loading

رشد مو و سلامت آن: خوراکی های مفید

تصویر شاخص

رشد و سلامت مو ها شاید یکی از فاکتورهایی باشد که در ظاهر خوب، اثر مثبتی دارد. قبلاً در مورد اینکه چه عواملی می توانند بر رشد موها موثر باشند، صحبت کردیم. در این نوشتار، قصد داریم ابتدا با گروه های ویتامین ها و مواد معدنی که بر رشد، سلامت و همچنین جلوگیری از ریزش موها مفید هستند، آشنا شویم و سپس به تعدادی از مواد خوراکی که می توانند در این زمینه ها به ما کمک کنند، اشاره می کنیم. همراه بمانید.

ملزومات داشتن موهایی سالم و بدون ریزش

در حالت کلی، و نه تنها برای موها، ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد سلولی نرمال و عملکرد مناسب ارگان ها و اجزای بدن مورد نیاز هستند. با توجه به اینکه فولیکول های زیر پوست سر نیز زنده تلقی می شوند، این مواد برای تقویت و عملکرد آنها نیز کاربرد دارند. در صورتی که بنا به دلایل مختلف، میزان ورود این مواد مغذی به داخل بدن کاهش یابد، حفظ مو برای بدن در اولویت های بعدی کارکردهای آن قرار می گیرد و احتمالاً ریزش مو تجربه خواهد شد.

باید توجه داشت که مصرف بیش از اندازۀ ویتامین ها و مواد معدنی لزوماً به معنای تأمین سلامت و قوت مو ها نیستند و استفادۀ بیش از حد از آنها می تواند اثر سوء داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از حد نرمال ویتامین A که برابر ۱۳۰۰میکرو گرم در روز  برای افراد بالاتر از ۱۹ سال است، می تواند منجر به ریزش مو شود.

ویتامین های گروهB

این گروه از ۸ ویتامین محلول در آب تشکیل می شود:

تیامین (B1)

ریبوفلاوین (B2)

نیاسین (B3)

اسید پانتوتنیک (B5)

ویتامین (B6)

بایوتین (B7) با نام دیگر ویتامین H

فولات و

ویتامین B12

رژیم غذایی متعادل می تواند این گروه از ویتامین ها را، به غیر از بایوتین، برای بدن فراهم کند. در صورتی که میزان ریبوفلاوین، بایوتین، فولات و B12 در بدن کم باشد، ریزش مو اتفاق می افتد.

بایوتین بیشتر در مواد پروتئینی یافت می شود. بدین منظور باید ابتدا پروتئین به بایوتین آزاد شکسته شود. حاصل این شکست می تواند دررودۀ کوچک و کبد برای مدتی ذخیره شود. در زمان بارداری، شیردهی، مصرف آنتی بیوتیک و داروهای مربوط به صرع، میزان این ویتامین در بدن کاهش می یابد. گوشت قرمز و تخم مرغ از منابع پروتئین هستند.

منابع غنی بایوتینویتامین A

همانگونه که پوست سالم به این ویتامین نیاز دارد، موهای سالم نیز از این ویتامین بهره می برند. فقر یا وجود بیش از اندازۀ این ویتامین در بدن اثر مشابه دارد و آن ریزش مو است. از مواد غذایی که حاوی بتا کاروتن هستند و بدن آن را به این ویتامین تبدیل می کند می توان به اسفناج، کدو تنبل و هویج اشاره کرد. علاوه بر آنکه محصولات حیوانی نیز می توانند منبعی برای این ویتامین باشند.

ویتامین C

آسیب های حاصل از رادیکال های آزاد می توانند فاز رشد را متوقف یا کوتاه کنند. به کمک این ویتامین می توان در برابر این تخریب ها از بدن حمایت کرد. علاوه بر این، اسکوربیک می تواند به ساخت کلاژن که قسمت مهمی از ساختار مو است، کمک کند. مرکبات و توت فرنگی از جمله منابع این ویتامین هستند.

ویتامین D

مقدار کم این ویتامین در بدن با ریزش مو ارتباط دارد علاوه بر آنکه به ساخت فولیکول های جدید نیز کمک می کند. تحقیقات درباره اینکه این ویتامین چقدر و چگونه برای موها و رشد آنها موثر است، ادامه دارد.

ویتامین E

 همانند اسید آسکوربیک، این ریز مغذی هم در برابر عوامل اکسید کننده (رادیکال های آزاد) از بدن مراقبت می کند. در طی یک تحقیق، افرادی که ریزش مو را تجربه می کردند با مصرف مکمل این ویتامین برای ۸ ماه، افزایشی سی و چهار و نیم درصدی در رشد موهای خود را شاهد بودند. این در حالی است که گروه شاهد تنها یک دهم درصد افزایش را تجربه کردند. از منابع آن می توان به تخمۀ آفتابگردان، بادام و اسفناج اشاره کرد.

آهن

آهن کمک می کند تا سلول های خونی بتوانند اکسیژن را به سلول ها برسانند. بنابراین، این عنصر نقش مهمی را برای بدن ایفا می کند. از جمله اساسی ترین علل ریزش مو، فقر این ماده در بدن به خصوص برای بانوان است. عدس و تخم مرغ از منابع آن هستند.

در صورتی که بیماری های مزمن داشته باشید یا آنکه گیاهخوار یا وگان باشید، احتمال کاهش سطح آهن در بدن وجود دارد.

روی

روی در رشد و بازسازی ساختار آسیب دیدۀ مو موثر است. علاوه بر آنکه باعث عملکرد درست غدد چربی اطراف ریشۀ مو نیز می شود. چنانچه بدن با کمبود آن مواجه باشد، با ریزش مو سعی در اعلام خطر می کند. احتمالاً انباشت آن در بدن نیز می تواند باعث ریزش مو شود.

بارداری و شیردهی، بیماری های دفعی یا اسهال شدید و همچنین بیماری های کلیوی خطر کاهش سطح روی در بدن را افزایش می دهند.

پروتئین

تارهای مو تقریباً تماماً از پروتئین ساخته شده اند. بنابر این مصرف مناسبی از این مادۀ غذایی برای مو نافع خواهد بود.

برای رشد بهتر مو چه بخوریم؟

بسیاری از مواد غذایی مصرفی ما، مجموعه ای از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را در خود جای داده اند. بنابراین با مصرف متعادل مجموعه ای از آنها می توانیم مواد مورد نیاز بدن و مو را تأمین کنیم. در ادامه به برخی از مواد غذایی که برای موها مفیدند، اشاره می کنیم.

تخم مرغ

منبعی غنی از پروتئین، بایوتین، روی و سلنیوم که به رشد و سلامت موها کمک فراوان می کند.

توت ها

سرشار از ویتامین C هستند. بنابراین مصرف آنها منفعتی چندگانه برای بدن خواهد داشت.

اسفناج

سبز برگی که سرشار از فولات، آهن، ویتامین های A و C است.

ماهی های چرب

ماهی هایی همچون سالمون، شاه ماهی، ساردین و ماهی خال خالی (از خانواده ماهی تون) انتخاب های خوبی خواهند بود. این ماهی ها منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. امگا ۳ علاوه بر کمک به سلامت بدن، به درخشانی مو ها نیز کمک خواهد کرد.

ماهی های چرب  همچنین حاوی پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین های گروه B هستند.

آووکادو

این میوه ها سرشار از چربی های سالم، ویتامین E، ویتامین C و اسید های چرب هستند.

مغز ها

مغز ها به دلیل وجود منابع مغذی ویتامینی و معدنی در افزایش رشد مو می توانند موثر باشند. به عنوان مثال ۲۸ گرم بادام درختی، سی و هفت درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین E را تأمین می کند. علاوه بر این، مغز ها دامنه گسترده ای از ویتامین های گروه B، روی و اسیدهای چرب را نیز برای ما فراهم می کنند.

دانه های خوراکی

این دانه ها هم همچون مغز ها کالری کم و مواد مغذی بسیاری دارند. این مواد شامل ویتامین E، روی و سلنیوم می شوند. ۲۸ گرم تخمه آفتابگردان ۵۰ درصد نیاز روزانۀ ویتامین E و ویتامین های گروه B را تأمین می کند. از دیگر دانه های خوراکی مفید، تخم کتان و دانه های چیا هستند.

فلفل های شیرین

این نوع از فلفل ها، سرشار از ویتامین C اند که در رشد مو موثر می باشند. مقدار این ویتامین در  فلفل های زرد، ۵ برابر این ویتامین در پرتغال است. علاوه بر این، فلفل های شیرین، حاوی ویتامین A نیز هستند که در رشد و تولید سبوم موثر خواهد بود.

منابع غذایی مفید در رشد مومیگو

این آبزی، منبع غنی از پروتئین، ویتامین های گروه B، روی، آهن و ویتامین D است. میگو همچنین مقدار کمی از امگا ۳ را تأمین می کند. از دیگر مواد مغذی میگو، پروتئین، ویتامین های C و D، روی و آهن است.

لوبیاها

منابع خوبی از پروتئین، روی، آهن، فولات و بایوتین که همگی برای سلامت بدن و  رشد و سلامت مو ها موثر هستند.

دانه های سویا

تحقیقات نشان داده اند که ترکیبی به نام اسپرمیدین در دانه های سویا می تواند در رشد موها مفید باشد.

گوشت قرمز

این منبع پروتئین به سلامت و قوت فولیکول های مو کمک خواهد کرد. گوشت قرمز سرشار ار نوعی آهن است که به راحتی توسط بدن جذب می شود و کمک می کند تا گلبول های قرمز به سلول های بدن از جمله سلول های فولیکول مو، اکسیژن برسانند.

ماست یونانی

سرشار از پروتئین و ویتامین B5 که در رشد موها موثر هستند. علاوه بر این می تواند در جلوگیری از نازک شدن تارهای مو مفید باشند.

دارچین

این چاشنی می تواند در افزایش جریان خون و رساندن اکسیژن به فولیکول های مو موثر باشد. می توانید آن را در تست فرانسوی خود، قهوه، چای، بیسکوییت دایجستیو خود و مانند اینها استفاده کنید.

می توانید از چاشت خود با پاشیدن این ادویه روی لایه ای از عسل مالیده شده بر بیسکوییت دایجستیو خود  لذت ببرید.

 

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *