loading

مضرات استفاده از جوش شیرین به جای شامپو


با فراگیر شدن استفاده از جوش شیرین به جای شامپو (روش no-poo) روش­ هایی ابداع شده اند که در آنها جوش شیرین در حال جایگزین شدن شامپوهای تجاری است. افرادی که برای مدتی (هرچند کوتاه) این روش ­های بدون شامپو را امتحان کرده ­اند مدعی هستند که استفاده از جوش شیرین حل شده در آب، چربی اضافی و مواد ناخالص نفوذ کرده در مو را از بین می­ برد، موها را نرم می ­کند و به آنها درخشندگی می­ بخشد. اما باید دانست که این یک روش اثبات شده نیست! در مقابل این افراد، افرادی وجود دارند که شکایت کرده ­اند چگونه استفادۀ مداوم و طولانی مدت از این روش ­های جوش شیرینی باعث آسیب دیدگی شدید موهای آنها شده است. به خواندن مطلب ادامه دهید تا بدانید تحقیقات در این زمینه به چه نتیجه ­ای رسیده­ اند و حقیقت چیست.

۱- تحقیقات در مورد استفاده از جوش شیرین به جای شامپو چه می­ گویند؟

هیچ پشتوانۀ علمی وجود ندارد که جوش شیرین موهای شما را نرم کند یا درخشندگی از دست رفته را به آنها باز گرداند! در واقع بیشتر، نتایجی وجود دارند که جوش شیرین را یک عامل ریسکی برای آسیب رساندن به مو و ایجاد حساسیت های پوستی معرفی کرده ­اند.

این موضوع مربوط به میزان PH پوست و مو می شود. سطح PH یک پوست سر معمولی برابر پنج و نیم (۵/۵) و برای ساقۀ مو برابر سه و شصت و هفت صدم (۳/۶۷) است. نگهداشتن این تعادل میان دو بخش به داشتن موهایی سالم و در نتیجه زیبا کمک می­ کند؛ این در حالی است که سطح PH جوش شیرین برابر ۹ می باشد. تحقیقات نشان داده­ اند که محصولاتی با میزان PH بالا باعث افزایش موارد زیر می­ شوند:

    • آسیب دیدگی کوتیکول؛
    • شکنندگی تار مو؛
    • حالت وز کردگی مو؛ و در نهایت
    • ایجادحساسیت پوستی.

همان طور که عنوان شد، میزان اسیدیتۀ پوست سر حدود ۵/۵ واحد می ­باشد. مطالعات نشان داده ­اند که تنها یک صابون آلکالین (قلیایی با PH برابر ۵/۹) میزان چربی و اسیدیتۀ پوست را به طور چشمگیری کاهش می­ دهد و باعث آزردگی لایۀ محافظ موجود در سطح پوست می ­شود.

باید دانست که بیشتر نتایج اعلام شده در مورد مزایای جوش شیرین، ناشی از تجربیات شخصی افراد امتحان کنندۀ روش در کوتاه مدت هستند و ممکن است ظاهراً جوش شیرین در ابتدا مزایایی به همراه داشته باشد؛ باید به یاد داشت موادی با سطح بالای قلیا در از بین بردن مواد اضافی چسبیده به پوست و خشک کردن پوست سر مؤثر هستند اما در عین حال استفادۀ طولانی مدت از آنها می­ تواند چربی طبیعی در مو و پوست سر را از بین ببرد و پوست سر را دچار خشکی و حساسیت کند.

۲- ارزیابی روش ­های شستشو با جوش شیرین به جای استفادۀ صرف از شامپو

این روش­ ها پیشنهاد می­ دهند که همانند استفاده از شامپو، موها را ابتدا با جوش شیرین تمیز نمایید و سپس به منظور بازیابی میزان اسیدیتۀ از دست رفتۀ پوست سر و موها، آنها را با سرکۀ سیب رقیق شده با آب بشویید.

اما باید دانست این روش تمیز نمودن بدون شامپو، سطح اسیدیتۀ پوست سر را متعادل نمی­ کند! در واقع ممکن است زمانی که یک محصول با اسیدیتۀ کم (قلیا- جوش شیرین) و سپس بلافاصله یک محصول با اسیدیتۀ زیاد (اسید- سرکۀ سیب) را استفاده کنید، پوست و موی خود را آزرده نمایید. اگر قرار است روش بدون شامپو را برای شستشوی موهای خود امتحان کنید، باید این روش را با احتیاط بسیار زیاد انجام دهید. قبل از استفاده از جوش شیرین، آن را روی پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید و در موارد زیر از انجام این روش موکداً خودداری کنید:

    • موهایی خشک یا شکننده دارید؛
    • موهایتان رنگ شده ­اند یا تحت تأثیر مواد شیمیایی قرار گرفته­ اند؛
    • از ابزار های حالت دهی حرارتی (مانند سشوار، اتو مو و …) برای مرتب کردن و حالت دادن به موهایتان استفاده می­ کنید ؛ و
    • پوست حساسی دارید.

باید توجه داشت که در حالت کلی جوش شیرین، مو و پوست سر شما را خشک خواهد کرد. استفاده از جوش شیرین حل نشده در آب به جای شامپو (که به آن شامپوی خشک هم می­ گویند)، می­ تواند برای افرادی که دارای موهای بسیار چرب هستند، مفید باشد. افرادی که موهای خشکی دارند باید پس از استفاده، از یک نرم­ کننده جهت تجدید رطوبت رسانی به پوست سر استفاده کنند.

۳- افرادی که این روش ­ها را امتحان کرده­ اند چه می ­گویند؟

از میان افراد مختلفی که روش­ های جوش شیرینی را امتحان کرده ­اند، خانمی می ­گوید که پس از استفاده از روش شستشوی بدون شامپو برای حدود دو سال، متوجه شکنندگی شدید در موهای بلند خود شد. خانم دیگری عنوان می­ کند بعد از سه سال استفاده از جوش شیرین به جای شامپو، متوجه خرد شدگی و ضعیف شدن موهای خود شد. او این موضوع را مربوط به خاصیت قلیایی بالای جوش شیرین و اسیدیتۀ بالای سرکۀ سیب می­ داند که باعث آن آسیب شده بود.

همان­طور که مشاهده می ­شود، نتایج ناخوشایند حاصله در دراز مدت و پس از استفادۀ طولانی مدت برای فرد ایجاد شده ­است. این افراد با توجه به تب جایگزین کردن شامپو و هراس از مضر بودن آن برای محیط زیست، سلامت، زیبایی و دلایل دیگر، مو و پوست خود را دچار تنش نمودند و البته بهای آن را نیز پرداخت کردند.

۴- جایگزین چیست؟

خبر خوب آن است که از زمان معرفی روش بدون شامپو و تبدیل آن به یک مد مراقبتی، مراقبت­ های پوست و مو بسیار پیشرفت کرده ­اند و با کمک تحقیقات فراوانی که بر روی محصولات و همخوانی آنها با ساختار و شیمی مو شده است، تغییرات بهینۀ روز افزونی در آنها قابل مشاهده است به نحوی که امروزه شاهد محصولات بیشماری برای انواع حالات مو و مشکلات آن هستیم که هر کدام بر استفاده از مادۀ اولیه­ ای خاص تمرکز می ­کنند: برخی به خواص روغن زیتون تکیه می ­کنند، برخی به رطوبت رسانی روغن آرگان؛ برخی برای استفادۀ روزانه هستند و بعضی دیگر مواد مضر شیمیایی را تا حد امکان از محصول خود حذف و آنها را جایگزین کرده ­اند؛ بعضی به پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز مو اهمیت می ­دهند و دسته ­ای دیگر به آبرسانی به آن و این لیست و ترکیب محصولات و خواص ادامه دارد. با تمام اینها و با توجه به گستردگی محصولات موجود در بازار چگونگی انتخاب محصولات مورد استفاده برای مو باید به موارد زیر مرتبط باشد:

   • آسیب دیدگی موها؛
   • توان مو؛
   • نوع موها (نازک، ضخیم، حالت دار، صاف و …)؛ و
   • نوع پوست سر.

۴-۱- از یک شامپوی پاک کننده استفاده کنید.

اگر می ­خواهید بقایای به جا مانده از محصولات زیبایی مو (مانند ژل­ ها، کرم ­ها و اسپری­ های نگهدارنده) و چربی را از روی سر خود پاک کنید، از این نوع شامپوها استفاده کنید. این شامپوها شامل موادی مانند سدیم لورث سولفات یا سدیم لوریل سولفات هستند. تحقیقات نشان داده ­اند که این مواد چربی مو­ها را پاک می­ کنند اما می­ توانند باعث آسیب رساندن به موها هم بشوند به خصوص اگر موها از قبل آسیب دیده، خشک یا تحت مواد شیمیایی بوده ­اند. از استفادۀ طولانی مدت از آنها بپرهیزید.

۴-۲- از روغن نارگیل استفاده کنید.

این روغن می­ تواند به داخل ساقۀ موها نفوذ کرده و از شکنندگی موها جلوگیری کند. می­ توانید قبل و بعد از استفاده از نرم کننده از این روغن استفاده کنید. در استفاده از آن محتاط باشید تا ظاهر چرب به موها ندهد.

۴-۳- یک نرم­ کنندۀ خوب بخرید.

نرم کننده ­های مو باعث ایجاد ظاهری بدون وز در موها می ­شوند. این محصولات همچنین کوتیکول­ های مو را می ­بندند و ظاهری نرم به موها می­ دهند. متناسب با نیاز ساختار مویتان نرم کننده­ هایی را انتخاب کنید که حاوی سیلیکون، کراتین (یا هر نوع پروتئین دیگر که بهتر است از نوع هیدرولیز شده باشد) یا روغن­ هایی مانند آرگان و جوجوبا هستند.

۵- حرف آخر

می­ توان گفت در طولانی مدت، ضرر استفاده از جوش شیرین به جای شامپو بیشتر از منفعت آن است. در حالیکه برخی افراد عاشق این روش هستند برخی دیگر ادعا می­ کنند که این ماده باعث آسیب دیدگی موها و پوست سرشان شده ­است. در حالت کلی، تحقیقات روش ­های تمیز نمودن مو که شامل جوش شیرین هستند را جایگزین مناسبی برای شستشو با شامپو نمی­ دانند.

به یاد داشته باشید که محصولات متنوع دیگری در بازار وجود دارند که می ­توانید برای داشتن موهایی سالم از آنها استفاده کنید. همچنین می ­توانید به سطح ویتامین­ های موجود در بدن خود دقت کنید تا موهایی سالم با رشد خوب داشته باشید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Healthline.com

Webmd.com

Medicalnewstoday.com

سلامتی و سبک زندگیمطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *