loading

اکسترکتور و کاربرد انواع آن را بشناسیم


اکسترکتور ها که در مطلب مربوط به پاکسازی خانگی به آنها اشاره شده بود، ابزاری هستند که برای تخلیۀ منافذ پوست از چربی، آلودگی، دانه های سر سیاه، جوش ها و برخی موارد موهای زیر پوستی از آنها استفاده می شود. احتمالاً وجه تسمیۀ این ابزار هم به همین دلیل باشد زیرا که معنای لغوی اکسترکتور (extractor) معادل استخراج کننده و تخلیه کننده در نظر گرفته شده است.  ویژگی مشابه این ابزار ها که دلیل کاربردشان از هم متفاوت است، یک میلۀ عموماً فلزی است که قسمت نوک آنها اشکال مختلفی می گیرد تا بتواند کارایی خاصی داشته باشد.

متاسفانه به اشتباه به  اکسترکتور ها، پیلینگ می گویند. پیلینگ عمل یا پروسه ای است که در آن سطح خارجی پوست تحت تأثیر عوامل فیزیکی یا شیمیایی قرار می گیرد و لایه برداری پوست انجام می شود. یادمان باشد اکسترکتور ها، ابزار هستند مانند پنس و قیچی جراحی. 

انواع اکسترکتور ها

اکسترکتور ها با ظاهر مختلفی که دارند برای اهداف خاصی به کار می روند هر چند ممکن است برخی از آنها در ظاهر خیلی شبیه به هم نیز باشند. این موضوع به خصوص برای اکسترکتور هایی که انتهایشان به صورت حلقه (لوپ) هستند بیشتر به چشم می خورد. نگران تشابه زیاد آنها نباشید. به مرور زمان و کسب تجربه متوجه چگونگی انتخاب مناسب ابزار می شوید. در ادامه به معرفی شکل های مختلف اکسترکتور ها می پردازیم. توجه داشته باشید که لزومی ندارد تمامی این ابزار در اختیارتان باشد بلکه با بررسی هوشمندانه و وضعیت پوستتان می توانید هر کدام از آنها را به طور جداگانه از فروشگاه ها تهیه کنید.

 بررسی قسمت نظرات کاربران در فروشگاه های آنلاینی که محصولات آرایشی و بهداشتی می فروشند، می تواند نقطۀ شروع خوبی برای بررسی قبل از خرید باشند.

۱- اکسترکتور های حلقه ای (بیضی شکل)

این اکسترکتور ها به تخلیۀ منافذ و پاکسازی پوست از جوش های سر سیاه و چربی و مانند اینها بر روی صورت (بینی، پیشانی، گونه ها)، پاها و پشت کمک زیادی می کنند و در انواع مختلفی همچون

    • حلقۀ بزرگ زاویه دار
    • حلقۀ کوچک
    • حلقۀ تخت

در بازار وجود دارند.

نمونه ای از اکسترکتور حلقه ای

اکسترکتور با حلقۀ بزرگ زاویه دار استفاده را برای نواحی با دسترسی سخت مانند گوشه های بینی یا گوش ها راحت می کند. اکسترکتور با حلقۀ کوچک بیشتر برای جوش های سر سفید یا دانه های چربی استفاده می شود و حلقۀ بزرگ تخت زمانی استفاده می شود که به دنبال ایجاد فشاری (بسیار) ملایم بر سطح پوست هستیم. این اکسترکتور را می توانیم برای سطوح با دسترسی آسان همانند پیشانی یا بازوها استفاده کنیم.

 نوع حلقه، به محل مورد استفاده بر می گردد. معمولاً حلقه های تخت یا زاویه دار می توانند انتخاب خوبی باشند. برای تخلیه مناطق مورد نظر کافی است آنها را در زاویه مناسب نسبت به پوست بخوابانید و روی سطح پوست کاملاً آماده شده بکشید. متناسب با میزان آلودگی موجود در منافذ،  آلودگی ها در سر حلقه جمع می شوند. با توجه به وضعیت زندگی شهری و مواجه شدن پوست صورت با آلودگی های محیطی، به نظر می رسد اکسترکتور های حلقه ای یکی از پر استفاده ترین اکسترکتور ها باشند.

۲- اکسترکتور های کاسه ای (قاشقی)

این اکسترکتور ها با ظاهر قاشق مانند خود در مواردی به کار می روند که بخواهیم سِبوم (چربی طبیعی پوست) جمع شده روی پوست را تمیز کنیم. بنابر موقعیت، می توانید کاربرد های دیگری نیز برای آن بیابید!

نمونه هایی از اکسترکتورهای قاشقی

۳- اکسترکتور های گرد

این اکسترکتور ها برای تخلیۀ جوش های چرکی و بالغ مورد استفاده قرار می گیرند و در اندازه های متفاوتی وجود دارند. هر سایز، متناسب با بزرگی جوش انتخاب می شود. برای استفاده کافی است جوش را در مرکز ابزار قرار دهید. با کمی بازی و فشار، آلودگی ها تخلیه می شوند.

۴- اکسترکتور نیشتری (نوک تیز)

در زمانی که جوش ها و برآمدگی های آلودۀ پوستی به راحتی شکافته نشوند و پوست و لایۀ رویی آنها مقاوم باشد از این ابزار کمک گرفته می شود. به کمک سر تیز آن، سوراخ کوچکی روی جوش ایجاد و سپس به کمک ابزار مناسب، آلودگی تخلیه می شود.

نمونه ای از اکسترکتور با دوسر حلقه ای و نیشتری

۵-اکسترکتور مثلثی

حلقۀ تقریباً مثلثی شکل این اکسترکتور برای مواردی همچون تخلیۀ آکنه، آلودگی های سر سیاه، دانه های چربی و مانند اینها کاربرد دارد. شکل ظاهری آنها تا حدودی شبیه اکسترکتور های حلقه ای است با این تفاوت که حلقۀ اینها، ظریفتر، کوچکتر و  مثلثی است. این اکسترکتور ها زمانی استفاده می شوند که به کار بردن حلقه های کشیده ما را به جایی نرسانده باشد. از این اکسترکتور می توانیم به جای حلقه های کوچک یا اکسترکتور های قاشقی نیز استفاده کنیم.

نمونه اکترکتور مثلثی -حلقه ای

۶-انبرک ها

اکسترکتور های انبری، همانطور که از نامشان پیداست، انبر های ظریفی هستند که می توانند از تخلیه تا برداشتن آلودگی های خارج شده از روی پوست مورد استفاده قرار گیرند.

    • انبرک قلابی

با استفاده از این انبر و قرار دادن دو سر آن در کنار جوش ها، به جای آنکه از فشار انگشتان برای خروج آلودگی های جوش استفاده شود، از این انبر استفاده می شود. فشار ایجاد شده، فشاری متناسب خواهد بود تا به پوست کمترین آسیب وارد شود. این انبرک برای بیرون کشیدن موهای زیر پوستی، آلودگی های جوش های سر سیاه، آکنه و دانه های چربی از ریشه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

    • انبرک صاف

این انبرک برای تخلیۀ آکنه های کوچک استفاده می شود.

    • انبرک با سر مورب (سر کج)

این انبرک هم برای تخلیۀ جوش های سر سیاه و آکنه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه انواع انبرک ها

توصیه ها

    • با توجه به آنکه پوست، عضوی حساس است و در صورت برخورد نامناسب و اعمال فشار بیش از اندازه، احتمال زخمی شدن و ایجاد اسکار وجود دارد بنابراین بهتر است در زمان استفاده از اکسترکتور ها، نهایت دقت و صبر را به کار برید.
    • حتماً قبل از استفاده، صورت و ابزار را تمیز کنید و به خوبی بخور گرم دهید تا سطح پوست کاملاً نرم شود. این بخور کار را برای خودتان آسان تر می کند زیرا آلودگی ها راحت تر خارج می شوند و درد کمتری احساس خواهید کرد. حتی المقدور سعی کنید در تمام مراحل کار، به منبع بخار آب نزدیک باقی بمانید تا پوست نواحی دیگر سرد نشوند.
    • پس از اتمام کار از پاک و ضدعفونی نمودن محل استعمال و ابزار به کار رفته غافل نشوید.
    • هیچگاه از بی حس کننده ها استفاده نکنید. با استفاده از آنها، متوجه میزان فشار و درد نمی شوید و در نتیجه با اعمال فشار بیشتر جهت تخلیۀ بهتر و عمیق تر(!) به پوست آسیب وارد خواهید کرد.
    • ممکن است پس از استفاده از آنها و به خصوص کشیدن اکسترکتور های حلقه ای روی سطح پوست، پوست دچار قرمزی و التهاب شود. پس از اتمام مراحل پاکسازی می توانید از پماد های ضد التهاب همانند کرم میموزا (مورد استفاده پس از میکرونیدلینگ) استفاده کنید.
    • در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. می تواند نتیجۀ معکوس برای زیبایی پوستتان به همراه داشته باشد.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

تهیه شده توسط تیم  We are Shimas

۲ دیدگاه

 • با سلام. اکسترکوری که من آنلاین خریدم، مثل ابزار وسطیه شکل اول هست. یه جورایی عاشقشم مخصوصاً وقتی روی چونه و بینی می کشم. من حلقۀ باریک ترو رو به پایین می کشم ولی حلقه ای که کمی پهنا داره رو مثل پارو رو به بالا و نتیجه عالیه. به علاوه چون دستگاه بخور ندارم از ظرف اب جوش استفاده می کنم و تمام مدتی که آینه جلومه سرم رو بالای ظرف نگه می دارم و وقتی آب دیگه بخار خوبی نداشت، دوباره آب رو به جوش میارم.
  ممنون از مطابتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *