنها خواهد شد.

بسته به نوع روغن میتوانید آنها را قبل یا بعد از استفاده از ابزار حرارتی خود به کار گیرید. مثالاً پس از اتمام کار با سشوار، می توانید مقدار کمی از روغن نارگیل یا آرگان را در کف دست ریخته، آن را با مالش بین دستان گرم کنید. سپس با کمک شانه کردن با انگشتان، ابتدا نوک موها و سپس ساقه موهایتان را به آن تماس دهید. در میزان مصرف محتاط باشید!

۷-    اسپری مو (فیکساتور ها) و حالت دهنده ها

فیکساتور ها که به تأسی از اولین برند ارایه شده تحت نام تافت، عموماً با این نام شناخته می شوند باید در آخرین مرحله و پس از اتمام کارتان با ابزار حرارتی مورد استفاده قرار گیرند. ممکن است برخی افراد در زمان استفاده از اتو مو های حالت دهنده (Curling Iron) یا خودمانیش بابلیس، برای آنکه تاب موها مشخص تر باشند یا دوام بیشتری پیدا کنند، قبل از استفاده از اتو، از اسپری استفاده کنند. این موضوع به شدت نهی می شود زیرا امکان آسیب و سوختگی مو ها را بیشتر می کند.

توصیه هایی در زمان استفاده از محصولات مو

حال که  آشنایی کلی با ترتیب استفاده از محصولات  مو را پیدا کردید، مطالب زیر را نیز به یاد بسپارید:

   • در زمان استفاده از محصولات مو  و حالت دهنده ها، به حجم و بلندی آنها توجه کنید. اندازۀ مناسب از حجم محصول در حصول نتیجۀ مطلوب مهم است. ممکن است برای موهای کم پشت و نازک خود حجم زیادی از یک سرم روغنی یا سیلیکونی را استفاده کنید.با این کار ممکن است نتیجه بگیرید که بر خلاف ادعای محصول، موهایتان ظاهر چربی به خود می گیرند. در مقابل، برای موهای پر پشت خود اندازۀ کمی از محصول را استفاده کنید و تصمیم بر بی اثر بودن آن محصول بگیرید؛
   • با توجه به آنکه الکل باعث خشک شدن مو ها می شود، به دنبال محصولاتی باشید که بدون الکل هستند. این مورد را در خصوص پارابن نیز رعایت کنید؛
   • با توجه به ترکیب شیمیایی مو ها و اثری که SLS ها (سدیم لوریل یا لورث سولفات ها) روی موها و پیوند های شیمیایی آنها دارند به دنبال شامپو، نرم کننده یا ماسک مو هایی باشید که بدون این ترکیب های شیمیایی باشند. چنانچه موهای فر یا تابداری دارید، موضوعیت آن بیشتر می شود و پس از چند بار استفاده شاهد تغییراتی که در پیچ و تاب گیسوانتان ایجاد می شود خواهید بود؛
   • در مورد کرم ها و سرم ها بهتر است از نوک موها شروع کنید و آرام آرام به سمت بالا حرکت کنید. به عبارتی در بیشتر موارد نیاز است تا ساقه های نزدیک به ریشه و پوست سر کمترین ارتباط حجمی را با محصولات پیدا کنند. البته این موضوع در مورد حجم دهنده ها صادق نیست!

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

Corp.mymonat.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *