loading

چگونه یک فیشال خانگی خوب داشته باشیم؟


فیشال یا پاکسازی (عمیق) پوست، از جمله خدماتی است که هر فرد علاوه بر روتین های روزانۀ خود می تواند هر سه تا چهار هفته یکبار با مراجعه به افراد حرفه ای آن را دریافت نماید.

یک فیشال حرفه ای ابتدا با پاکسازی اولیۀ پوست شما آغاز می شود و سپس با در معرض قرار دادن پوست به بخور گرم آن را آمادۀ مراحل بعدی می کنند. این مراحل با توجه به مواردی که پوست شما با آن درگیر است شامل پاکسازی ها و لایه برداری های متوسط تا قوی، استفاده از ماسک های آبرسان، شفاف کننده، تنظیم کننده چربی، سم زدا و انواع ماسک های دیگر، اکسیژن رسانی و مواردی از این قبیل است.

خوب! وجود سالن هایی که خدمات فیشال را ارایه می دهند به این معنی نیست که ما نمی توانیم خودمان آن را در خانه انجام دهیم و حتماٌ به ابزار و امکانات سالنی نیاز داریم. اتفاقاً به نظر من در صورت شناخت درست، یک فیشال خانگی پروسه ای راحت است که حتی می توان با دید سرگرمی و لذت به آن نگاه کرد و آن را در برنامۀ شلوغ زندگی روزمرۀ خود به عنوان یک جایزه به خود گنجاند زیرا محدودیتی که در سالن برای ما ایجاد می شود در منزل وجود ندارد؛ می توانیم در فواصلی که باید صبر کنیم به کارهایی که برایمان لذت بخش هستند بپردازیم: یک برگ کتاب بخوانیم، به موسیقی مورد علاقه گوش دهیم یا آنکه چشمان خود را ببندیم و چراغ های سیاه افکار شلوغ و جا اشغال کن را خاموش کنیم!

پوست خوب من! آماده ای؟

امکاناتی که شما در منزل برای انجام یک پاکسازی خانگی فراهم می آورید نمونه ای از آنچه در سالن استفاده می شوند هستند. برای انجام فیشال، احتیاج نیست به دنبال امکانات خاصی باشید بلکه با امکانات ساده و ماسک هایی که خودتان ساخته اید نیز  می توانید این کار را انجام دهید که البته  باز هم این موضوع، فیشال خانگی را خاص تر می کند زیرا شما از ماسک هایی استفاده می کنید که از مواد اولیۀ تازه ایجاد شده اند و  شخصی سازی شده هستند.

۱-    پاکسازی اولیه

ابتدا مطمئن شوید که پوست شما از هر کرم، مادۀ آرایشی، چربی و آلودگی پاک شده است. این تمیز کردن ابتدایی را می توانید با شویندۀ معمول خود انجام دهید ولی به یاد داشته باشید که این شوینده قوی نباشد و باعث ایجاد حساسیت و آزردگی پوست نشود. پاک کردن چشم ها را فراموش نکنید. در مورد آنها ظرافت بیشتری به خرج دهید.

پس از استفاده از انواع ژل ها، فوم ها یا شیر پاک کن ها، برای قدم نهایی یک میسلار واتر می تواند کمک بیشتری کند. میسلار واتر ها به شما کمک می کنند تا به خوبی از شر باقیماندۀ آلودگی های محیطی، چربی و آرایش روی پوست خلاص شوید. این پاک کننده ها معمولاً احتیاجی به شستشو با آب ندارند.

۲-    لایه برداری با استفاده از اسکراب ها

پس از پاک کردن ابتدایی پوست حالا نوبت جدا کردن تعداد بیشتری از سلول های مردۀ پوست از روی سطح آن است. به کمک اسکراب های خانگی یا کارخانه ای و استفاده از برس ها یا اسفنج های مخصوص می توانید این کار را انجام دهید. توجه داشته باشیدکه استفاده از برس یا اسفنج لایه بردار یک باید نیست و استفاده از آنها به راحتی شما و اثر بهتر اسکراب کمک می کند و در صورتی که به آنها دسترسی ندارید می توانید از سرانگشتان خود استفاده کنید.

در این مرحله باز هم باید به نوع پوست خودتان توجه کنید و اسکراب مناسب را انتخاب کنید. بهتر است از اسکرابی استفاده کنید که پوست را تحت فشار شدید قرار ندهد ولی خیلی هم نرم (آنگونه که اسکراب های مناسب استفادۀ روزانه هستند) نباشد. اسکراب را با حرکات دورانی بدون فشار زیاد روی پوست نمدار خود پخش کنید و پس از یکی دو دقیقه آن را با آب ولرم از روی صورت پاک کنید.

۳-    نرم کردن پوست

هدف از پاکسازی آن است که شما بتوانید به رفع گرفتگی منافذ پوست، تمیز کردن چربی پوست (سبوم)، جوش های چربی و سر سیاه، جداسازی راحت تر سلول های مردۀ پوست و در نهایت به بهبود ظاهر پوست بپردازید. برای این کار باید کمترین آسیب را به پوست زد. زمانی که به دنبال تخلیۀ جوش ها یا منافذ هستیم، در صورتی که پوست آماده نباشد، خروج آلودگی ها می تواند باعث آسیب هایی به پوست شود.

برای نرم کردن پوست می توان از بخور گرم استفاده کرد. اگر یک دستگاه بخور گرم در اختیار باشد که تکلیف مشخص است. در صورت عدم دسترسی می توان در ظرفی با حجم مناسب، آب را به جوش آورد و سپس (پس از برداشتن ظرف از روی شعله) صورت را در معرض بخار آب حاصله قرار داد. می توان با پارچه ای روی سر و ظرف را به طور همزمان پوشاند تا در معرض بخار آب بیشتری قرار گرفت. سر را در فاصلۀ حدود ۱۵ سانتی متری یا کمتر از سطح آب و با توجه به حجم بخار ایجاد شده نگهدارید و به مدت تقریبی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این وضعیت باقی بمانید تا پوست به اندازۀ کافی نرم و آماده شود.

۴-    تخلیۀ جوش ها و منافذ

قدم بعد، تمیز کردن منافذ و رفع گرفتگی ها (مانند پر شدگی منافذ گونه، بینی و چانه) و تخلیۀ جوش ها در زمانی که پوست هنوز گرم و اثر بخار گرم روی آن باقی مانده است می باشد. می توانید با وسایل مخصوصی که برای این موضوع طراحی شده اند (اکسترکتور) و تحمل کمی درد، این کار را انجام دهید. در زمان انجام این کار بسیار مراقب باشید تا به پوست خود آسییب نرسانید. علاوه بر این بهتر است ابتدا اکسترکتور را ضد عفونی کنید. چنانچه در فیشال خانگی نوپا هستید، پوستتان ذاتاً حساس و نازک است، از رتنویدها استفاده می کنید یا به تازگی شروع به توجه به پوست خود کرده اید می توانید این کار را به افراد حرفه ای در جلسۀ فیشال سالنی خود بسپارید. هیچگاه اکسترکتور را روی پوست آماده نشده استفاده نکنید. می تواند باعث ایجاد زخم و اسکار شود.

استفاده از اکسترکتور

۵-    سم زدایی

پس از آنکه لایه های مردۀ پوست را که مزاحم هستند، برداشتیم، می توانیم وارد مرحلۀ بعد که شامل سم زدایی و رفع آلودگی های ناشی از زندگی ماشینی امروزی است شویم. این کار را می توان با کمک انواع ماسک های رس که متناسب با نوع پوستتان انتخاب شده اند انجام داد. رس با توجه به ترکیبات مواد معدنی که در خود دارد علاوه بر پاکسازی پوست می تواند آن را تغذیه هم بنماید.

۶-    استفاده از تونر

پس از پاک کردن ماسک مرحلۀ قبل، می توانید برای اطمینان بیشتر  از یک تونر مناسب استفاده کنید. استفاده از تونر کمک می کند تا مواد اضافی که ممکن است پس از تمیز کردن ماسک همچنان روی پوست شما قرار دارند، پاک شوند. همچنین منافذ نا مناسب پوست را جمع می کند.

۷-    ماساژ

در صورتی که به اسلوب ماساژ دادن صورت آگاهی دارید یا ابزار ماساژ صورت در دسترس تان است، می توانید در این مرحله کمی با پوست خود بازی کنید تا با افزایش میزان گردش خون،  هم آن را برای مراحل بعد آماده تر کنید و هم ماهیچه های صورتتان را مورد لطف قرار دهید.

۸-    ماسک مورد نظر خود را استفاده کنید.

پس از انجام اقدامات بالا و با توجه به آنکه لایه های پوست در آمادگی مناسبی قرار گرفته اند حالا نوبت ماسک های مختلف آبرسان، کلاژن ساز، شفاف کننده و مانند اینها است. پیشنهاد ما آن است که ابتدا ماسک های کلاژن ساز مورد توجه قرار گیرند و پس از پاک کردن آنها ماسک های آبرسان و انواع دیگری را که متناسب با وضعیت پوستتان انتخاب کرده اید را استفاده کنید.

۹-    مراقبت های درمانی

در این مرحله می توانید در صورت نیاز پوستتان ماسک ها و کرم ها و سرم های درمانی مانند رفع تیرگی پوست، آکنه و مانند اینها را استفاده کنید. بهتر است در هر بار جلسۀ فیشال، یک مشکل را مد نظر قرار دهید و پوستتان را در معرض هجوم انواع و اقسام درمان ها قرار ندهید.

۱۰-                       کرم دور چشم

با توجه به تمامی فعالیت هایی که روی پوست انجام شده است، ممکن است پوست ظریف این ناحیه در عین دریافت توجه کمی هم آزرده شده باشد. می توان به کمک یک کرم دور چشم و اعمال با ظرافت آن در اطراف چشم، پوست را آرام کرد.

۱۱-                       اتمام کار

پس از آنکه ماسک های مورد نیاز را استفاده کردید، آخرین مرحله مرطوب کردن پوست است. ممکن است شما از یک ماسک مرطوب کننده و آبرسان استفاده کرده باشید ولی با این حال نباید پروسۀ پاکسازی را بدون استفاده از کرم مرطوب کننده به پایان برسانید.

ملاحظات

  1. به عنوان یک جمعبندی، با توجه به آنکه هدف فیشال مراقبت بیشتر پوست است، مراحل آن را می توان به قدم های کلی زیر خلاصه کرد:
    • پاکسازی سطحی و عمقی پوست؛
    • توجه به لایۀ درونی پوست؛
    • توجه به لایۀ بیرونی پوست؛ و
    • اتمام کار.

۲- برس لایه بردار (یا فیشال براش، برس فیشال یا عناوینی از این دست) ابزاری است که دارای موهای متراکم و در درجات مختلفی از زبری و نرمی ایجاد شده است. هرچه موهای برس نرم تر باشد تواتر استفاده تان می تواند بیشتر باشد (به طور روزانه می توانید از آن استفاده کنید). موهای ضخیم تر و زبرتر را باید در فواصل زمانی بیشتری مورد توجه قرار دهید.

برس پاکسازی

برس پاکسازی2

برس پاکسازی3

۳- برای پاک کردن صورت از ماسک های هر مرحله می توانید علاوه بر شستشو با آب، میسلار واتر خود را نیز استفاده کنید تا مطمئن شوید مواد ماسک به خوبی از سطح پوست پاک شده اند.

۴- با توجه به آنکه محیط و استایل زندگی هر فرد بر کیفیت پوست او تأثیر می گذارد، نمی توان نسخه ای واحد برای تعداد دفعات انجام فیشال خانگی ارایه داد. ولی بر اساس نظر متخصصین یک فیشال هفتگی در خانه می تواند اثرات خوشایندی بر پوست بگذارد. اگر فیشال را دو بار در هفته انجام می دهید، مراقبت ها و ماسک های مورد استفاده را سبک کنید. پوست ظرفیت محدودی برای پذیرش دارد و اعمال بیش از اندازه می تواند اثر معکوس بگذارد.

۵- در زمانی که از ماسک ها و رس های شرکتی استفاده می کنید، به توضیحات تولید کنندۀ محترم در خصوص تعداد دفعات مصرف توجه داشته باشید. چنانچه از روی توضیحات نتوانستید تصمیم بگیرید یا آنکه احساس کردید ماسک هایتان تداخل زمانی دارند، از لیست زیر تقلب کنید:

    • ماسک های نقابی هفته ای یکبار استفاده شوند؛
    • ماسک هایی مانند ماسک های ساخته شده از کربن فعال با توجه به قدرت پاک کنندگی و نفوذ، باید ماهی یکبار استفاده شوند؛
    • ماسک های بر پایۀ رس را می توانید بر اساس نوع پوست یک تا دو بار در هفته مصرف کنید؛
    • استفادۀ دو بار در ماه ماسک های ژلاتینی، تعداد معقولی است.

۶- قبل از مصرف هر نوع ماسک خانگی یا شرکتی، حتماً ۲۴ ساعت قبل، تست حساسیت را انجام دهید. در صورت بروز قرمزی، خارش، التهاب و مانند اینها، از مصرف ماسک بر روی پوست صورت صرفنظر کنید.

۷- بهتر است چند تکنیک سادۀ ماساژ صورت را در چنته داشته باشید تا از آنها، هم در پروسۀ فیشال خانگی و هم در زمان استفاده از کرم های مراقبتی روزانۀ خود بهره ببرید.

۸- کسانی که در سالن ها خدمات پوست ارایه می دهند، هر تعداد دورۀ آموزشی گذرانده باشند و مدرک تأیید شده از مراکز معتبر داخلی و بین المللی و مانند اینها را دریافت کرده باشند باز هم در صلاحیتی به اندازۀ یک پزشک متخصص نیستند؛ پس توصیه های درمانی آنها در خصوص مشکلات پوستی و به کارگیری پماد ها و محلول ها را با دیدۀ شک بنگرید.

۹- با توجه به مراحل مراقبتی، بهتر است در صورت امکان، فیشال را شب هنگام و قبل از خواب انجام دهید تا در زمان استراحت شبانه تان و با توجه به آنکه پوست خود را در شب بازسازی و تجدید قوا می کند، نفع بیشتری از خدمات ارایه شده ببرد.

فیشال خوش بگذره!

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *