loading

۴ دستور برای آنکه اسپری دئودورانت خودت را بسازی!

cute cartoon businessman with body odor problem on blue background


در مطلبی که در این مقاله آورده شده ­بود، دستور تهیۀ چند دئودورانت خانگی با مواد طبیعی و برای مقابله با بوی بد عرق پیشنهاد شده ­بود. دستورات آن مطلب، همگی ضد عرقی جامد را به ما می­ دادند. مطلب فعلی، برای کسانی است که دوست دارند از اسپری ها استفاده کنند.

احتیاط! ابتدا از اینکه به مواد مورد استفاده حساسیت ندارید، مطمئن شوید؛ به علاوه مطمئن شوید مواد مورد استفاده (به خصوص سرکه و الکل) به رنگ و الیاف لباس شما آسیب نرسانند. سرکه می­ تواند باعث خوردگی پارچه (مثل ابریشم) و الکل می­ تواند باعث حل شدن رنگ لباس شود.

دستور۱

مواد مورد نیاز:

بطری اسپری                مناسب حجم ۱۲۰ میلی لیتر

سرکۀ سیب              57گرم

آب مقطر               57 گرم

روغن اسانسیل علف لیمو یا لیمو      30 قطره

روغن اسانسیل اسطوخودوس         15قطره

روغن اسانسیل درخت چای     5 قطره

ظرف اسپری را با مواد ذکر شده پر کنید.  برای پر کردن حجم باقی ماندۀ بطری، از آب استفاده کنید. مادۀ مؤثر این دئودورانت را بیشتر می ­توان سرکۀ سیب دانست که به خاطر محیط اسیدی که ایجاد می­کند، باعث از بین رفتن باکتری­ های مولد بو در زیر بغل می­ شود. روغن ­های مورد استفاده علاوه بر ایجاد عطر، خاصیت ضدعفونی ­کنندگی نیز دارند. بنابراین می ­توانید با در نظر داشتن این موضوع، به سادگی با تغییرات مناسب، دئودورانت مخصوص به خود با رایحۀ دلخواه را بسازید!

دستور۲

مواد مورد نیاز:

الکل سفید (هرچه درجۀ خلوص بالاتر باشد، بهتر است)     2 قاشق غذاخوری

آب مقطر                           2 قاشق غذاخوری

روغن اسانسیل گل سرخ                        2 قطره

روغن اسانسیل یاس                       2 قطره

روغن اسانسیل پرتغال                        2 قطره

روغن اسانسیل اسطوخودوس                     1 قطره

بطری اسپری تیره رنگ با حجم مناسب

 تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید. تیرگی بطری اجازه می­ دهد که دوام سلامت روغن­ ها بیشتر شود. همچنین به دلیل وجود روغن پرتغال، از ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی که برای پوست مضر هستند، جلوگیری می­ کند. الکل موجود در این دستور تهیه باعث می ­شود آب و روغن ­ها با یکدیگر مخلوط شوند؛ به علاوه الکل باعث احساس خشکی بیشتری داشته باشید. از آنجا که چگالی مواد اولیه از یکدیگر متفاوت است، بهتر است قبل از مصرف، بطری را تکان دهید تا مواد مجدداً با یکدیگر ترکیب شوند. قبل از پوشیدن لباستان اجازه دهید محلول در زیر بغل شما خشک شود. به خاطر الکل موجود ممکن است بعد از حمام یا اصلاح، احساس سوزش کنید؛ پس اگر سوزش الکلی بیش از اندازۀ تحملتان است، این نکته را به یاد داشته باشید.

دستور۳

مواد مورد نیاز:

جوش شیرین            1 واحد  

روغن نارگیل          1 واحد

روغن درخت چای             10 قطره

آب مقطر          به اندازۀ کافی

 ابتدا آب را کمی گرم کرده و جوش شیرین را در آن حل کنید. سپس روغن نارگیل و درخت چای را اضافه کنید. از آنجا که روغن نارگیل در دمای پایین به حالت جامد تبدیل می­ شود، می­ توانید کمی الکل سفید یا رابینیگ الکل (Rubbing Alcohol) به آن اضافه  کنید. در صورت عدم دسترسی به الکل، بهتر است محل نگهداری دمایی داشته باشد که از سفت شدن روغن نارگیل جلوگیری کند.

در زمان درست کردن این محصول، اگر می خواهید از اسپری اضافه کنید اولاً دقت کنید تا تمام جوش شیرین در آب حل شود و ثانیاً قطر لولۀ اسپری و خروجی به اندازه ­ای باشد که بتواند ترکیب حاصله را پمپاژ کند. در صورتی که جوش شیرین کاملاً حل نشود، در زمان اسپری کردن، دانه ­های حل نشدۀ آن باعث  گرفتگی لوله و عدم کارکرد اسپری می­ شوند.

دستور۴

مواد مورد نیاز:

سرکۀ سیب         1 واحد  

آب (مقطر)            3 واحد

تنها کافی است سرکۀ سیب رقیق شده را استعمال کنید. این ترکیب بیشتر برای خنثی کردن بوی حاصل از باکتری­ ها کاربرد دارد. در صورتی که نوع پوستتان اجازه دهد می­ توانید حجم سرکه را زیاد کنید ولی به یاد داشته باشید که همواره حجم آب بیشتر از سرکۀ استفاده شده باشد تا اسیدیتۀ سرکه باعث آزردگی پوست زیر بغلتان نشود.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *