loading

روغن های حامل و نکاتی در خصوص آن ها


روغن های حامل در بسیاری از دستور العمل های تهیۀ محصولات زیبایی خانگی که با استفاده از روغن های اسانسیل ساخته می شوند کاربرد دارند؛ زیرا در ساخت چنین محصولاتی همیشه به ماده ای نیاز است که مواد مختلف دیگر موجود در دستورالعمل را به یک غلظت مناسب برساند و همچنین باعث شود مواد در کنار یکدیگر قرار گیرند. این ماده که باعث دوستی مواد با یکدیگر می شود همان روغن حامل که گاهی روغن پایه نیز خوانده می شود می باشد. البته باید توجه داشت روغن حامل نه تنها برای محصولات بلکه برای تهیه نوعی از روغن های اسانسیل نیز کاربرد دارد. با ادامۀ این نوشتار در خصوص روغن های حامل و نکاتی که بهتر است در مورد آنها دانست (مانند رقیق سازی روغن اسانسیل توسط روغن حامل)، همراه باشید.

۱-    روغن حامل چیست و کدام نوع آن برای من کاربرد دارد؟

روغن های حامل عمدتاً از دانه، هسته و مغز گیاهان به دست می آیند. ساختار شیمیایی طبیعی این روغن ها با نام “اسید های چرب” شناخته می شوند که برای بقا، سلامتی و تندرستی اجزای داخلی بدن و همینطور پوست، حیاتی هستند. اسید های چرب منبع غنی ویتامین ها، انرژی و مواد مورد نیاز برای رشد سلولی سالم می باشند. با توجه به اینکه هر روغن از چه ماده ای تهیه شده باشد و چگونه به دست آمده است، دارای خواص متفاوتی در ساختار های شیمیایی، بو و حتی کاربرد خواهد بود.

انتخاب روغن مناسب برای شما، بستگی به نوع پوست، حساس بودن شما به برخی مواد و هدف شما از استفاده از آن روغن دارد. برای اینکه بدانید کدام روغن برای شما مناسب است، بهترین راه آن است که مقدار کمی از آن را قبل از استفادۀ نهایی امتحان کنید تا نظر خود (مانند دلخواه بودن سرعت جذب، بو، میزان چربی قابل تحمل، غلظت و …) در مورد آن را بفهمید. علاوه بر این می توانید تست آلرژی که در ادامۀ همین نوشتار به آن اشاره شده است را نیز انجام دهید تا در مورد عکس العمل بدنتان در مقابل روغن حامل مورد استفاده اطلاعات کسب کنید.

در صورتی که روغن را برای محصولات پوست صورت استفاده می کنید روغن های سبک مانند روغن هستۀ انگور یا روغن آفتابگردان را مد نظر قرار دهید؛ به خصوص اگر دارای پوست چرب و مستعد جوش هستید.

در مورد استفاده از روغن برای مراقبت از مو، غلظت روغن کاربرد آن را مشخص می کند. به عنوان مثال از روغن های سبک هستۀ انگور یا آرگان در صورتی استفاده کنید که دارای موهای نازک و کم پشت هستید. روغن های سنگین تر مانند روغن نارگیل برای موهای ضخیم و مجعد، خشک یا آسیب دیده مفید هستند.

اگر هدف شما از ترکیب روغن حامل با روغن اسانسیل برای ماساژ بدن است باید روغنی را انتخاب کنید که باعث شود دست به راحتی روی بدن سر بخورد و حرکت کند. روغن های پرطرفدار برای این موضوع، روغن بادام، روغن نارگیل، روغن جوجوبا، روغن آفتابگردان یا روغن هستۀ زردآلو هستند.

۲-  چند روغن آشنا که از دستۀ روغن های حامل هستند

در ادامۀ مطلب، به روغن هایی پرداخته می شود که می توان آنها را به عنوان حامل در نظر گرفت. آنچه قابل توجه است اینکه این مواد خود دارای خواص مفیدی هستند که می توانند بدون ترکیب شدن با مواد و روغن های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند!

روغن نارگیل

شامل پلی فنول (یا خیلی دقیق تر و درست تر پالی فینول Polyphenol) های اسید های چرب مغذی پوست است و برای آماده سازی آن برای انجام مراقبت های دیگر مناسب می باشد. این روغن (که بر اساس روش استخراج می توان گاهی بوی نارگیل را از آن استشمام نمود) آبرسان پوست است و از آن در برابر عناصر ناخوشایند محیطی محافظت می کند. برای پوست های حساس یا آسیب دیده مناسب است و می تواند به عنوان یک نرم کننده و روشن کنندۀ طبیعی پوست و تأمین کنندۀ منابع غذایی برای آن در نظر گرفته شود.

روغن نارگیل

(در مورد پالی فینول ها مطالب زیادی وجود دارد که خلاصه کردن آن از اهمیت و چگونگی عملکرد آنها می کاهد؛ بنابراین در صورت تمایل با یک جستجوی ساده در منابع معتبر علمی می توانید مطالب مناسبی را در مورد آن­ها بیابید.)

 

روغن جوجوبا

این مایع، در واقع روغن نبوده و موم هسته های جوجوبا است. این موم، خاصیت مرطوب سازی قوی ای برای انواع پوست دارد و گفته می شود بیشترین شباهت به سِبوم که چربی طبیعی پوست است را داراست. روغن جوجوبا می تواند باعث شود پوست، چربی کمتری ترشح کند و بنابراین برای پوست های مستعد چربی مناسب خواهد بود. این روغن به راحتی (بعد از گذشت چند دقیقه) جذب پوست می شود و منافذ پوست را نیز نمی بندد.

روغن جوجوبا

 روغن هستۀ زردآلو

سرشار از اسید های چرب غیراشباع اولئیک و لینولئیک و ویتامین E است. به راحتی جذب پوست شده و به آن نرمی و آرامش می بخشد و در زمان خارش و التهاب به کمک آن می آید. علاوه بر این برای ماساژ، به عنوان روغن حمام و همچنین آماده سازی مو مناسب است. در صورتی که فرد دارای پوست حساس یا دچار عارضۀ پیری زودرس باشد، برای رطوبت رسانی مناسب خواهد بود.

روغن هسته زردآلو

روغن بادام شیرین

روغنی سبک با جذب سریع و مناسب آبرسانی به پوست های خشک است. سرشار از ویتامین B و E، مواد مغذی و مواد معدنی است.

روغن بادام

روغن زیتون

برای پاکسازی و مرطوب سازی پوست های خشک گزینه ای مناسب خواهد بود. برای ماساژ، مراقبت از مو و ساختن صابون های خانگی نیز می توان از این روغن حامل استفاده نمود. چنانچه پوست چربی دارید، استفاده از آن به عنوان روغن حامل محصول پوستی خانگی توصیه نمی شود.

روغن زیتون

روغن آرگان

سرشار از ویتامین های A و E و اسید های چرب مونو اشباع شده است. می تواند برای مراقبت های کلی از پوست، موی خشک، چروک و التهاب پوست مناسب باشد.

روغن آرگان

روغن (غوزه/میوه) نسترن

سرشار از ویتامین A و C و اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها است. ویتامین A یک رتینوئید طبیعی است که با پیری می جنگد و هر دوی ویتامین های ذکر شده می توانند از اثر خورشید بر پوست بکاهند. برای پوست های خشک، ماساژ و مرطوب کنندگی کلی پوست انتخابی مناسب است. برای درمان خانگی درماتیتیس، اکزما و پسوریاس نیز می تواند مفید واقع شود.

روغن نسترن

روغن سیاه دانه

شامل اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع است و خاصیت ضد آلودگی دارد. برای مشکلات پوستی مانند اکزما، آکنه و پسوریاس مفید است. برای مراقبت های کلی پوست می توان از آن استفاده نمود.

روغن سیاه دانه

روغن هستۀ انگور

سرشار از ویتامین E است. روغنی سبک است که به آسانی جذب پوست می شود. آبرسان خوب پوست است و سرشار از اسید های چرب لینولئیک است. برای پوست های حساس یا مستعد حساسیت مناسب است.

روغن هسته انگور

روغن آووکادو

روغنی سنگین و غلیظ است. سرشار از اسید اولئیک، ویتامین های A، گروه B، D و E است که به پوست های خشک و آسیب دیده کمک می کند. اگر دچار آکنه باشید روغن مناسبی نخواهد بود زیرا تولید سبوم را افزایش می دهد. برای اکزما، پسوریاس و مشکلات دیگر پوستی مفید است. برای پوست های حساس یا نیازمند ویتامین دوست خوبی است. این روغن برای افزایش کلاژن و کاهش لکه های پوستی ناشی از پیری نیز می تواند استفاده شود.

روغن آوکادو

روغن آفتابگردان

گفته می شود این روغن می تواند محافظی در برابر مواد سمی و عوامل بیماری زا باشد که بنابراین انتخاب خوبی برای پوست های آسیب دیده خواهد بود. باعث نرمی و مرطوب شوندگی پوست می شود و سرشار از ویتامین های A، D و E است. روغن های آفتابگردان مختلف کیفیات مختلفی دارند. این روغن به راحتی جذب پوست می شود.

روغن آفتابگردان

موارد بیشتر

در زمان خرید روغن های حامل به منظور استفادۀ دارویی، زیبایی و بهداشتی، دقت داشته باشید که تولید کننده آن را به روش فشار سرد (Cold Press) تولید کرده باشد و همچنین اذعان کرده باشد که برای استفاده دارویی- بهداشتی مناسب است. با وجود آنکه بیشتر این روغن ها آلرژی زا نیستند ولی باز هم بهتر است قبل از مصرف، آزمون حساسیت انجام دهید. برای این کار:

  • مقدار کمی از روغن را داخل مچ یا کمی پایینتر از گوش بمالید؛
  • روی روغن را با باند بپوشانید؛
  • بعد از ۲۴ ساعت، محل را چک کنید؛
  • اگر شاهد قرمزی، خارش و مانند آن بودید، محل را به خوبی بشویید و از استعمال مجدد آن خودداری کنید.

در صورتی که به دانه های خوراکی درختی حساسیت دارید، نباید از روغن آنها نیز استفاده کنید. این موضوع شامل روغن بادام شیرین، روغن آرگان و روغن هستۀ زردآلو نیز می شود.

در زمانی که قصد دارید روغن اسانسیل خود را به کمک یکی از روغن های حامل رقیق کنید، به موارد زیر دقت کنید.

برای بزرگسالان:

  • رقیق سازی دو و نیم درصدی: ۱۵ قطره روغن اسانسیل به ازای ۶ قاشق چایخوری روغن حامل؛
  • رقیق سازی سه درصدی: ۲۰ قطره روغن اسانسیل به ازای ۶ قاشق چایخوری روغن حامل؛
  • رقیق سازی پنج درصدی: ۳۰ قطره روغن اسانسیل به ازای ۶ قاشق چایخوری روغن حامل؛ و
  • رقیق سازی ده درصدی: ۶۰ قطره روغن اسانسیل به ازای ۶ قاشق چایخوری روغن حامل.

برای کودکان:

رقیق سازی نیم تا یک درصدی: ۳ تا ۶ قطره روغن اسانسیل به ازای  ۶  قاشق چایخوری روغن حامل؛

— البته رقیق سازی روغن اسانسیل با روغن حامل لزوماً ریسک های استفاده از روغن اسانسیل را کاهش نمی دهد و بدن شما همچنان می تواند پاسخ آلرژیک داشه باشد.

— همواره روغن های حامل را در جای خنک، تاریک و ترجیحاً داخل یخچال نگهداری کنید. علاوه بر این بهتر است آنها نیز مانند روغن های اسانسسیل در بطری های شیشه ای تیره رنگ ریخته شوند. هیچگاه روغن حامل ترکیب شده با روغن اسانسیل را در نواحی حساسی مانند لب ها و اطراف چشم مورد استفاده قرار ندهید. هرچند این روغن های حامل به تنهایی می توانند در این نواحی مورد استفاده قرار گیرند.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Healthline.com

Verywellhealth.com

https://bellatory.com/skin/Top-10-Carrier-Oils-for-Homemade-Beauty-Products

۲ دیدگاه

  • سلام محیا جان. بستگی داره. بعضی وقت ها روش اینفیوژن رو که مثلا اسطوخودوس رو توی روغن نارگیل یا بادام برای یه مدت طولانی نگه می دارند، به عنوان روغن اسطوخودوس می فروشن در حالیکه این روغن، روغن خاص اسطوخودوس نیست. زمانی میشه گفت واقعا روغن، روغنه خود اون ماده هست که تحت فشار گرم یا سرد (که از فشارگرم بهتره) جوهرۀ روغنی اون ماده استخراج بشه.
   موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *