loading

پودر فیکس خانگی، ساده و سالم!


پودر فیکس خانگی! شاید برخی با خنده ای ملیح بر لب بگویند که ای بابا، این هم خانگی؟ یا آنکه با خود فکر کنندکه مگر می شود؟ خوب، من امتحان کردم و از نتیجه راضی بودم. شما هم امتحان کنید، شاید با سلیقۀ شما  هم جور درآمد!

شخصاً تا قبل از آنکه از این پودرهای فیکس خانگی استفاده کنم، از پودر های موجود در بازار که تحت عناوین مختلف فروخته می شوند و البته که اکثراً کاربرد یکسان هم دارند استفاده می کردم تا اینکه یک روز به ذهنم رسید: آیا اتفاق خاصی می افتد اگر یکی از این دستورهای موجود را امتحان کنم؟ خوشبختانه در زمانی که آن سوال را از خودم پرسیدم در فاز تنبلی نبودم تا به خودم بگویم: بی خیال، آماده اش هست! خلاصه که رفتم و دستور های مختلف منتشر شده در اینترنت را دیدم. با بررسی دستورات، متوجه شدم که قریب به اتفاق آنها دستور تهیۀ مشابهی دارند؛ بنابراین یکی را به عنوان راهنما انتخاب کردم و ساختم و استفاده کردم و پسندیدم! و همچنان وقتی که ظرف پودر خالی می شود، چرخۀ تولید پودر فیکس / مات کنندۀ خانگی خود را از سر می گیرم.

خوب! برای ساخت این پودر ( فیکس/ مات کننده ) فقط به دو مادۀ اولیه احتیاج دارید:

        • پودر نرم نشاستۀ ذرت؛ و
        • پودر کاکائو ( بله همان پودر کاکائویی که با آن شیر کاکائو درست می کنیم ).

با توجه به تجربه ای که در خود ساختنی ها ( منظورم DIY ها یا همان خودت انجامش بده ها است) به دست آورده ام، به نظرم نشاستۀ ذرت از هر نظر خیلی مادۀ جذابی است: آشپزی، شیرینی پزی، جذب چربی پوست، جذب رطوبت و کلاً جذب توجه 😉

پودر کاکائو هم که البته معرف حضور هستند و در این دستور برای ایجاد تعادل رنگ بین نشاسته و رنگ پوست صورت شما مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته ای که توجه به آن می تواند اهمیت داشته باشد آن است که بعضی ها پیشنهاد می کنند برای افزایش قدرت جذب چربی و رطوبت (عرق صورت) می توان از پودر بچه یا پودر تالک استفاده کرد ولی به هیچ عنوان این کار را توصیه نمی کنم. معمولاً این گونه پودر ها (که بعضاً با نام پودر های تالک نیز شناخته و استفاده می شوند و از نامشان نیز پیداست) حاوی ماده ای به نام تالک هستند. چنانچه غبار این ماده ( که اکثراً در پودر بچه هم وجود داره) تنفس شود، می تواند بیماری زا شود ( از کلمۀ بیماری زا به راحتی عبور نکنید و زمانی را تجسم کنید که غبار به صورت یک جسم خارجی وارد دستگاه تنفس می شود و روی ریه ها می نشیند). بنابراین با توجه به آنکه نشاستۀ موجود به اندازۀ کافی جاذب چربی و رطوبت هست، به نظرم احتیاجی به اضافه کردن پودر بچه یا پودر تالک نیست.

خوب! برای تهیۀ این پودر نمی توان مقیاس و اندازۀ مصرفی به مواد اولیه نسبت داد چون میزان اضافه کردن پودر کاکائو به پودر نشاسته به تم رنگ پوست شما بر می گردد. تنها مقیاسی که می توان داد آن است که پودر نشاسته را مادۀ اصلی در نظر بگیرید و با توجه به میزان استفادۀ روزمره تان، حجم آن را انتخاب کنید. مقداری پودر نشاسته را در ظرفی مناسب بریزید و پودر کاکائو را کم کم تا زمانی که احساس کردید رنگ ترکیب نزدیک به رنگ پوست شماست به آن اضافه کنید ( منظور از ظرف مناسب، ظرفی است که بتوانید نشاسته و کاکائو را به راحتی در آن هم بزنید و پودر کاکائو را به تدریج به مخلوط قبلی اضافه کنید).  همین! پودرتان آماده است!

ممکن است بخواهیم که علاوه بر این دو ماده، از انواع خاک رس (قهوه ای، قرمز، سبز یا حتی سفید) استفاده کنیم. در این صورت محصول نهایی ما، خشکی بیشتری ایجاد خواهد کرد ولی ممکن است از نظر جذب چربی/ رطوبت  خشکی بیش از اندازه ای ایجاد کند که مناسب ساختار پوست شما نباشد و پوست خیلی خشک و بد حالت به نظر برسد یا آنکه میزان اسیدیتۀ مخلوط به هر نوع پوستی سازگار نباشد؛ مثلاً برای من، استفاده از خاک رس سفید (بنتونیت) ایجاد خارش و سوزش کرد بنابراین آن را از دستور حذف کردم. اگر احتیاج به اصلاح رنگ صورت دارید می توانید از انواع رنگی استفاده کنید: اگر می خواهید قرمزی پوستتان را خنثی کنید، کمی از خاک رس سبز رنگ استفاده کنید. این موضوع، به سلیقه و خواست شما بر می گردد که پودری که می خواهید بسازید را به عنوان یک مات کننده روی کرم پودر استفاده خواهید کرد  یا تنها به عنوان نمونه ای از یک پنکیک سبک که اصلاح کنندۀ رنگ صورت هم باشد!

علاوه بر این، شما می توانید با توجه به تم رنگ صورتتان از کمی پودر دارچین نیز استفاده کنید.

در هر صورت در زمان استفاده از هر کدام از مواد ذکر شده، دقت داشته باشید که تمامی مواد به کار رفته به اندازۀ کافی پودر شده و نرم باشند. به عبارتی، دانه های آنها به اندازۀ کافی ریز باشند تا روی پوست صورت به خوبی قرار گیرند و ظاهر بدی به آن ندهند.

از این پودر می توانید برای مات کردن/ خشک کردن کرم پودر، خشک کردن کانسیلر یا جذب چربی طبیعی صورت استفاده کنید.

پیشنهاد می کنم که اگر در حال حاضر پودر فیکسی دارید که دارای سرپوش مناسب خروج پودر است آن را برای درست کردن پودر خانگی خودتان نگه دارید. این پودر نسبتاً سبک است و چنانچه برس پودر را مستقیماً وارد ظرف کنید این احتمال وجود دارد که میز آرایش شما هم مات شود!

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *