loading

درمارولر: ابزاری برای داشتن پوستی جوانتر


درمارولر ها از جمله ابزار زیبایی هستند که می توان آن را از جمله فعالیت های مکانیکی برای مراقبت از پوست دانست که به افرادی که در پی فعال سازی تولید کلاژن و به تعویق انداختن پیری پوست خود هستند کمک می کنند. کاربرد این ابزار تنها محدود به جوانسازی پوست نمی شود و بر حسب نوع سوزن ها می توان با توجه به اثری که بر تحریک کلاژن و خون رسانی در موضع به کار رفته دارد، اثرات متفاوت دیگری را نیز از آنها انتظار داشت. به عنوان مثال همانطور که در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته می شود، به کار بردن درمارولر های حاوی سوزن های کوتاهتر می تواند به جذب بهتر محصولات مراقبتی پوست شما کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا بیشتر در مورد این ابزار با ظاهر خشن ولی مفید بدانید.

درمارولر چیست؟

شاید در تبلیغات عملیات زیبا یا جوانسازی پوست که در مطب پزشکان دیده اید به پیشنهاد انجام میکرونیدلینگ هم برخورد کرده باشید: پروسه ای که در آن ابزاری قلم مانند سوزن های ظریف خود را وارد پوست می کند. می توان درمارولر ها را نمونۀ خانگی از آن ابزار میکرونیدلینگ حرفه ای دانست.

درمارولر ها ابزار هایی با سوزن هایی با طول هایی متفاوت هستند که پس از تماس با سطح پوست  و حرکت روی آن منجر به ایجاد زخم هایی ظریف روی آن می شوند. علاوه بر آنکه این زخم ها و خراش های ریز به نفوذ بهتر کرم ها و سرم های مراقبتی یا درمانی به داخل پوست کمک می کنند، بنا به تحریک ایجاد شده در پوست، برخی از آسیب های محیطی یا حاصل از افزایش سن نیز می تواند در طول زمان برطرف شود.

درمارولر خانگی

درمارولر قلمی

طول سوزن درمارولر ها بر حسب منطقه ای که مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت است. این تفاوت در ارتفاع، میزان نفوذ پذیری آنها به داخل پوست را تعیین می کند به عنوان مثال در صورتی که بخواهید از ابزار در اطراف چشم یا سطح صورت استفاده کنید بهتر است طول آنها بیشتر از ۷۵ صدم میلیمتر نباشد ( البته برای اطراف چشم یا لب شما حتی می توانید طول های  ۲ دهم و ۳ دهم میلیمتر را انتخاب کنید). در مقابل، چنانچه برای برطرف کردن جای زخمی روی پاهای خود از آن استفاده می کنید می توانید از طول های بلند تر از ۱ میلیمیمتر هم استفاده نمایید.

میزان نفوذ سوزن ها در پوست بر اساس طولشان

آنچه در ساختن درمارولر ها مورد توجه است علاوه بر ارتفاع سوزن ها، تعداد سوزن های موجود در ابزار است. ابزاری که تعداد سوزن های روی آن بیشتر از ۵۰۰ عدد است ارجح است زیرا که شما تعداد دفعات کمتری آن را روی قسمت مورد نظر حرکت می دهید که البته این تعداد به اندازۀ درمارولر مورد استفاده هم بستگی دارد. سری های بزرگتر، تعداد سوزن های بیشتری تا حدود ۱۲۰۰ عدد را نیز روی خود دارند.

کدام سوزن برای کدام قسمت؟

سوزن های درمارولر ها طول های متفاوتی از ۲ دهم میلیمتر تا ۳ میلیمیتر دارند. سوزن های ۱ میلیمیتری و کمتر مناسب درمان های ساده و استفادۀ خانگی هستند درحالیکه سوزن های بلندتر برای کار های پیچیده تر به کار می روند و بهتر است توسط افراد متخصص همانند پزشکان به کار گرفته شود. در قسمت ابتدایی اشاره شد که سوزن های درمارولر ها با ایجاد زخم هایی روی صورت به ما کمک می کنند. اما در این قسمت می خواهیم این موضوع را با توجه به دسته بندی بر اساس طول سوزن ها دقیقتر بررسی کنیم.

سوزن های ۰.۲ و ۰.۳ میلیمتری

از نظر عمق خراشی که سوزن ها روی پوست ایجاد می کنند، سوزن های کوتاه یعنی ۰.۲ و  ۰.۳ میلیمتر برای جذب بهتر محصولات مفید هستند و چندان در تحریک کلاژن سازی موثر نخواهند بود ولی با ضخیم کردن لایۀ اپیدرم اثر مثبتی بر ظاهر پوست بر جای می گذارند. این نوع از درمارولر ها می توانند یک روز در میان استفاده شوند و اثر قرمزی که دیگر انواع سوزن ها روی پوست دارند را نخواهند داشت هر چند ممکن است به دلیل شکاف های ایجاد شده نقطه های خونی کمی را مشاهده کنیم که نمی توان آن را به عنوان خونریزی دسته بندی کرد.

سوزن های ۰.۵ میلیمتری

این سوزن ها می توانند جزء پرکاربردترین ها برای استفاده های خانگی در نظر گرفته شوند که برای اثر بر چروک های سطحی، آسیب های ناشی از اشعات ماورای بنفش، اسکار های کم عمق و لک های پوستی موثر خواهند بود. خراش های حاصل از این سوزن ها همچنین به نفوذ بهتر محصولات پوستی و اثر بخشی بهتر آنها کمک خواهند کرد. این سوزن ها می توانند به فاصلۀ یک یا دو هفته استفاده شوند. استفاده از این سوزن ها می تواند باعث کمی درد و قرمزی شود که البته خیلی زود هم برطرف خواهند شد.

سوزن های ۱ میلیمتری

این سوزن ها را می توان موثرترین در فعال سازی کلاژن در استفاده های خانگی دانست. علاوه بر این، این سوزن ها می توانند برای درمان ترک های پوستی ناشی از افزایش یا کاهش وزن (استرچ مارک)، اسکار ها و چروک مورد استفاده قرار گیرند. در مورد استفاده از آنها در نواحی با پوست های نازک و حساس همانند اطراف چشم باید محتاط بود و فشار حساب شده تری را بر ابزار وارد نمود. استفاده از این نوع درمارولر ها هر ۴ تا ۶ هفته توصیه می شود.

سوزن های ۱.۵ تا ۲ میلیمتری

کاربرد این سوزن ها بیشتر برای نواحی با پوست هایی ضخیم تر از پوست صورت و برای مواردی همچون استرچ مارک ها، چروک ها و اسکار ها است. استفاده از این سوزن ها نیاز به توجه و مراقبت دارد و بنابراین بیشتر برای کاربران غیر خانگی مناسب تر است. با توجه به آنکه طول سوزن ها با میزان نفوذ آنها به داخل پوست مرتبط است بنابراین در زمان استفاده از آنها نیاز به دارو های بی حس کننده دارید. فاصلۀ بین دو استفاده باید بین ۶ هفته تا ۲ ماه باشد تا پوست به طور کامل خود را ترمیم کرده باشد در غیر اینصورت پوست دچار آسیب خواهد شد.

سوزن های ۳ میلمیتری

این سوزن ها به هیچ عنوان مناسب استفادۀ خانگی نیستند و افراد آموزش دیده و آگاه همچون پزشکان می توانند از آنها استفاده کنند. کاربرد این سوزن ها برای نواحی ای غیر از صورت همانند پا ها، بازوها، باسن، پشت دست و مانند اینها است.

کدام طول برای کدام قسمت صورت

درمارولر برای ریزش مو؟

برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از میکرونیدلینگ می تواند برای رشد موها و توقف ریزش آنها مفید واقع شود. این تحقیقات عنوان می کنند که استفاده از میکرونیدلینگ تحت نظر پزشک می تواند به سلول های بنیادی موجود در فولیکول های مو کمک کنند و در نتیجه باعث رشد مو می شود. علاوه بر این، همانند نفوذ محصولات پوستی، میکرونیدلینگ می تواند به نفوذ بهتر محصولات مربوط به رشد مو یا محافظت از پوست سر موثر باشد.

طول سوزن های مورد استفاده معمولاً ۱ میلیمتر خواهد بود. با توجه به حساس بودن پوست سر و همچنین طول سوزن ها، بهتر است از ۴۵ دقیقه قبل از انجام ماساژ از یک بی حس کننده استفاده شود. طول زمان ماساژ نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه باشد. پس از زمان ماساژ درمانگر شما با توجه به هدف ماساژ انجام شده از دارو های مناسب استفاده می کند. پس از درمان احتمالاً کبودی، قرمزی، گز گز، ورم یا درد را تجربه خواهید کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که محل زخم های ایجاد شده تبدیل به اسکار شوند. قبل از آنکه این پروسه را روی سر خود شروع کنید، به درمانگر خود در خصوص سابقه آکنه یا اکزما، ابتلا به بیماری های که روند بهبود زخم را کند می کنند (همانند دیابت) یا داروهای مرتبط با خون (همانند رقیق کننده ها) اطلاع دهید.

اما آنچه در خصوص استفاده از درمارولر در خانه برای این موضوع مورد توجه قرار می گیرد آن است که معمولا افراد نمی توانند سوزن مناسب را انتخاب کنند که در نتیجه باعث رسیدن آسیب های جدی به پوست سر و ریشه موهای موجود در سر می شوند. علاوه بر این در خانه نمی توان محل مناسبی که سوزن ها باید وارد شوند را یافت، نمی توان تصمیم گرفت که طول پروسه در هر بار چقدر باشد یا آنکه فشار لازم به چه میزان است.

بنابراین هرچند در استفاده های جانبی از درمارولر ها، به کمک به رشد مو نیز اشاره می شود ولی به نظر می رسد بهتر باشد این کار به متخصصین واگذار شود.

نکاتی برای به یاد سپردن

  • قبل از استفاده از درمارولر حتماً صورت خود را با شوینده ها تمیز و ابزار را با الکل ضد عفونی کنید؛
  • درمارولر وسیله ای شخصی است بنابراین آن را با دیگر افراد خانواده تان به اشتراک نگذارید؛
  • بهتر است درمارولر های انتخابی سوزن هایی از جنس تیتانیوم داشته باشند. این سوزن ها استحکام بیشتری دارند و دیرتر خم می شوند؛
  • به جهت سوزن ها توجه داشته باشید. سوزن های موثر، سوزن های صاف هستند پس در صورتی که خم شده باشند، باید تعویض شوند؛
  • درمارولر شما می تواند به صورت رول یا قلم باشد. در صورت استفاده از قلم باید صبر و حوصله داشته باشید زیرا برای هر بار استفاده دست خود را باید حرکت دهید و علاوه بر این، سطحی که در هر بار استفاده تحت تاثیر سوزن ها قرار می گیرد، کم است؛
  • اگر صورت شما جوش فعال/ تازه دارد از انجام درمان صرفنظر کنید زیرا احتمال پراکنده شدن آلودگی روی صورت وجود دارد؛
  • اگر از داروی خاصی همانند آسپیرین استفاده می کنید، حتما نظر پزشک خود را در خصوص انجام آن بدانید؛
  • در صورتی که از رول ها استفاده می کنید، جهت رول را عمودی و افقی انتخاب کنید. نیازی نیست حالت مورب را هم روی صورت امتحان کنید زیرا می تواند باعث التهاب بیشتر پوستی شود. از یک قسمت مثلا کنار بینی شروع کنید و با حرکات پیوسته به نزدیک گوش برسید ابزار را از روی صورت بردارید و مجددا از نقطۀ ابتدایی شروع کنید. می توانید بین ۶ تا ۸ بار حرکات را انجام دهید. این روش را برای قسمت های دیگر هم به کار ببندید؛
  • در زمان استفاده روی پیشانی مراقب باشید. ماهیچه ها و پوست پیشانی نازک است. در صورتی که فشار زیاد باشد حتی می توانید صدای ورود سوزن به پوست را بشنوید بنابراین میزان فشار در این ناحیه باید نرم تر از فشار نرمی باشد که روی صورت وارد می کنید؛
  • در صورتی که از درمارولر برای نفوذ بیشتر محصولات مراقبتی صورت استفاده می کنید، می توانید پس از انجام از سرم ها یا کرم های درمانی مانند سرم اسید هیالورونیک، سرم ویتامینC یا نیاسینامید استفاده کنید. بهتر است تا زمانی که التهاب دارید از محصولاتی که باعث تشدید التهاب می شوند همچون رتینول یا آلفا هیدروکسی اسید استفاده نکنید؛
  • پس از انجام، محل را با الکل تمیز کنید و تا ۲۴ ساعت بعد از انجام درمان، ناحیۀ درمارول شده را خیس نکنید. اگر از آن روی صورت استفاده می کنید بهتر است تا سه روز از مواد آرایشی که منافذ پوست را می بندند استفاده نکنید؛
  • می توانید برای تسریع در التیام التهاب از پماد هایی که خاصیت التهاب زدایی دارند (همانند کرم های حاوی میموزا) استفاده کنید؛
  • با توجه به آنکه پوست در این حالت آسیب پذیر تر است، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید و در خصوص آن جدی برخورد کنید؛
  • می توانید از جدول زیر برای انتخاب سوزن مناسب استفاده کنید:
مورد استفاده طول سوزن (برحسب میلیمتر)
اسکار های سطحی جوش ۱ میلیمتر
اسکار های عمیق ۱.۵
منافذ بزرگ شده پوست ۰.۲۵ تا ۰.۵
قرمزی پوست ۰.۲۵ تا ۰.۵
تغییر رنگ پوست ۰.۲ تا ۱ (بهتر است با سوزن های کوتاهتر شروع کنید)
آسیب ناشی از آفتاب یا پوست شل شده ۰.۵ تا ۱.۵
استرچ مارک ها ۱.۵ تا ۲
اسکارهای ناشی از عمل جراحی ۱.۵
رنگ یا بافت پوست غیر یکنواخت ۰.۵
چروک ها ۰.۵ تا ۱.۵

توجه داشته باشید که برای دیدن نتایج باید صبور باشید. به علاوه رنگ رخسار گلگون یا قرمز را نمی توان با درمارولر ها برطرف نمود.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Dermarollerqmd.com

Healthline.com۱

Healthline.com۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *