loading

انواع خاک رس برای استفادۀ آرایشی


خاک رس از جمله مواد طبیعی است که می تواند در ماسک های زیبایی مورد استفاده قرار گیرد. رس ها بر اساس منطقۀ جغرافیایی که از آن به دست آمده باشند، دارای رنگ ها و ترکیبات بعضاً متفاوت خواهند بود که همین تفاوت در خاصیت آنها، موجب شده است که هر نوع پوستی بتواند از نوع خاصی از آن بیشترین بهره را ببرد. در این مطلب سعی شده است مواردی در ارتباط با آنها عنوان شود تا بتوان انتخاب هوشمندانه تری از میان انواع و اقسام آنها انجام داد. در صورتی که به شیمی، فیزیک و زمین شناسی علاقه ای ندارید می توانید از خواندن اولین قسمت تحت عنوان “رس چیست؟” صرف نظر نمایید.

۱-   رس چیست؟

رس بر دسته ای از کانی ها ( مواد طبیعی جامدی که در ترکیب سنگ های پوسته زمین یافت می شوند) اطلاق می گردد که با افزودن رطوبت کافی، ویژگی های خاصی پیدا می کنند و با خشک شدن، سفت و سخت می شوند و حجمشان کاهش می یابد. ذرات این کانی ها بسیار نرم و کوچک و کمتر از ۵ میکرو متر هستند (هر میکرو متر، یک هزارم میلیمتر است). این ذرات پس از آنکه در معرض حجم مناسبی از آب قرار بگیرند، حالت خمیری به دست می آورند. منشا این ذرات و کانی های نرم شده را می توان عموماً تغییرات آب و هوایی و فرسایش سنگ های حاوی مواد معدنی فِلدسپار که به عنوان مادر خاک ها شناخته می شود، طی میلیون ها سال دانست.  اندازۀ ذرات به دست آمده بستگی زیادی به سنگ فرسایش یافته دارد که این نیز خود مربوط به مناطق جغرافیایی خواهد بود. طبیعتاً این موضوع می تواند بر رنگ رس حاصله تأثیر گذار باشد که در این میان برخی از خاک ها در ظاهر فیزیکی مشابهت پیدا می کنند و تنها بر اساس بررسی ساختار آنها در آزمایشگاه ها می توان نوع آنها را به درستی تشخیص داد.

علاوه بر مصارف صنعتی رس ها، تحقیقات نشان داده اند که از آنها می توان در مراقبت های زیبایی نیز استفاده کرد. رس های مربوط به ردۀ آرایشی- بهداشتی، دارای خواص فوق العاده ای در پاکسازی و بهبود وضعیت پوست هستند. این خاصیت رس ها مربوط به بار الکتریکی منفی آنها است که در زمانی که توسط آب به شکل خمیری در می آیند و در مجاورت پوست قرار می گیرند، آلودگی ها را جذب و در نتیجه به پاکسازی پوست کمک می کنند. باید توجه داشت که اینگونه استفاده از رس ها مربوط به حوزۀ زیبایی است و چنانچه پوست شما دارای مشکلاتی همانند جوش های چرکی مداوم، تغییر رنگ و سایر موارد باشد، قطعاً شما نیاز به نظرات یک پزشک متخصص دارید.

خاک رس را می توان ماده ای معدنی دانست که بیشتر در سطح یا لایه های نزدیک به سطح زمین یافت می شود. این مادۀ معدنی، بر حسب موقعیت و منطقه ای که از آن به دست آمده، دارای ترکیبات و خواص متفاوتی خواهد بود که یکی از آنها، شکل ظاهری- فیزیکی رس است. این تفاوت در ظاهر می تواند تا حدودی سنجۀ خوبی برای تشخیص نوع خاک و انتخاب مناسبترین آنها برای پوست باشد.

با توجه به قدرت جذب رطوبت و چرب این خاک، ماسک های به دست آمده از خاک رس بیشتر برای پوست های چرب تا نرمال مفید است. البته برخی از رس ها با توجه به ساختار خود که در جذب رطوبت و چربی توسط آنها اثر می گذارد برای استعمال بر پوست های خشک مناسب می شوند.

رس های آرایشی، در محدودۀ PH  بازی قرار دارند بنابراین در زمان استفاده باید تا حد امکان سطح اسیدیته را پایین آورد تا به سطح اسیدی پوست نزدیک شوند.

۲-   انواع خاک رس

تقسیم بندی کلی ای در مورد رس های ردۀ آرایشی- بهداشتی می توان در نظر گرفت که در زیر به آن اشاره می شود.

بنتونیت (خاک رس سفید)

بنتونیت از خاکستر های آتشفشانی به دست می آید و اسیدیتۀ آن بر حسب منطقۀ به دست آمده در بازه ای بین ۸ تا ۹ قرار می گیرد که آن را تبدیل به یک مادۀ بازی قوی می کند (اسیدیتۀ سطح پوست بین ۵/۴ تا ۵/۵ است). بنتونیت دارای خاصیت لیز کنندگی است و به خاطر همین خاصیت از آن در محصولات زیبایی استفاده می شود. این خاک، قدرت جذب چربی بالایی دارد و می تواند رطوبت زیادی را نیز جذب کند. با توجه به این خاصیت، این نوع از خاک مناسب پوست هایی با چربی بسیار زیاد خواهد بود. قدرت بالای بنتونیت در سم زدایی پوست آن را در بالای لیست رس ها از نظر این خاصیت قرار می دهد.

استفادۀ طولانی مدت از بنتونیت می تواند برای رفع جوش و جای آنها مفید واقع شود. با توجه آلکالین بودن آن،  در زمان استفاده به عنوان ماسک صورت می توان بنتونیت را با سرکه (ترجیحاً سرکۀ سیب) ترکیب کرد تا PH آن کمتر شده و به اسیدیتۀ پوست نزدیک شود.

بنتونیت

خاک رس برزیلی

این خاک ذاتاً در رنگ های مختلف طبیعی، قرمز تیره، صورتی، بنفش و زرد یافت می شود. این خاک را می توان جز کائولین ها (که در ادامه به آن اشاره می شود) دانست. تفاوت رنگ های موجود در این خاک، به دلیل مواد معدنی در ساختار کلی آنها است که در مناطق مختلف کشور برزیل با یکدیگر فرق دارند. قدرت جذب خاک رس برزیلی متوسط است و بنابراین افراد زیادی می توانند از ستفاده از آن بهره ببرند.

رس برزیلی

رس سبز فرانسوی (نام های دیگر: رس مونت موریونیت ، ایلیت یا دریایی)

در بیشتر مواقع منشا این خاک فرانسه است ولی نواحی دیگر دنیا همانند چین نیز می توانند رسی با ساختار یکسان را داشته باشند. این خاک گزینۀ مناسبی برای جذب چربی های اضافی پوست است.  طیف رنگ سبز از تیره تا روشن این خاک به واسطۀ ترکیب گیاهان و اکسید های آهن به دست می آید. ساختار آن باعث می شود تا پس از استفاده منافذ پوست کوچکتر شده و پوست لطیف شود.

رس فرانسوی

رس راسول –Rhassoul (نام های دیگر: رس قرمز یا مراکشی)

این رس سرشار از سیلیکا، پتاسیم، مگنزیم آهن، سدیم و کلسیم است که می توانند برای پوست بسیار نافع باشند. از این خاک می توان جهت کاهش سبوم  و ظاهر چرب پوست استفاده کرد. به واسطۀ ساختار شیمیایی خود به رفع جوش های سر سیاه کمک بسیار خواهد کرد.

راسول

خاک رس زئولیت سبز

رس زئولیت زمانی تشکیل می شود که سنگ ها و خاکستر آتشفشانی با آب های آلکالین زیر زمینی واکنش می دهند. این خاک دارای خواص جذب قوی و لایه برداری ملایم است. این نوع بیشتر برای پوست های نرمال تا چرب مناسب است.

رس کائولین (نام دیگر: رس چینی)

رس سفید رنگ بسیار سبکی که سایه های رنگی مختلفی می گیرد. از این رس علاوه بر سم زدایی و جذب چربی اضافی پوست می توان در لایه برداری و ساختن لوازم آرایشی و بهداشتی همچون سایۀ چشم و صابون نیز استفاده کرد. قدرت جذب رطوبت این رس نسبت به دیگر خاک های رس کمتر است بنابراین افراد دارای  پوست خشک و حساس می توانند از آن استفاده کنند. پس از پاک کردن ماسک کائولین احتمالاً متوجه قرمزی پوست خواهید شد که به مرور بر طرف می شود. هرچه زمان نگهداشتن این ماسک روی صورت بیشتر باشد، قرمزی بیشتری تجربه خواهد شد.

کائولن

رس صورتی

این رس صورتی رنگ نوعی کائولین به نام کائولینیت است که همانند کائولین دارای بافتی نرم است و مناسب پوست های خشک می باشد. رنگ این خاک مربوط به اکسید آهن موجود در آن است و می تواند طیف رنگی از قرمز تیره تا نارنجی را شامل شود.

رس صورتی

رس گل و لای دریایی

این خاک از لایه های چند میلیون سالۀ گل و لای اعماق دریاها به دست می آید. رنگ این رس، سبز مایل به طوسی است و معمولاً برای پاک کردن پوست های نرمال تا چرب از آن استفاده می شود.

رس دریایی

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Facialclaymasks.com

Sciencelearn.org.nz

Wikipedia.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *