loading

انواع ماسک صورت


ماسک های صورت از جمله روتین های مراقبت پوستی هستند که هر فرد فارغ از جنسیت و برای رسیدن به پیراستگی ظاهر و بهبود وضعیت پوست خود می تواند از آنها استفاده نماید.

شاید در نگاه اول، اینکه بخواهیم مطلبی در مورد آنها بنویسیم به نظر کمی ساده انگارانه بیاید؛ ولی مجبوریم در این مورد کمی با شما مخالفت کنیم.

این مخالفت از آنجا سرچشمه می گیرد که اگر ساختار و نوع پوست خود را بشناسیم، می بینیم که هر پوستی، نیازها و مراقبت های خاص خود را می طلبد. فارغ از اینکه بخواهیم از یک محصول خانگی استفاده کنیم یا یک نوع کارخانه ای، قدم اول در انتخاب ماسک صورت آن است که بدانیم اصلاً هدف ما از استفاده از آن چیست و به دنبال چه چیزی هستیم؟ آیا آبرسانی به پوست مورد نظر است یا آنکه به دنبال افزایش شفافیت آن هستیم؟ می خواهیم ماسک در  لایه برداری از پوست به ما کمک کند یا می خواهیم از شر جوش های سر سیاه راحت شویم؟

شاید موضوع در مورد محصولات کارخانه ای با وجود راهنمایی ها و اطلاعات ارائه شده روی بسته بندی توسط سازنده راحت باشد ولی وقتی نوبتِ دست به کار شدن خودمان باشد و وارد مرحلۀ تصمیم گیری در مورد انتخاب مواد تشکیل دهندۀ محصول خانگیمان شویم، باید کمی وسواس به خرج دهیم که آیا به عنوان مثال استفاده از آب سیب زمینی برای پوست من مناسب است؟ می توانم هر نوع ماستی را استفاده کنم؟ می توانم ماست و جوش شیرین را همزمان روی پوست خود امتحان کنم و مواردی از این قسم.

بنابراین اگر کمی در مورد موضوعات، دقت بیشتری به خرج دهیم می بینیم که وارد پروسه ای خواهیم شد که باید وقت و دقت کافی صرف کنیم تا نتیجۀ درستی را پس از استعمال ماسک بگیریم.

با توجه به موارد بالا، تیم iamshima تصمیم گرفت مطالب مربوط به انواع ماسک ها، مواد مورد استفادۀ خانگی و برخی انواع پر کاربرد و مفید و سادۀ خانگی را در سلسله مطالبی برای شما عزیزان گرد آوری کند. در این راستا ابتدا در این مقاله به انواع آنها می پردازیم و در نوشته های بعد مرتبط با این موضوع، به موارد فوق الذکر اشاره می کنیم.

۱-   ماسک صورت چیست؟

این محصولات ترکیباتی از مواد مغذی یا معدنی هستند که برای برخی توجهات بیشتر به پوست در کنار روتین های مراقبتی از آن مورد استفاده قرار می گیرند. ادعا می شود با توجه به مواد مورد استفاده، آنها اثرات مختلفی همانند روشن کنندگی، آبرسانی، کاهش آثار خستگی، کاهش چروک و … را به دنبال دارند ولی باید توجه داشت که اثر پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و سالم و توجه به دیگر نکات پیشگیرانه مانند استفاده از انواع محصولات ضد آفتاب یا کرم های آبرسان، اثر بیشتری نسبت به استفاده از ماسک ها دارد و نباید خود را به استفادۀ صرف از ماسک ها محدود نمود.

۲-ماسک های صورت چه کاربردی دارند؟

همان طور که هر محصول مراقبت پوستیِ جلوی آینۀ شما یک یا چند وظیفۀ خاص را بر عهده دارد،  ماسک های صورت نیز این گونه اند. در حالت کلی این محصولات را می توان برای

    • پاکسازی؛
    • تغذیه؛
    • کمک به کاهش چین و چروک؛
    • شفاف کنندگی؛
    • آبرسانی و از این قبیل استفاده نمود.

البته دسته بندی فوق بدین معنا نیست که هر ماسک صورتی تنها یکی از این وظایف را انجام می دهد؛ بلکه همانند یک کرم رتنوید که علاوه بر کاهش چروک می تواند به دلیل مواد سازنده اش به شفافیت پوست شما هم کمک کند، هر کدام از آنها می تواند هم رنگ رخسار شما را زیباتر کند و هم پوستی پاک شده از آلودگی ها را تحویلتان دهد!

۳-   چه موقع از ماسک های صورت استفاده می شود؟

استفاده از ماسک های صورت به خصوص از نوع مراقبتی آنها، معمولاً یکی از مراحلی است که در زمان پاکسازی پوست استفاده می شود. از آنجا که در یک جلسۀ حرفه ای پاکسازی و مراقبت پوستی (فِیشال- بله عزیزان فِیشال، نه فیشیال یا فشیا یا چیزهای عجیب و غریب دیگر)، پوست تحت پروسه های آماده سازی اولیه (بخور های گرم و سرد)، پاکسازی، تخلیۀ انواع جوش ها و مراقبت های دیگر قرار می گیرد، ممکن است پس از اتمام مراحل گفته شده، از خود حالاتی مانند خشکی، قرمزی، آزردگی و مانند اینها را نشان دهد. در این حالت با استفاده از یک ماسک مناسب به پوست کمک می شود تا شرایط جدید را تحمل کند یا آنکه قبل از مرحلۀ نهایی از یک نوع مراقبتی آنها استفاده می شود.

در صورتی که ماسک خود را غیر از پروسۀ فیشال حرفه ای انجام می دهید بهتر است:

قبل از استفاده، پوست خود را آماده کنید. این آماده سازی شامل پاک کردن پوست از آلودگی ها است. ابتدا با یک پاک کنندۀ مناسب مطمئن شوید پوست و منافذ آن را تمیز نموده اید.

یک پیشنهاد! می توانید ماسک صورت خود را پس از استحمام و زمانی که پوست در معرض بخار آب بوده و همچنین تمیز شده است استفاده نمایید.

توجه داشته باشید همان طور که قبل از استفاده از ماسک صورت باید به مواردی توجه داشت، پس از آن نیز باید مراقب پوست باشید. این کار را می توانید با استعمال کرم مرطوب کننده پس از شستن محصول از روی صورت و گرفتن آب اضافه روی پوست انجام دهید.

۴-   چطور از انواع مختلف ماسک ها استفاده کنیم؟

اولین قدم در انتخاب، در نظر گرفتن نوع پوستتان است. اگر در پروسۀ فیشال توسط فرد حرفه ای باشید، او می داند چه نوع محصولی برای شما مناسب است در غیر این صورت:

   • آبرسانی

چنانچه هدفتان، افزایش آبرسانی به پوست باشد، می توانید از محصولات نقابی یا کرمی استفاده کنید. این نوع از ماسک های آبرسان را می توانید در تمام طول شب روی پوست خود نگهدارید زیرا به عنوان مثال در مورد ماسک های کرمی، مواد موثر در طول شب به داخل پوست نفوذ کرده و صبح روز بعد آثار آن را متوجه خواهید شد.

   • ماسک های رسوبی و خاک رسی

ماسک هایی که مادۀ اصلی تشکیل دهندۀ آنها این مواد هستند، می توانند برای پوست های چرب مورد استفاده قرار گیرند. پس از استفاده از این ماسک ها می توانید شاهد کاهش میزان چربی موجود در پوست خود باشید.

   • ماسک های آنزیمی

ماسک های کرمی آنزیمی، ژلی و همچنین حبابی برای انواعی از پوست که مستعد آکنه هستند، مناسب است.

   • ژل ها

این ماسک ها بیشتر برای پوست های حساس مناسب خواهند بود.

علاوه بر دسته بندی های فوق، هر نوع و مدل از این ماسک ها در فرم های مختلفی یافت می شوند که در ادامه به تشریح هر کدام از آنها می پردازیم.

۵-   انواع ماسک های صورت

ماسک های صورت متناسب با نوع پوستی که برای آن استفاده می شوند، از نظر ظاهری اشکال مختلفی به خود می گیرند تا بتوانند بیشترین همخوانی را با نوع پوست پیدا کنند.

   • ماسک های کرمی

این محصولات به هر دو صورت پیل آف و نیازمند شستشو یافت می شوند. برای استفاده باید آنها را به صورت یکنواخت روی پوست صورت پخش نمود و پس از سپری شدن زمان پیشنهاد شده آنها را از روی صورت پاک نمود.

   • ماسک های حبابی (Bubble masks)

ماسک هایی هیجان انگیز! آنها پس از آنکه در معرض هوا قرار بگیرند، به حالت حباب- حباب در می آیند. هرچه حجم مادۀ استفاده شدۀ اولیه بیشتر باشد، با حجم کف و حباب بیشتری روی صورت مواجه خواهید شد!

   • ماسک های نقابی

این محصولات در واقع صفحه ای از نسوج هستند که به مواد موثر آغشته شده اند. پس از خارج کردن آنها از بسته بندی، باید آن را با اجزای صورت هماهنگ کرد و سپس روی پوست صورت قرار داد. در زمان استفاده از این ماسک، مطمئن شوید که نقاب به صورت شما کاملاً چسبیده است.

   • ماسک های با پایۀ رسوب یا خاک رس

استفاده از این ماسک ها ممکن است کمی سخت باشد زیرا پس از خشک شدن غبار خاک می تواند به همه جا سرایت کند. برای استعمال آنها بر روی صورت می توان از اپلیکاتور ها، قلم مو ها (مثل قلم موهای باد بزنی ظریف و کوچک یا هر نوع قلم مویی که بتوان ماسک را به راحتی روی صورت پخش نمود) یا حتی سر انگشتان استفاده نمود. در صورت استفاده از قلم مو به حجم موها و نرمی آنها توجه داشته باشید تا باعث جذب بیش از اندازۀ محصول به قلم مو نشوند.

   • ماسک های ژلی

اینها نیز همانند انواع کرمی مورد استفاده قرار می گیرند.

   • ماسک های در طول شب

محصولاتی که اکثراً برای آبرسانی به پوست در طول شب و زمان استراحت مورد استفاده قرار می گیرند. به مقدار کافی از آن را روی صورت خود پخش کنید و خواب خوش خود را تجربه کنید.

۶-    پاک کردن ماسک از روی صورت

صرفنظر از ماسک هایی که در طول زمان مورد استفاده جذب پوست می شوند،

   • پیل آف و نقابی

که معمولاً بیشتر در حالت تجاری یافت می شوند تا محصولات خانگی و در سالن های اسپا و پاکسازی پوست، فرمی لزج و ژله ای دارند که پس از قرار گرفتن در معرض هوا، حالت چسبیده به پوست پیدا می کنند. برای پاک کردن این ماسک ها از روی صورت، باید مادۀ خشک شدۀ چسبیده به پوست را از صورت جدا کنید. این نوع ماسک به دلیل خاصیت چسبندگی، بیشتر برای پاک سازی صورت از سلول های مرده یا چربی ها و آلودگی های جمع شده در منافذ پوست استفاده می شود. البته گاهی ممکن است برای جلوگیری از درد ایجاد شده، ماسک را کمی نمناک کرد و در واقع با حل کردن آن، آن را از روی صورت پاک نمود. معمولاً پس از جدا کردن ماسک یا نقاب خشک شده از پوست، احتیاجی به شستشو با آب نیست. توجه داشته باشید برای جدا کردن ماسک از روی صورت بدون استفاده از آب، حرکت دست باید از پایین به بالا باشد.

   • شستشو با آب

این نوع شامل انواعی هستند که معمولاً در خانه تهیه می شوند، پوست صورت را همانند یک لایه می پوشانند و متناسب با غلظت ماسک در درجات مختلفی از خشک شدن قرار می گیرند. این ماسک ها بیشتر شامل انواعی هستند که خاصیتی غیر از پاک سازی دارند و در غالب ماسک های نقابی، کرمی، ژلی، رسوبی و خاک رس دیده می شوند. برای پاک کردن آنها از روی پوست صورت می توانید از آب ولرم و حرکات دورانی سر انگشتان روی پوست استفاده کنید. در برخی موارد که ماسک هنوز اثری از رطوبت در خود دارد، می توانید ابتدا با استفاده از پد یا پنبه ماسک را از روی صورت پاک کنید و سپس پوست را با آب شستشو دهید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع کمکی

Healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *