loading

آکنه: آیا واقعاً ارگان های داخلی من نا سالم هستند؟


آکنه ها از هر دسته ای که باشند آزار دهنده اند. چه یک جوش قرمز روی نرمۀ گوش و چه یک جوش بزرگ روی نوک بینی. اخیراً هم برای جوش هر نقطۀ صورت یک دلیل برای درست کار نکردن یک ارگان داخلی ذکر می شود مثلاً جوش زیر چشم یعنی اینکه کلیه درست کار نمی کند. ایده پردازی این مسئله به طب باستانی چین و هند (آ-یور-وِدیک) باز می گردد ولی هیچ پشتوانۀ علمی میان ارتباط محل جوش ها با مشکل ارگان داخلی وجود ندارد. در ادامه به برخی دلایل جوش ها و محلشان که نتیجه ای از رفتار های فردی است اشاره می شود.

آکنه چیست؟

آکنه ها زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست با سلول های مرده و چربی پر می شوند که نتیجۀ این گرفتگی جوش های سر سفید و سر سیاه است.

باکتری هایی به نام پروپیونیباکتریوم که در التهاب پوستی نقش دارند می توانند باعث ایجاد برآمدگی های قرمزی شوند که آنها را هم تحت عنوان جوش در نظر می گیرند.

جوش های ناحیۀ رستنگاه مو و شقیقه ها

جوش هایی که در این نواحی زده می شوند با نام جوش های پیشانی شناخته می شوند که دلیل آنها می تواند برخی محصولات مورد استفاده برای مو ها باشد. این مسئله می تواند برای آقایان و خانم ها با هر نوع پوستی اتفاق بیفتد.

زمانی که محصولات چرب یا مومی مو که دارای بافتی غلیظ یا حاوی روغن های معدنی هستند در اطراف پوست این ناحیه پخش شوند، می توانند مانع خروج طبیعی سبوم شده و در نتیجه منافذ پوست را مسدود و باعث ایجاد آکنه شوند. برخی مواد اولیه که معمولاً برای نرم کردن مو استفاده می شوند می توانند باعث این امر شوند. این مواد شامل موارد زیر هستند:

  • سایکلوپنتاسیلوکسان (یک نوع سیلیکون
  • دایمتیکون (یک نوع سیلیکون)؛
  • PVP/DMAPA ها؛
  • آکریلات ها؛
  • پانتنول؛
  • سیلیکون؛
  • کواترنیوم-۷۰ (مورد استفاده در محصولات ضد حرارت مو
  • روغن ها؛ و
  • پترولاتوم (وازلین)؛

اگر در این ناحیه مدام شاهد بروز جوش هستید بهترین کار عدم استفاده از محصولاتی است که حاوی این مواد یا دارای فرمولاسیون ساده تری هستند. توقف در استفاده می تواند به جلوگیری از ایجاد جوش در این ناحیه کمک کند. علاوه بر این می توانید پس از استعمال مواد بر روی مو صورت خود را بشویید. همچنین می توانید از محصولاتی که روی آنها عبارت غیر جوش زا (noncomedogenic) یا غیر پرکننده ( nonclogging ) درج شده است استفاده کنید.

همچنین جلوگیری از تماس محصولات چرب مو با پوست مهم است. این جلوگیری را می توانید در زمان استفاده از اسپری های مو یا شامپو های خشک نیز انجام دهید.

منطقه T: پیشانی، بینی و چانه

سبوم پوست که ماده ای چرب است توسط غدد سباسه تولید می شود و وظیفۀ رطوبت رسانی و محافظت از پوست را بر عهده دارند. تولید بیش از اندازۀ سبوم می تواند باعث ایجاد آکنه شود. تولید چربی بیش از اندازه می تواند منجر به ایجاد جوش های بیشتر در این منطقه از صورت نسبت به نواحی دیگر شود.

در مطالعه ای که ۹۱۴ فرد دارای آکنه را بررسی کرده بود، محققان دریافتند که میان تولید سبوم و حجم آکنه در منطقه T ارتباط وجود دارد. افراد جوان در منطقه U یعنی گونه ها و چانه بیشتر دچار آکنه خواهند بود.

از دیگر عوامل جوش زدن این ناحیه، استرس است. هر چند تحقیقات ارتباطی میان استرس و میزان تولید چربی پیدا نکرده اند. تحقیق دیگری نیز به این نتجه رسید که از خواب بیدار شدن به همراه خستگی می تواند باعث ایجاد جوش شود.

گونه ها

آکنه های این ناحیه از صورت به واسطه سابیده یا مالیده شدن پوست آن ایجاد می شود. به عنوان مثال زمانی که تلفن همراه خود را که می تواند پر از باکتری هایی چون E.coli باشد را به گوش می برید یا زمانی که در خواب گونه تان به روبالشی ساییده می شود این اتفاق می افتد.

اگر یک طرف صورت شما مدام درگیر جوش است این موضوع می تواند به دلیل کثیف بودن تلفن، روبالشی و دیگر عادات مربوط به لمس شدن پوست باشد.

تمیز کردن تلفن هوشمندتان با دستمال های ضد عفونی کننده می تواند در کاهش مشکل کمک کند. اگر به واسطه شغلتان زیاد از تلفن استفاده می کنید از هدست های بلوتوث دار استفاده کنید. روبالشیتان را حداقل هفته ای یکبار عوض کنید. اگر بخواهید روبالشی هایتان را هر روز عوض کنید می توانید از تیشرت های ارزان قیمت استفاده کنید.

جوش هایی که به این دلیل به وجود می آیند تنها در گونه دیده نمی شوند بلکه در هر منطقه ای که این سایش اتفاق افتد پیش می آید. با دانستن علت آزردگی پوست می توان وضعیت پوست را بهبود بخشید.

قسمت آرواره و چانه

محققان دریافته اند آکنه این ناحیه مربوط به تغییرات سطح هورمون ها است. البته همه محققین در این خصوص با هم اتفاق نظر ندارند.

در زنان و آقایان غدد آدرنال هورمونی به نام DHEA-S تولید می کنند. تحقیقی که در خصوص این هورمون انجام شد نشان داده است که خانم هایی که دچار آکنه های بزرگسالی هستند کمی سطح این هورمونشان بالا است. همچنین این نتیجه به دست آمده است که ۳۹-۸۵ درصد از خانم های مستعد آکنه قبل از شروع قاعدگی (معمولاً یک هفته قبل از آن) جوش های بدتری می زنند. این جوش ها همچنین می توانند در زمان استفاده از قرص های کنترل بارداری نیز به وجود آیند.

عدم تعادل هورمونی می تواند به دلیل رژیم غذاییتان نیز باشد ولی ارتباط قوی بین این دو موضوع یافت نشده است. در مقابل، ارتباط مثبتی میان سلامت معده و جوش هایی که به واسطه عدم تعادل هورمونی وجود دارد به دست آمده است. این موضوع به خصوص در زمانی که غذا هایی با کربوهیدرات بالا یا لبنیات مصرف می شوند نمود دارد. کاهش مصرف شکر، نان سفید، غذا های پروسس و لبنیات می تواند در کاهش جوش ها موثر باشد.

از آنجایی که بسیاری از افراد دچار آکنه مشکلی در هورمون ندارند عوامل دیگری چون افزایش حساسیت غدد چربی به هورمون ها می تواند عامل تولید جوش شود.

نقشه آکنه صورت

درمان ها

درمان های بسیاری برای مقابله با عوامل آکنه مانند باکتری ها، التهاب و چربی اضافی وجود دارد. برای مقابله با جوش ها می توان از درمان های زیر استفاده نمود:

  • پراکسید بنزوئیل برای آکنه هایی که به دلیل پروپیونیباکتریوم ایجاد می شود مفید خواهد بود.
  • رتنوئید های موضعی برای کاهش چربی اضافی صورت که باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند کاربرد دارند.
  • اسید سالیسیلیک که اساساً برای باز کردن منافذ پوست استفاده می شود.

برای آکنه های التهابی نیازمند داروهایی خواهید بود که توسط پزشک تجویز می شوند.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Healthline.com

Medicalnewstoday.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *