loading

مصرف همزمان کدام محصولات پوست مناسب است


آیا همانطور که باید از مصرف همزمان محصولات پوستی که دارای برخی ترکیبات خاص هستند دوری کرد، محصولاتی وجود دارند که مصرف همزمان آنها باعث اثر گذاری بیشتر هر کدام از آنها شود؟

بر خلاف مطلبی که در اینجا گنجانده شده است و به ترکیبات نا هماهنگ برای مصرف همزمان در روتین مراقبت پوستی می پردازد، نوشتار حاضر به معرفی ترکیباتی می پردازد که مصرف همزمان از آنها می تواند باعث افزایش اثر بخشی هر کدام از محصولات شود.

۱-    رتینول و هیالورونیک اسید

با وجود آنکه رتینول دارای فواید منحصر به فردی برای پوست از مبارزه با آکنه تا مبارزه با پیری  است اما نمی توان از مضرات آن مانند خشکی و پوسته پوسته شدن پوست چشم پوشید. با توجه به ایجاد خشکی که پس از مصرف ایجاد می شود، متخصصین پیشنهاد می دهند در زمان استفاده از محصولات حاوی رتینول از یک محصول  آبرسان حاوی اسید هیالورونیک نیز استفاده شود تا خشکی پوست تا حدودی بر طرف گردد.

۲-    اسید هیالورونیک و AHA/BHA

هرچند عبارت اسید قبل از هیالورونیک می آید اما این ترکیب بسیار ملایم و برای تمامی انواع پوست مناسب است. خاصیت جذب آب آن کمک می کند تا پس از استفاده از AHA/BHA ها پوست رطوبت از دست رفته در حین لایه برداری و تمیز شدن منافذش را باز یابد.

۳-    رتینول و محصولات ضد آفتاب

رتینول در چرخۀ تولید سلول های پوستی نقش قابل توجهی دارد که البته این نقش باعث می شود پوست به اشعات فرا بنفش خورشید حساستر شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصین پیشنهاد می کنند محصولات حاوی رتینول در شب استفاده شوند اما از آنجا که حساسیت پوست تا چند روز پس از استعمال باقی می ماند بنابراین باید قبل از قرار گرفتن در معرض اشعات خورشید از محصول ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کرد.

۴-    ویتامین C

ویتامین C محافظی در برابر آسیب های حاصل از رادیکال های آزاد و  در نتیجه عاملی برای به تعویق انداختن پیری ناشی از رادیکال ها است. می توانید ویتامین C را در کنار مواد زیر استفاده کنید:

      • اسید فرولیک؛
      • ویتامین E؛
      • هر دوی ویتامین های ذکر شده؛

۵-    همۀ آلفا هیدروکسی اسید ها را با هم استفاده کنید.

برای این منظور انواع مختلف را در غلظت های کم و احتیاط شده استفاده کنید تا به یک لایه بردار مناسب برسید.

۶-     آنتی اکسیدان ها و محصولات ضد آفتاب

با وجود آنکه آنتی اکسیدان ها (مانند ویتامین C یا E) از شما در برابر آفتاب محافظت نمی کنند ولی باعث افزایش اثر محافظتی محصولات ضد آفتاب می شوند.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Healthline.com

Thehealthy.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *