loading

۱۳اشتباه در زمان استفاده از ماسک های زیبایی


ماسک های صورت، چه از نوع خود ساختۀ خانگی و چه از نوع شرکتی، با اقبالی روز افزون مواجه شده اند. این ماسک ها در شکل ها و اهداف گوناگون توسط آقایان و خانم ها در خانه ها یا سالن های زیبایی، اسپاها و مراکز ارائه دهندۀ خدمات فیشال مورد استفاده قرار می گیرند. اما آیا استفاده از این ماسک های زیبایی به درستی انجام می شود؟ به بیانی دیگر آیا ممکن است اشتباهاتی را در زمان استفاده از آن ها مرتکب شویم؟ برای دانستن، همراه بمانید.

اشتباهات رایج در استفاده از ماسک صورت

۱-    به نوع پوست خود توجه نمی کنیم.

همان طور که شوینده ها و پاک کننده ها بر اساس نوع پوست انتخاب می شوند، ماسک های صورت نیز چه از نوع خانگی باشند و چه از نوع کارخانه ای، باید متناسب با نوع پوست انتخاب شوند. به عنوان مثال، زمانی که پوست شما خشک است، چنانچه از محصولات ساخته شده برای پوست نوع چرب استفاده کنید، باعث خشکی بیشتر پوست خود خواهید شد و چه بسا در بلند مدت، به دلیل آنکه پوستتان برای جبران خشکی تحمیل شده، سبوم تولید می کند، پوستتان از نوع خشک به نوع چرب تغییر ماهیت دهد.

۲-قبل از استفاده از ماسک صورت، پوست خود را تمیز نمی کنید.

اشتباه رایج دیگر آن است که با این فکر که ماسک، از روی صورت شسته خواهد شد و بنابراین همزمان  صورت نیز تمیز می شود، پوست خود را قبل از استفاده از آنها، تمیز نمی کنید. به یاد داشته باشد که چنانچه از مرحلۀ تمیز کردن صورت عبور کنید، در واقع شما ماسک را به جای اینکه در تماس مستقیم با پوست صورت قرار دهید، بر لایه ای از چربی ها و آلودگی ها مصرف کرده اید که نمی گذارند آن سطح تماس مطلوب بین محصول و پوست صورت برقرار شود. بنابراین قبل از استفاده از هر نوع ماسکی، بهتر است ابتدا صورت خود را طبق روال عادی یا حتی با دقت و وسواس بیشتری تمیز نمایید.

facial cleamsing

۳-با دستهای کثیف، ماسک را استفاده می کنید.

این موضوع، برای پوست شما مهم است. اگر با دست آلوده، مواد ماسک را روی صورت پخش کنید یا با دست آلوده، ماسک های نقابی را روی صورت قرار دهید، این احتمال وجود دارد که باکتری ها و آلودگی ها به ماسک منتقل شده و تا زمان پاک کردن از روی صورت، در تماس با پوست باقی بمانند. این، می تواند باعث التهاب، جوش یا موارد دیگر شود.

۴- فکر می کنید که هر چه بیشتر، بهتر!

همانند دیگر محصولات پوستی، مقدار مورد استفاده از آنها در هر بار مهم است. یک لایۀ ضخیم از ماسک باعث عملکرد بهتر آن نخواهد شد. بهتر است یک لایۀ یکنواخت ولی با ضخامت مناسب روی پوست بکشید.

۵-ماسک صورت نقابی را به اندازۀ صورت خود در نمی آورید.

نوع استخوان بندی صورت هر فرد با فرد دیگری متفاوت است و این، باعث می شود اندازۀ صورت افراد با یکدیگر فرق کنند. اما در اغلب ماسک های نقابی، به این موضوع توجه نمی شود و آنها در یک اندازۀ واحد یا نهایتاً در سه دسته بندی کوچک، متوسط یا بزرگ تولید و روانۀ بازار مصرف می شوند. شما باید قبل از استفاده از ماسک های نقابی مطمئن شوید که نقاب به طرز درستی روی صورت شما قرار می گیرد. در صورت لزوم، اندازۀ کلی و همین طور برش های مربوط به چشم ها، بینی و دهان را متناسب با صورت خود تغییر دهید.

۶-فقط در طول روز از ماسک استفاده می کنید.

درست است که برخی از ماسک ها به دلیل خشک شدن روی صورت نباید به مدت زیادی در روز یا در طول شب و زمان خواب روی پوست بمانند اما می توانید محصولاتی را بیابید که تولید کننده، آن را به نحوی فرموله کرده است که امکان استفاده از آن در طول شب فراهم باشد.

۷-ماسک را برای مدت طولانی روی صورت نگه می دارید.

این ایده که هر چه ماسک را بیشتر روی صورت نگه دارید، منفعت بیشتری به دست می آورید درست نیست. باید توجه داشت که ظرفیت پوست برای دریافت مواد مورد نیاز محدود است. علاوه بر آنکه نگهداشتن ماسک می تواند باعث خشکی یا چربی پوست شود. همینطور به یاد داشته باشید که شما برای مدت طولانی نمی توانید عضلات صورت را بی حرکت نگه دارید و زمانی که ماده ای که در حال خشک شدن است روی پوستتان قرار گیرد می تواند در بلند مدت باعث تغییراتی در ظاهر پوست شود.

۸-بعد از استفاده از ماسک صورت، از مرطوب کننده استفاده نمی کنید.

خشک شدن صورت بعد از استفاده از ماسک تا حدی طبیعی است بنابراین برای بازگرداندن رطوبت به پوست حتماً از مرطوب کنندۀ خود استفاده کنید.

۹-به طور مداوم از آنها استفاده نمی کنید.

این فکر که از ماسک ها تنها قبل از یک موقعیت مهم همانند حضور در یک جشن استفاده کنید را کنار بگذارید. پوست صورت همواره در معرض استرس های فیزیکی محیطی و حتی رفتاری ما است و بنابراین همواره نیازمند توجه است. همانند سایر محصولات مراقبت پوستی، برای استفاده از ماسک ها نیز یک برنامۀ منظم داشته باشید. با توجه به دستور مصرف تولید کننده یا حتی وضعیت پوست و پاسخگویی به ماسک، از یک تا سه بار در هفته می توانید از ماسک ها استفاده کنید. در مورد ماسک های خانگی، با توجه به نوع مواد به کار رفته و وضعیت پوستتان بین یک تا ۵ بار در هفته می توانید ماسک خود را به کار ببرید.

۱۰-چند ماسک همزمان را استفاده نمی کنید.

شما می توانید در یک زمان و متناسب با وضعیت پوست در هر منطقۀ صورت، ماسک های مختلفی را امتحان کنید. به عنوان مثال می توانید اگر گونه هایتان جوش زده اند و در عین حال، نگران چروک های پیشانی هستید، برای هر کدام محصول مربوطه را استفاده کنید. نکته ای که در این حالت باید به آن توجه داشته باشید این است که زمان مورد نیاز برای نگهداشتن هر کدام از آنها روی پوست با هم برابر باشند تا مشکلی از نظر اثر گذاری یا پاک کردن صورت از آنها وجود نداشته باشد.

multi-masking

۱۱-بعد از درمان هایی همچون لیزر یا پاکسازی های قوی، از ماسک صورت استفاده می کنید.

باید توجه داشت که بعد از جلسات لیزر، پاکسازی های مکانیکی همچون درمابریشن و مانند اینها، پوست حساس است و استفاده از ماسک ها بر روی پوست می تواند حساسیت و واکنش پذیری آن را بیشتر کرده و حتی موجب آسیب شود.

۱۲-بعد از ماسک، روتین معمول پوستی خود را حذف می کنید.

استفاده از آنها، به این معنا نیست که شما از روتین پوستی خود غافل شوید زیرا که هرچند ممکن است محصول مورد استفاده تان همتای مشابهی در روتینتان داشته باشد ولی جایگزین محصولات دیگر نخواهد شد. بنابراین نباید بعد از ماسک گذاشتن و پاک کردن صورت، قید روتین خود را بزنید.

۱۳-اجازۀ خنک شدن به تولیدات خانگی پختنی را نمی دهید.

محصولات خانگی که باید تحت گرما یا پختن درست شوند باید حداقل به دمای ولرم برسند تا قابلیت استفاده بر پوست را داشته باشند. در غیر اینصورت باعث آسیب و التهاب صورت خواهید شد.

منابع:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *