loading

۲۹ نوع سردرد (۲)

Pretty hipster with headache on white background


در مطلبی که تحت عنوان ۲۹ نوع سردرد (۱) به آن پرداخته شده بود، به تفاوت سردرد و میگرن و ۹ نوع آن اشاره شد. در ادامه انواع  دیگر  سردرد ها را مرور می کنیم.

۱۰-دردهای ناشی از فشار چشم

از نشانه های فشار چشم، درد در ناحیۀ دو طرف پیشانی است. این فشار ها به ندرت باعث ایجاد سردرد می شوند. از عوامل ایجاد کننده، عدم تعادل ماهیچه ای، اشکال در بینایی و آستیگماتیسم است بنابراین درمان  شامل اصلاح دید و قوۀ بینایی خواهد بود.

۱۱-سردردهای ناشی از فعالیت فیزیکی

نشانه های این نوع، احساس درد کوتاه مدت در حین یا پس از فعالیت فیزیکی (دویدن، پریدن و مانند اینها) یا بروز عطسه و سرفه است. ده درصد از این درد ها به دلیل بیماری های ارگانیک و باقی مرتبط با میگرن یا سردردهای خوشه ای هستند. برای درمان، دلیل باید کاملاً مشخص باشد. در اکثر مواقع می توان با ایندومتاسین (از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) یا پروپرانولول درد را تسکین داد. برای مشخص شدن دلیل، آزمایش های تشخیصی نیاز است. در برخی موارد برای درمان بیماری های ارگانیک می توان از عمل جراحی کمک گرفت.

۱۲-سردردهای ناشی از گرسنگی (همانند گرسنگی ناشی از روزه گرفتن) (Fast)

در زمان خالی بودن معده، قسمت پیشانی دردی را تجربه می کند که احساسی پخش شونده است. درد احساس شده از این وضعیت، دامنه ای از شدید تا متوسط را شامل می شود. در طولانی­ترین حالت، سردرد ناشی از آن باید طی ۷۲ ساعت پس از رفع گرسنگی از بین برود. چنانچه پتانسیل تجربۀ سر درد به این دلیل را دارید، بهتر است دفعات غذا خوردن در روز را افزایش اما مقدار وعدۀ غذایی را کاهش دهید.

۱۳-سردرد ناشی از تب

نشانۀ کلی، سر دردی است که همراه با تب ایجاد می شود و دلیل آن نیز ورم کردن رگ های خونی موجود در ناحیۀ سر است. برای رفع این درد، بنا به تشخیص پزشک می توانید از آسپیرین، استامینوفن، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

۱۴-آرتریت های بزرگ سلول ها

درد ناشی از این عارضه را می توان خسته کننده، سوزاننده یا کوبشی توصیف نمود. دلیل آن، التهاب عروق گیجگاهی شناخته شده است. درد معمولاً در اطراف گوش در زمان جویدن غذا، کاهش وزن یا مشکلات بینایی تجربه می شود. افراد زیر ۵۰ سال به ندرت این نوع از درد را احساس می کنند. از دلایل آن می توان به احتمال وجود بیماری های عروقی که با التهاب رگ های خونی شناخته می شوند اشاره نمود. برای درمان این نوع از سر درد می توان پس از  نمونه برداری و تشخیص، از کورتیکواستروئیدهای خوراکی استفاده کرد. این بیماری از طریق آزمایش سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR) و تست پروتئین فعالیت مجدد C شناسایی می شود.

۱۵-سر درد ناشی از عفونت ها

نشانۀ این سر درد، دردی پراکنده با شدتی متوسط تا شدید است که در اثر عفونت ها و به همراه تب بروز می کند. همانند سر درد های ناشی از تب می توان از استامینوفن، آنتی بیوتیک، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی یا آسپیرین استفاده نمود.

۱۶-میگرن همی پلژیک (Hemiplegic)

دردی کوبنده و شدید که معمولاً یک طرف سر را در گیر می کند و باعث بی حسی، ضعف یا نا توانی یک سمت از بدن می شود. در این نوع از سر درد، تهوع، استفراغ، سرگیجه، بر هم خوردن تعادل، سختی در تکلم، مشکل در دید، دیدن هاله در اجسام، حساسیت به نور و بو نیز تجربه می شوند. این نوع از سر درد ارتباط قوی با ژنتیک افراد دارد. برای درمان، پس از تشخیص پزشک می توان مصرف لبنیات را محدود نمود، برنامه ای منظم برای خوابیدن و ورزش داشت و از مکمل های خوراکی همچون مگنزیوم استفاده نمود. بنا به تشخیص پزشک می توان از داروهای مشخص بهره برد. بهترین پیشنهاد برای درمان چنین سر درد هایی این است که فرد تحت نظر کلینیک های مربوط به سر درد  یا یک متخصص مغز و اعصاب قرار گیرد. برای جلوگیری از بروز درد ها می توان از داروها استفاده نمود، مصرف لبنیات را محدود کرد و ورزش و خواب منظم را در برنامۀ روزانۀ زندگی قرار داد.

۱۷-سر درد ناشی از خالی بودن معده (Hunger)

درد هایی منقطع قبل از زمان صرف غذا. این درد ناشی از تنش ماهیچه ها، قند خون پایین و گشاد شدن عروق ایجاد می شود. این نوع از درد را می توان در صورت خوابیدن زیاد یا حذف وعدۀ غذایی که همیشه وجود داشته است، تجربه کرد. به منظور جلوگیری یا رفع این نوع از سر درد ها، وعده های غذایی سروقت و دارای ارزش تغذیه ای شامل مقدار مکفی از پروتئین ها و کربوهیدرات های پیچیده پیشنهاد می شود.

۱۸-سردرد حاصل از فشار خون بالا

دردی کلی که در صبح شدید تر است و در طی روز از شدت آن کاسته می شود. عامل ایجاد کنندۀ آن فشار خون بالا (بیشتر از ۲۰۰ سیستولیک و ۱۱۰دیاستولیک) است. فشار خون نرمال در انسان در حال استراحت در محدودۀ ۹۰ الی ۱۲۰ میلی متر جیوه (سیستولیک) و ۶۰ الی ۸۰ مم/ج (دیاستولیک) قرار دارد. برای پیش گیری پیشنهاد می شود داروهای مربوط به فشار خون مصرف شوند.

۱۹-سر درد عادت ماهانه

دردهایی شبیه درد های میگرنی که کمی قبل از پریود، در حین یا پس از آن تجربه می شوند. احتمال تجربۀ این نوع از درد در میانۀ دوره یعنی در زمان تخمک گذاری نیز وجود دارد. دلیل آن، تغییرات سطح هورمون استروژن است. برای کاهش آثار درد، و با تجویز پزشک می توان در زمان شروع از ارگوتامین، دی هیدرو ارگوتامین (دارویی مشتق از ارگوتامین)، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و بیو فیدبک استفاده نمود (برای اطلاعات بیشتر از بیوفیدبک و اثرات مثبت آن، این وبسایت و این وبسایت را ببینید). پس از شروع درد به طور کامل، درمان همانند درمان میگرن بدون هاله خواهد بود.

۲۰-میگرن همراه با هاله

در این نوع از سردرد، علایم هشدار دهنده ای همچون اختلال در بینایی یا بی حسی بازو یا پا تجربه می شوند. علائم هشدار دهنده معمولاً طی ۳۰ دقیقه از بین می روند و پس از آن درد شدید و اصلی شروع می شود. در این نوع از میگرن ها نیز عامل وراثتی وجود دارد. از عوامل  دیگر می توان به اثر برخی مواد غذایی خاص، برخی داروها، هورمون­های یائسگی، گرسنگی مفرط، تغییر در ارتفاع، تغییرات آب و هوا، نور، مصرف بیش از اندازۀ دخانیات و فشارهای عاطفی اشاره کرد. برای درمان، در زمان بروز نشانه های اولیه، می توان از ارگوتامین، دی هیدرو ارگوتامین، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و بیو فیدبک استفاده نمود. پس از شروع درد، می توان از یخ، ایزومتپتن، محصولات حاوی کافئین، اِرگوتامین و سایر دارو های مفید استفاده نمود. استروئید ها در حمله های طولانی مدت می توانند به تسکین کمک کنند.

۲۱-میگرن بدون هاله

از نشانه های این نوع از میگرن، دردی کوبشی در یک طرف سر و معمولاً همراه با تهوع، استفراغ، سردی دستان و حساسیت به نور و صدا است. دیگر نشانه های این سر درد و همچنین راه های درمان آن با نوع قبلی مشابه است.

۲۲-سر درد های پس از بروز سانحه

دردی در یک ناحیه یا کل سر که می تواند همانند دردهای میگرنی یا عصبی احساس شود. این نوع از سر درد ها معمولاً به صورت روزانه اتفاق می افتند و غالباً در برابر درمان، مقاوم هستند. این نوع عارضه، پس از تروما های خفیف بروز می کنند اما معمولاً تشخیص علت بروز دشوار است. برای درمان احتمالی می توان از دارو های ضد التهاب، پروپرانولول یا بیو فیدبک استفاده نمود.

۲۳-سردرد های سینوسی

از نشانه های آنها، درد در ناحیۀ حفرۀ بینی است که در طول روز به شدت آن افزوده می شود. از دلایل آن، عفونت ها هستند که همراه با تب دیده می شوند. این عفونت ها باعث بسته شدن مسیر های سینوسی و ممانعت از ترشحات نرمال می گردند. درد های سینوسی به ندرت اتفاق می افتند و سر درد های میگرنی و خوشه ای معمولاً با این نوع از سر درد ها اشتباه گرفته می شوند. از عوامل ایجاد کننده این نوع از درد در بدن می توان به عفونت ها، پولیپ بینی، ناهنجاری های آناتومیک همانند انحراف بینی که مسیر سینوس را می بندد اشاره کرد. برای درمان می توان با تجویز پزشک از آنتی بیوتیک ها، دارو های ضد احتقان و در صورت لزوم، جراحی استفاده کرد.

۲۴-سردرد مفصل فکی- گیجگاهی

دردی از نوع انقباض ماهیچه ها که در برخی موارد همراه با صدایی تق مانند در زمان باز کردن فک ها است. این انقباض ها به ندرت باعث سر درد می شوند. از عوامل ایجاد کننده، بد گاز زدن و جویدن غذا، استرس و فشردن فک ها روی هم است. برای رفع عارضه بهتر است آرامش داشت یا از بیوفیدبک استفاده نمود. در موارد شدید، اصلاحات فک مورد نیاز خواهد بود.

نقشه سردرد

۲۵-سر درد ناشی از فشار عصبی

دردی خسته کننده و معمولاً در دو طرف سر همراه با احساس سفتی و کشیدگی در پوست سر یا گردن. این درد شدت یکسانی دارد و در طی زمان تغییر نمی کند. از عوامل ایجاد آن، فشار های عاطفی یا افسردگیِ تشخیص داده نشده است. برای رفع سر درد می توان از مزایای استراحت، آسپیرین، استامینوفن، ایبوبروفن، ناپروکسن سدیم، ترکیبی از دارو های ضد درد با کافئین، یخ، شل کننده های عضلانی، در صورت لزوم دارو های ضد افسردگی، بیوفیدبک، روان درمانی و در صورت تشخیص پزشک داروهای قویتر بهره برد. به منظور جلوگیری از بروز، آرامش را تمرین کنید، از بیوفیدبک کمک بگیرید و از استرس دوری کنید.

۲۶-درد های اطراف لثه

دردهایی کوتاه و ضربه ای در اطراف دهان یا فک ها که تعدد و طول درد در آنها متغیر است. عارضه ای نادر از تکانه های عصبی است و بیشتر در خانم های بالای ۵۵ سال مشاهده می شود. علت این سردرد ناشناخته است ولی در زمان جویدن، هوای سرد یا لمس صورت تجربه می شود. اگر کمتر از ۵۵ سال سن دارید،  ممکن است نتیجه ای از بیماری های اعصاب همچون MS باشد پس بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

۲۷-سردردهای رعد و برقی

دردهایی ناگهانی و شدید که می توانند همراه با تهوع، استفراغ، تب، مشکل در گفتار، ضعف، گیجی و اختلال در بینایی باشند. بهتر است به این نوع از درد های ناحیه سر توجه شود زیرا می توانند نشانه ای از یک سندروم یا وضعیتی خطرناک که زندگی را تهدید می کند باشد. از آنجا که به دلیل ناگهانی بودن سردرد نمی توان تشخیص داد عامل ایجاد کننده سندروم است یا تهدید کنندۀ زندگی، ارزیابی پزشکی به طور اورژانس بسیار مهم است.

۲۸-سردردهای مربوط به تومور ها

از نشانه های این نوع سردرد، دردهایی که تدریجاً بدتر می شوند، استفراغ های پرتابی، اختلال در بینایی، تکلم و تغییر شخصیت، مشکل در تعادل، راه رفتن، هماهنگی بدن و تشنج است. این بیماری بسیار نادر بوده و دلیل تومور معمولاً تشخیص داده نمی شود. در صورتیکه سریعاً شناسایی شود، با جراحی یا روش های جدید رادیولوژی می توان آن را درمان نمود.

۲۹-درد در پشت سر

دردی که در این ناحیه از سر احساس می شود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در بسیاری از موارد، درد تنها در این نقطه از سر (پایین جمجمه) احساس نمی شود. همراهی این درد با درد در نواحی دیگر سر، می تواند به تشخیص مناسب توسط پزشک کمک نماید. از جمله دلایل بروز درد در این ناحیه می توان به آرتروز در ناحیۀ گردن، وضعیت بد بدن و ایجاد تنش در پشت، شانه ها و گردن، فتق دیسک و نورالژیای پس سری اشاره نمود.

با توجه به همراهی این درد با درد در نواحی دیگر و توضیح آن به پزشک، تشخیص مناسب امکان پذیر است.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Headaches.org

Healthline.com

Rpsi.ir

Medicalnewstoday.com

News-medical.net

Webmd.com

Wikipedia.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *