loading

۱۲ ماده اولیه برای تهیه ماسک های صورت خانگی


ماسک های صورت خانگی و خود ساخته همان طور که از نامشان پیداست ماسک هایی هستند که  می توانیم با مواد طبیعی که به آسانی در دسترس ما قرار می گیرند آنها را بسازیم. در مطلبی که در اینجا به آن پرداخته شد، اشاره گردید که اولین قدم در استفاده از هر نوع ماسک  صورت تجاری یا خانگی، شناختن نوع پوست و نیاز مشخص آن در زمان استفاده است. در این مقاله سعی داریم به دسته های اصلی مواد طبیعی که در اکثر ماسک های خانگی استفاده می شوند و خاصیت هر کدام از آنها برای پوست اشاره کنیم و در مقالات بعد، نمونه هایی از هر کدام و اثرات مشخص آنها برای پوست را بیان کنیم.

۱-   لبنیات (شیر و ماست)

لبنیات از جمله گروه های غذایی سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها و چربی های مفید برای پوست هستند. علاوه بر این، این گروه غذایی به دلیل وجود اسیدهایی مانند اسید لاکتیک که از جملۀ آلفا هیدروکسی اسیدها می باشند نقش موثری در بهبود ساختار و وضعیت ظاهری پوست دارند. به عنوان مثال اسید لاکتیک موجود در لبنیات در جدا کردن سلول های مردۀ پوست از روی سطح صورت مؤثر بوده و در نتیجه به مرور زمان به شادابی و جوانی پوست صورت کمک می کند. علاوه بر این می توان اثر ویتامین های موجود در این مواد را که به طور طبیعی در آن وجود دارند با اضافه کردن ویتامین های بیشتر از طریق ترکیب با مواد غذایی دیگر همانند میوه ها افزایش داد.

 با توجه به خواص آنتی باکتریالی و میکروبی ماست، می توانید از نوع کم چرب آن در زمان مواجهه با جوش های صورت استفاده کنید.

۲-   انواع میوه ها و سبزیجات تازه

بدون شک همۀ ما، میوه ها و سبزیجات را منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی می دانیم. هر چند مواد مغذی دریافت شده از طریق استفادۀ خوراکی از آنها پس از تغییرات اعمال شده توسط بدن به مواد کاربردی تر و بهتری تبدیل می شوند ولی می توان با استفادۀ مستقیم بر پوست از خاصیت آنها نفع برد.

استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه، تنها محدود به خاصیت ویتامینی و معدنی آنها نمی شود بلکه می توان با توجه به بافت و ترکیبات اسیدی آنها، از خاصیت آبرسانی یا کمک به لایه برداری و بهبود وضعیت پوست در کنار دیگر خواص آنها بهره برد.

۳-   عسل

با توجه به خاصیت عدم فساد پذیری عسل در کنار خواصی همچون ضد باکتری بودن، کمک به ترمیم آسیب ها و همچنین رطوبت رسانی به نظر می رسد این مادۀ خوراکی یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در ماسک های خانگی زیبایی پوست باشد. عسل علاوه بر آنکه در پاکسازی منافذ بستۀ پوست می تواند مفید واقع شود، به نرم کردن و روشن کردن پوست نیز کمک می کند.

۴-   کاکائو/ شکلات

دانه های این مادۀ خوراکی سرشار از پالی فینول ها هستند که در نتیجه به آن خاصیت آنتی اکسیدانی خوبی می دهند. مواد مغذی موجود در کاکائو می توانند در مواردی همچون آبرسانی، بهبود ظاهر و تغذیۀ پوست مفید واقع شوند.

۵-   قهوه

این دانۀ خوراکی نیز همانند دانه های کاکائو سرشار از آنتی اکسیدان ها و خواص مطلوب دیگر است. استفاده از قهوه محدود به ماسک های صورت نمی شود و از دانه های ریز آسیاب شدۀ آن می توان به عنوان یک لایه بردار استفاده کرد. در صورت استفاده به عنوان لایه بردار ابتدا مطمئن شوید پوست آزرده نخواهد شد و واکنش آلرژیک نشان نخواهد داد. 

۶-    روغن زیتون

این روغن خوراکی سرشار از ویتامین ها و چربی های مغذی پوست است که به آسانی در اختیار قرار می گیرد. افرادی که دارای پوست های خشک تا نرمال هستند می توانند از منافع خوب آن بهره ببرند.

۷-   پودر جوانه گندم/ جوی پرک

هر دوی این مواد می توانند در ماسک هایی که با هدف لایه برداری و تمیز نمودن منافذ پوست ساخته می شوند مورد استفاده قرار گیرند؛ به خصوص پودر جوانۀ گندم که منافذ پوست را به صورت عمقی تری تمیز می کند. علاوه بر اینها، ویتامین های موجود می توانند در کنار مواد مغذی دیگر به کار رفته در ماسک مورد استفادۀ پوست قرار بگیرند.

۸-   تخم مرغ

یک تخم مرغ کامل، منبع مواد مغذی مختلف و پروتئین ها و چربی های مناسب است اما استفاده از تخم مرغ در ماسک صورت  خانگی مناسب، بسیار به نوع پوست شما بستگی دارد. چنانچه پوست شما خشک است، بهتر است از زردۀ تخم مرغ در ماسک صورتتان استفاده کنید. افرادی که دارای پوست چرب هستند، بهتر است استفادۀ سفیده را مد نظر قرار دهند.

از ترکیب سفیدۀ تخم مرغ زده شده و کمی گلیسیرین می توان به عنوان یک ماسک شفاف کنندۀ سریع پوست برای قبل از یک مهمانی استفاده کرد.

۹-    خاک رس

خاک رس از جمله موادی است که در بیشتر ماسک های مربوط به پاکسازی از آن استفاده می کنند. یک ماسک حاوی خاک رس، علاوه بر آنکه به پاکسازی لایۀ سطحی پوست شما کمک می کند، با جذب مواد و آلودگی ها در نقش یک سم زدا نیز ظاهر می شود.

خاک رس بر حسب منطقۀ جغرافیایی دارای رنگ ها  و خواص متفاوت است که هر فرد باید متناسب با نوع پوست خود و انتظاری که از استفاده از ماسک دارد، خاک مناسب را انتخاب کند.

۱۰-          لیمو ترش

با وجود آنکه این ماده، مایعی اسیدی است ولی با توجه به اسیدهای گروه آلفا هیدروکسی موجود در آن می توان از آن استفاده های خوبی کرد. ویتامین C موجود در لیمو ترش می تواند به بهبود ظاهر و روشن شدن رنگ پوست کمک کند. نکته ای که در مورد استفاده از ماسک های حاوی آب لیمو ترش باید در نظر داشت آن است که این ماده می تواند حساسیت پوست نسبت به نور آفتاب را افزایش دهد بنابراین حتماً باید مراقبت های مربوط به آفتاب را در خصوص پوست انجام داد.

۱۱-          ویتامین E

علی رغم آنکه مواد مصرفی در ماسک های صورت خانگی ( یعنی انواع میوه ها و سبزیجات و مواد لبنی) شامل ویتامین های مختلف از جمله ویتامین E هستند اما گاهی می توان با اضافه کردن محتویات یک کپسول این ویتامین به ماسک صورت، میزان آن را دو چندان کرد و از اثرات خوبی که برای پوست دارد، بهره برد. با توجه به آنکه این ویتامین از ویتامین های محلول در چربی است، بهتر است آن را در زمان استفاده با کمی روغن طبیعی مانند روغن زیتون رقیق کنید.

۱۲-          ادویه ها

شاید عجیب به نظر برسد ولی در برخی ماسک های زیبایی می توانید از ادویه های خاصی مانند زردچوبه، دارچین و خردل استفاده نمایید. استفاده از زردچوبه و خردل می تواند به بهبود رنگ رخسار کمک کند و از پودر دارچین در صورتی که پوست چرب و مستعد جوش دارید استفاده کنید.

حتماً قبل از استفاده از ادویه ها تست آلرژی را انجام دهید. علاوه بر این مطمئن شوید نوع ادویه با دلیل جوش ها هماهنگ باشد تا طبع گرم ادویه یا مواد موجود در ساختار شیمیایی آن، باعث بدتر شدن اوضاع نشود.

سؤالات، تجربیات یا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

تهیه شده توسط تیم We are Shimas

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *