loading

۲۹ نوع سر درد (۱)

Pretty hipster with headache on white background


سر درد ، یکی از عارضه هایی است که هرکدام از ما حداقل برای یکبار آن را تجربه کرده ایم. گاهی دلیل آن را در فشار های عصبی روز جستجو می کنیم، گاهی در خستگی روزانه، گاهی در میگرن و گاهی در گرما زدگی. قصد داریم در نوشتار حاضر، توضیحی از ۹ نوع از انواع سر درد و عوامل ایجاد کنندۀ آنها را ارایه دهیم و ۲۰نوع باقی را در بخشی دیگر به شما معرفی کنیم.  امیدواریم دیدگاه مناسبی نسبت به این موضوع بیابید.

سر درد چیست؟

به طور کلی در فرهنگ عام، از سر درد برای تشریح وضعیتی استفاده می شود که که در آن ناحیۀ سر (کله) احساس درد را تجربه می کند. از نظر پزشکی، سردرد عارضه ای است که شامل دامنۀ گسترده ای از وضعیت سیستم عصبی که باعث بروز درد در ناحیۀ سر می شوند را می گیرد. این عوارض به دو دستۀ سردرد ها و میگرن ها تقسیم می­شوند.

سردرد باعث تجربۀ حس درد در سر، صورت و بالای گردن (نزدیک سر) می شود. شدت و تعداد بروز درد متغیر است. در مقابل، میگرن عارضه ای در ناحیۀ سر است که به شدت دردناک بوده و معمولاً نشانه هایی دارد که نسبت به سردرد های معمولی شدیدتر هستند.

از جمله تفاوت های میان سر درد و میگرن می توان به اخطار های بدن پیش از بروز اشاره کرد. سر درد ها معمولاً پیش اخطاری ندارند اما میگرن قبل از بروز، نشانه های اخطاری یا حتی هاله ای را می دهد. این اخطار ها به دلیل تغییرات اثرات و واکنش های عصبی در مغز است. نشانه های هاله ای در بیمار می توانند به صورت تغییر در بینایی فرد همچون خصوط مواج یا دندانه دار، نورهای چشمک زن، دیدن نقطه،  لکه های تیره یا رنگی و نقطه های درخشان یا ستاره مانند باشد. این علایم معمولاً همراه با حساسیت به نور اتفاق می افتند که باعث تشدید مشکل می شود.

از دیگر تفاوت ها میان میگرن و سر درد آن است که میگرن باعث بروض عوارضی در شنیدار و گفتار می شود. نشانه های روانی بروز میگرن شامل تغییر خلق ناگهانی، خستگی، تشنگی، گرسنگی، گیجی، احساس ترس، از دست دادن کنترل و تغییرات حافظه است. نشانه های فیزیولوژیکی شامل بی حسی، احساس سرگیجه، افزایش ادرار، ضعف و حتی غش کردن است.

با این توضیح کوتاه در مورد تفاوت میان سر درد و میگرن، به موضوع اصلی که انواع سر درد ها است بر می گردیم.

انواع سر درد و دلایل آنها

باید اذعان کرد که عوامل مختلفی باعث ایجاد سر درد ها می شوند و هر دردی که در هر ناحیۀ سر اعم از پیشانی، گردن  و حتی فک ها تجربه می شود، می تواند اشاره به موضوعی خاص داشته باشد. گاهی در پیشانی احساس ناراحتی می کنید، گاهی در شقیقه ها و گاهی در پشت سر. هر کدام از این مناطق گویای خللی است که بروز درد در آنها ، نشانه ای اولیه از عارضه ای است که نیازمند تشخیص و مراقبت است.

۱-سر درد ناشی از حساسیت

در این حالت، سردرد به طور کلی است و نمی توان مکان مشخصی برای آن در نظر گرفت. این نوع، همراه با گرفتگی بینی و اشک است. عوامل ایجاد کنندۀ این سر درد، عوامل حساسیت زای فصلی همانند گردۀ گل ها و قارچ ها هستند. حساسیت های غذایی را نمی توان جزء عوامل ایجاد کنندۀ این نوع سر درد دانست.

برای درمان، داروهای ضد حساسیت، اسپری های موضعی حاوی کورتیزون یا آمپول های ضد حساسیت می توانند کاربرد داشته باشد. با توجه به عامل بروز که حساسیت است، این نوع از سر درد ها قابل پیشگیری نیستند.

۲-آنوریسم

نشانه های این نوع از سر درد می تواند مشابه سردرهای میگرنی یا خوشه ای باشد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد. این نوع از سر درد به دلیل برآمدگی یا ورم دیوارۀ رگ های خونی ایجاد می شود. کاهش در جریان خون در نقطۀ درگیر می تواند باعث سر دردهای شدید و ناگهانی، دو بینی یا گرفتگی عضلات گردن شود. در برخی حالات احتمال بیهوشی نیز وجود دارد. دلایل مادرزادی یا فشار خون بالا می توانند از علل ایجاد این بیماری و نتیجتاً سردرد باشند. در صورت تشخیص زود هنگام آنوریسم، می توان با عمل جراحی مشکل را برطرف نمود. برای جلوگیری از بروز درد بهتر است فرد فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشد.

۳-سردرد آرتروزی

درد در پشت سر یا گردن که در زمان حرکت عضو شدیدتر می شود نشانۀ این عارضه است. دلیل این موضوع، التهاب رگ های خونی سر یا تغییرات استخوانی در ساختار گردن هستند. دلیل اینکه چطور این عوامل باعث سر درد می شوند هنوز مشخص نشده است. برای کاهش عوارض می توان پس از تجویز و نظر پزشک از دارو های ضد التهاب و آرام بخش عضلانی استفاده نمود.

۴-سر درد حاصل از حذف کافئین

سردردی حاصل از گشاد شدن رگ های خونی که چند روز پس از مصرف مقدار زیاد کافئین احساس می شود. برای جلوگیری از این نوع از سردرد باید استفاده از مقدار زیاد قهوه را کاهش داد.

۵-سر درد گردنی

از نشانه های این عارضه، احساس درد در یک طرف سر یا صورت، خشکی گردن، درد در اطراف چشم ها، گردن، شانه ها و بازو ها است. علاوه بر این احتمال تهوع، تاری دید، حساسیت به نور و صدا نیز وجود دارد. از دلایل این عارضه می توان به آسیب های گردنی، ناهنجاری در مهره های گردن و آرتریت ستون فقرات فوقانی اشاره نمود. درمان عارضه بر اساس شدت نشانه ها شامل داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، مسدود کننده های اعصاب، درمان های حرکتی، الکتریکی و عمل جراحی است. متاسفانه برای جلوگیری از این نوع سردرد درمانی وجود ندارد.

نقشه سردرد

۶-دردهای مزمن روزانه

این دردها شامل سردردهایی می شوند که بیشتر از ۱۵ روز در ماه ادامه پیدا می کنند و به دوستۀ تداوم بیشتر از ۴ ساعت و کمتر از ۴ ساعت تقسیم می شوند. از عوامل ایجاد کنندۀ آنها می توان به تغییرات میگرنی اشاره کرد. همچنین استفادۀ بیش از اندازۀ داروها نیز می تواند باعث این درد شود. پزشک بنابر دلیل، شدت و تداوم، درمان های متفاوتی را در پیش می گیرد.

۷-میگرن های مزمن

دردهایی که برای بیشتر از سه ماه و بیشتر از ۱۵ روز در ماه ادامه می یابند، جزء این دسته هستند. این سر درد ها معمولاً در ارتباط با استفادۀ بیش از اندازۀ دارو ها قرار می گیرند. از دلایل دیگر این درد ها می توان به اتفاقات بزرگ در زندگی و اضافۀ وزن اشاره کرد. برای درمان این درد ها پس از قطع داروی ایجاد کنندۀ درد، پزشک می تواند از بوتاکس یا آنتی بادی های خاص استفاده کند.

۸-سردردهای خوشه ای

درد در اطراف چشم، پارگی در چشم، گرفتگی بینی و گرگرفتگی صورت از عوامل این عارضه است. درد اغلب در طول شب بروز می کند و برای چند ساعت ادامه می یابد. درد روزانه می تواند برای هفته ها یا حتی ماه ها تجربه شود و سپس تا یکسال اثری از آن نباشد. آقایان افرادی هستند که درصد زیادی از تجربه کنندگان این سردرد ها را شامل می شوند و بیشتر بین ۲۰ تا ۵۰ سال سن دارند. از دلایل این عارضه، مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال بیش از اندازۀ دخانیات است. برای آرام کردن این درد می توان از اکسیژن، اِرگوتامین (منقبض کنندۀ عروقی)، سوماتریپتان (از داروهای مؤثر بر دردهای میگرنی) یا مادۀ بی حسی داخل بینی استفاده نمود. به منظور جلوگیری می توان از استروئید ها، ارگوتامین، مسدود کننده های کلسیمی (داروهایی که برای درمان فشار خون بالا تجویز می شوند) و لیتیوم استفاده کرد.

۹-سردرد حاصل از افسردگی

افرادی که دردهای شدید را تجربه می کنند می توانند مبتلا به افسردگی شوند. دلیل این امر ناراحتی هایی است که فرد به طور فیزیکی، احساسی یا روانی به دلیل وجود درد تجربه می کند. از آنجا که افسردگی معمولاٌ به سختی تشخیص داده می شود، درمان زمان بر خواهد بود.

برای دیدن بقیه انواع سردرد ها اینجا را ببینید.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منابع:

Headaches.org

Healthline.com

Rpsi.ir

Medicalnewstoday.com

News-medical.net

Webmd.com

Wikipedia.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *